Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

12 cred ca bara in bara motorul este dotat cu valve lift si un cuplu de 320 Nm ceea ce il ajuta extrem de mult consumul pe bord ii arata 8,4 si omu merge ziua in bucuresti cu masina , daca mai are si altcineva cunostinte despre motor sa le impartasim cu drag ...ms the_ego

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 8,4 nu are cum sa consume in Bucuresti decat daca merge noaptea.

Consumul se face ce sute de km nu pe trip1 la computerul de bord.

 

Revenind la 2.0 TFSI 180 cp, probabil consumul real in Bucuresti este de 14-15 bara la bara, 11-12 cand e liber si 9-10 daca o conduci la 3 dimineata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu 2.0tfsi 211 cod motor CDNC in oras destui km si in aglomeratie mare lua 16%. Un litru mai mult pt ca era Quattro. Sub 10 e foarte greu sa scazi in trafic. Motor tot cu valvelift.

Totusi de ce primeaza consumul la un asemenea motor? Dupa parerea mea nu ar trebui sa conteze pt ca un 2.0 benzina nu se achizitioneaza pt economie.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin eu am inteles ca motorul asta consuma mai putin decat 1,8 Tfsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreme ce stilul de condus influenteaza cu pana la 40% media de consum, conteaza prea putin motorul, conteaza mai mult cum o calci, cand/cum/unde accelerezi, cum faci franele de motor samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta cu ceva pareri despre A4 B8 de 3000 diesel? as vrea dupa sarbatori sa achizitionez un A4 cu motorul asta si nu prea stiu nimic despre el ... ceva idei ? eventual care ar fi pretul corect pentru el daca masina ar avea navi ( romania ) xenon si incalzire in scaune ...?

 

Best Regards

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ai apucat sa scrii si-aici, iti raspund si aici la PM-ul pe care mi l-ai trimis.

 

De incadrat te incadrezi (era vorba de 15.000€), dar cel mai probabil la o masina adusa din Germania, ceea ce inseamna istoric destul de incert. Daca te uiti pe mobile.de care sunt preturile si cum aceleasi masini ajung pe autovit.ro cu 3-4k mai ieftine, iti dai seama ca ceva e dubios. Referitor la motor, eu sunt f multumit de el. N-am avut probleme cu motorul in sine (am luat-o cu un suport rupt dar asta nu tine neaparat de motor) iar consumul, raportat la putere, este exceptional zic eu, adica undeva la 11-11.5 in Bucuresti (ca idee, un 1.9TDI quattro de 131cp imi lua in aceleasi conditii cam 9.5 deci o diferenta f mica tinand cont de puterea dubla).

 

Dupa parerea mea, un pret pentru o masina ca asta de 3-4 ani dotata ca lumea, in stare buna si cu km de genul 70-80k reali ar trebui sa fie undeva la 18-19k (vorbim de masini ce au fost de noi, in functie de dotari, pana la 65k). Se gasesc fara doar si poate mai ieftine, dar eu pan-acum n-am vazut vreuna de genul asta la preturi de genul 14k care sa nu aiba istoric dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul asta nu m-ar deranja nici sa aibă 200 000 km.

Eu la passatul din semnătura i-am făcut intr-un an jumătatea 40 000 km si mașina a fost luată la 160 000 ... Atunci m-a gândesc ca un motor atât de mare duce lejer km astia

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul ala mai are si alte chesiti in jur, volante, ambreiaje, cutii de viteze, suspensii, articulatii etc. Nu zic ca e cazuta la 200.000, dar eu decat sa iau o masina de "70.000" dati inapoi de la 250, mai bine dau mai mult si iau una cinstita de 130.000. Dar pana la urma, fiecare face ce vrea cu banii lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15k pt 3.0TDI quattro?

Mult prea mic pretul.

 

Nu te baza ca e un motor mare si nu are probleme. Cand se vinde asa ieftin are el ceva, poate nu doar km dati inapoi. Plus ca uzura la multi km se poate vedea si in alte parti, cum bine a zis Ice_2k.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul scade de la an la an, imediat suntem in 2014 si masinile, in speciale cele mai vechi (2007, 2008) pierd si mai mult la pret..

Din ce am citit eu pe net (si eu imi caut un 3.0 TDI, pe A5, A6 allroad, A4, depinde ce gasesc) din cate am vazut probleme sunt in general la galeriile de admisie, la anti shudder valve.. Depinde mult cum au fost intretinute.. Eu as fugi de o masina cu cutie multitronic, tiptronic sau manuala sunt mult mai fiabile.

 

Chiar asa, un A6 Allroad din 02/2009 automat ce tip de cutie foloseste? (as fi curios inainte sa obtin VIN-ul masinii, daca se poate afla cumva..). Multumesc

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa nu m-a refeream ca nu m-ar deranja sa iau o mașina la 150 000 cu, km reali

Si neaparat manuala sa fie ... Bebeee tu o cauti deja sau in primăvara începem " vânătoarea " amândoi :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva ce navigatie e pe un audi a4 avant 2010:

 

7T6 - Navigation System MID

 

Ma interes ce generatie este, e cu dvd sau cd, se actualiz hartile cu sau fara activare?

 

Dupa codul optiunii ar fi MMI 3G?

Modificat de Nutu2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Ma bate gandu' dupa ce vand actuala masina (cea din profil) sa trec la un Audi A4 B8.

M-am uitat orientativ cam pe unde s-ar invarti preturile pentru ceea ce caut eu la o masina (xenon oem, cruise control, senzori spate) si cred ca s-ar incadra in bugetul de 15K E.

Cel mai bine din tara arata asta, care apartine unui parc auto din Bucuresti. Stau in aceeasi zona (la cateva strazi distanta) asa ca m-am putut interesa de 'capul' lor la prieteni (care NU au lucrat cu ei, adica n-au cumparat masini de la ei :D) iar toti mi-au spus numai de bine. Inainte de a cumpara masina o voi verifica oricum la reprezentanta + un service in care am incredere.

Intrebarea mea este urmatoarea, in bugetul precizat voi gasi o masina cu dotarile care ma intereseaza, fara accident(e), cu KM reali(oricat de multi ar fi ei. Pragul meu psihologic este undeva la 150K, oricum inainte de cei 180K la care se recomanda schimbarea distributiei)?

 

Un an nou fericit!

 

 

LE: inca o intrebare, de ce unele masini au CB (cel afisat in bord) in culorile rosu+negru, iar altele in alb+negru? Initial am crezut ca este de la Navi, dar am vazut poze cu borduri fara Navi cu schema de culori alb/negru.

Modificat de ragedx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Zilele astea ma gandesc sa-mi schimb masina, asa ca am pus ochii pe un A4 1.8 TFSi din 2008, cu cutie automata (din ce am inteles, cutiile sunt multitronic) - http://www.dasweltauto.cz/Car/708254/a4-avant-1-8-tfsi. Insa am citit tot felul de povesti despre cutiile multitronic, ca nu sunt deloc fiabile, si sunt foarte dificil (si implicit scump) de reparat. Asa ca as aprecia orice sfat in legatura cu cutiile multitronic, daca sunt fiabile sau nu, cat costa schimbul de ulei, cat de des se face, etc.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina respectiva ar necesita o verificare a km la reprezentanta in primul rand, uzura interiorului spune alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Masina respectiva ar necesita o verificare a km la reprezentanta in primul rand, uzura interiorului spune alta poveste.

 

Masina e vanduta de o reprezentanta VW, prin programul pentru masini SH al VW - Das WeltAuto.

Modificat de Dan Cadar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai dai quote, si   daca este vanduta de o reprezentanta VW acest lucru ce demonstreaza?te-ai minuna sa vezi ce invarteli se fac, oriunde.

 

Spre exemplu eu am fost acum 1 luna jumate la robot pentru o verificare minutioasa, mi-au descoperit lucruri minore, ba unele inexistente, insa bujiile arse 3 din 4 sau bucsele fata care trebuie schimbate nu le-au sesizat, mare mesteri sa le mai umpli buzunarul. Incompetenti.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai dai quote, si   daca este vanduta de o reprezentanta VW acest lucru ce demonstreaza?te-ai minuna sa vezi ce invarteli se fac, oriunde.

 

Spre exemplu eu am fost acum 1 luna jumate la robot pentru o verificare minutioasa, mi-au descoperit lucruri minore, ba unele inexistente, insa bujiile arse 3 din 4 sau bucsele fata care trebuie schimbate nu le-au sesizat, mare mesteri sa le mai umpli buzunarul. Incompetenti.

Pai fiind vanduta de reprezentanta, ma duc tot la ei s-o verifice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15. Butoanele Reply si Multiquote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning;
  

 

Eu cred ca nu e cazul sa-ti pui intrebari de numarul de km. Nu e ca si cum ai cumpara masina dintr-un targ.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina respectiva ar necesita o verificare a km la reprezentanta in primul rand, uzura interiorului spune alta poveste.

ce e in neregula cu interiorul? bordul si volanul imi pare ok, sezutul soferului putin patat dar nu mi se pare ros, eu vad interiorul in limite normale pentru 5 ani si 97mii km  ... a mea era mai curata la 9 ani si 84mii dar in fine :) .. iar pe exterior se prezinta bine, e normal este Audi, o vopsea buna

 

la cutie nu ma pricep, probabil e buna cat merge, pe urma  :banghead:  ca si la dsg .. trebuie verificata cutia .. pe tester si in mers, dar nu stiu cum

 

inteleg ca este cca 11000eur? pretul este bun .. daca cutia e ok merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il sfatuiesc sa ceara un VIN sa plateasca si sa afle istoricul stocat in reteaua VW.  nu sunt 5 ani e vorba de 6 ani, cu intrare in al 7 lea.   97/6=16 000km/an. Volanul este decolorat iar scaunul soferului este tocit de la atata urcat/coborat. Este strict parerea mea, hai sa vedem ce parere au restul despre cutia automata. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!