Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

ai o eticheta in portbagaj linga baterie....dar cel mai simplu vezi daca la motor pe partea sofer ai rezervor de lichid hidraulic.

Mulțumesc frumos. Si cum arata acel rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce alea fara servotronic n-ar avea rezervor cu lichid?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Pentru ca era deja deschis topicul asta, mi-am facut curaj sa cer un sfat.

 

Acum o luna mi-am vandut masina. Intre timp m-am orientat catre un Audi A4 B8 1.8 tfsi 160CP, fabricatie 03.2009, 57000KM reali (masina de companie a sefului meu) cu toate reviziile la reprezentanta.

 

Ca si pret, ne-am inteles undeva la 11000 EUR + plata timbrului euro5.

Masina nu e full, nu are urmatoarele optiuni:

 

- jante (pot pune eu dupa)
- pilot automat (pot pune eu dupa)
- piele
- comenzi pe volan
- incalzire in scaune
- navigatie mmi 3g
- reglaj lombar la scaune

- senzori de presiune aer

insa, ARE urmatoarele:
- senzori parcare (doar spate, e suficient pentru mine)
- climatronic
- volan sport in 3 spite, cu piele perforata (fara comenzi)
- bixenon cu spalatoare
- senzori lumini si ploaie

- display color

- LEDURI faruri

 

 

In acest caz, credeti ca merita banii?

 M-am uitat si pe site-uri din Germania, si nu gasesc masini asemanatoare la banutii astia, ci peste 13-14mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare extrem de bun pretul, tinand cont si de siguranta istoricului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ,confundam cu servo de la golf5.cel mai bine te uiti la eticheta portbagaj sa vezi daca are servotronic.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau invarti volanul pe loc si vezi cum e :) Cu servotronic merge cu un deget lejer, fara nu. Diferenta e foarte mare intre ele, nu prea ai cum sa nu-ti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc pentru răspunsuri. O sa încep căutările (defapt vizionarile, cautarile le'am inceput de ceva vreme) în curând si vreau să mă documentez bine înainte.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wakyy, pretul este chiar foarte bun, daca iti place nu ezita, mai ales ca stii si istoricul masinii. Jante gasesti SH chiar si originale, iar pt altele gen navi sau comenzi volan mai poti face un retrofit din cate stiu. Succes! :)

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu sunt in cautare de A4 B8 si am gasit urmatoarea masina care imi face cu ochiul:
http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=239202066&fromRecommendation=true

 

Stiu ca nu ar trebui sa ma opresc doar la o masina dar pe asta ma gasit-o de referinta. Buget 14.000 euro, masina va fii achizitionata pe firma. Ca dotari must have xenon si incalzire in scaune, comenzi pe volan si 2.0 tdi 143/170,manuala si pana in 125k km. Cam ce pret ar trebui sa aibe un B8 cu pretentile mele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autohus are masini bune si cu garantie. Majoritatea au peste 100000km. Poti negocia cu ei daca renunti la garantie cateva sute chiar si 1000euro. Sa gasesti scula buna ca vine :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cel mai bine si corect este sa te uiti pe audi.de la

http://vtp.audi.com/agwb/controller.do?act=search&v=0&sid=0&embed=none

Audi Gebrauchtwagensuche

si apoi aici ai garantie si pretul corect. nu trebuie sa stii germana.autovit e un vax ca sunt samsarii care aduc pe platforma multe masini si au reduceri substantiale dar km sunt dati inapoi. Macar sa ai serviceul facut ca sa stai linistit 10 de mii de km. nu mai e calitatea de acum 10 ani a masinilor. Pacat :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar trebuie sa stiu despre un 2.0 tdi pe la 100-125k km ce trebuie/trebuia sa fie schimbat, ce urmeaza sa schimb eu la ea, cu ce ar putea sa aiba probleme daca e/nu e ingrijita , daca propietaru a mers cu ea in reginm normal/sau nu pt un diesel? Pun atat de multe intrebari pt. ca vin de pe o frantuzoaica pe benzina care nu prea se aseamana cu nemtoaicele, mai ales cu A4.

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumperi o masina, indifferent de marca, verificarea ar fi aceeasi. Sfatul meu, daca esti nedumerit : reprezentanta Audi (100e cam asa) o verificare cap - coada, bani care, RETINE, sunt o investitie si nu o pierdere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa verificarea celor din reprezentanta iti recomand sa stai langa mecanic in service si sa verifici si tu o data cu el toate piesele. Am facut si eu o verificare cu un prieten cand si-a cumparat Passat din 2006 si "au uitat" sa verifice daca are freon si probleme cu clima. Mie mi s-a parut cam superficial facut testul dar nah .... (n-a fost blat caci vanzatorul nu cunostea reprezentanta !!!).

 

Deci, stai langa el si verifica o data cu el totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va fii verificata in reprezentanta 100% dar ma gandeam sa stiu cateva secrete de la verificare pe loc inainte de reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sfat, (din experienta proprie)  ti-as sugera sa fii atent la niste detalii mai de amanunt, cum ar fi:

 

La exterior

- data fabricarii farurilor (scrie pe ele) si daca sunt in serie ( la stangul e 00 , dreptul 01 spre ex )

- daca ai cum sa vezi date fabricare ale altor componente ce tin de linia masinii

- vopseaua ( daca e incheiata la praguri, la portiere ), cum se prezinta lac-ul : daca un element e mai lucios decat altul

- vechea metoda cu verificarea spatiului de depozitare al rotii de rezerva, iarasi indicat.

- foarte atent sa fii la linia elementelor masinii, poti verifica cu ambele maini spre exemplu luft-ul lasat de portbagaj atunci cand este inchis, sa fie simetric. valabil si la portiere, capota.

- masina neaparat spalata si verificata la lumina zilei.

 

Cat despre interior

- daca volanul arata bine SI DACA A FOST REVOPSIT ( asta o poti verifica cel mai bine uitandu-te atent la un alt volan asemanator, cel vopsit va avea o textura mai "tare" ). Am vazut volan al unui samsar impecabil, dar cu mici crapaturi pe spate datorate vopsirii in graba

- daca scaunele - in special sofer arata bine sau au urme de uzura mai mari decat ar spune-o nr. de km ai masinii

- cotiera, tapiteria de pe plafon a masinii.

- verifica geamurile sa se deschida uniform, luft-ul lasat de fata de portiere spre geam si spre stalp-ul portierei sa fie simetric pe toate partile

- cum se inchid portierele din interior, sunetul trebuie sa fie specific VAG (adica unul sanatos, cu senzatie de ermetic)

- alte urme care sa indice uzura excesiva : butoane roase, manere zgariate, etc.

 

 

Nu uita ca tine si de verificare, dar si de noroc. Am un prieten care si-a cumparat un A4 din 2009 , totul impecabil pe ea si a sesizat abia astazi dupa ce a dat bara jos in urma unui incident cu un catel, faptul ca traggerul are data de 2010 pe el si nu 2009 de cand e masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc misuv si sper sa am parte si de putin noroc cand o sa trebuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesc topicul de mai sus si raman stupefiat de ceea ce fac samsarii din Romania. Mi a ramas intiparita intamplarea tipului de mai sus care a verificat 11 masini consecutiv si toate aveau un alt kilometraj decat cel real. Ma gandesc sa imi vand al meu Audi A4 B8, 2009, 60 mii Km,reviziile la porsche, masina a costat de noua undeva la 40 k doar ca preturile de pe www.autovit.ro mi se par extrem de mici, deteminandu-ma sa o fac cadou tatalui meu decat sa o vand pe o suma modica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarul ofera doar ce vrea clientul credul sa vada: masina avand un badge premium cu km relativ putini la un pret mic. Fiind multi creduli practica lor nu poate decat sa infloreasca.

Problema este a celor care vor sa vanda o masina onesta ca nu o pot vinde decat pe niste preturi mici, ba mai mult sunt unii cu tupeu care au chef de negociere desi pretul e mic.

 

Caz concret cu Audi A4 b8 pe care l-am vandut in urma cu putin timp cu 14500e (de noua la sfarsitul lui 2008 a fost 49k).

S-a dat cam pe nimic dupa parerea mea, fiind 2.0TFSI Quattro S-line exterior, jante18 (+anvelope de iarna si vara), piele, bi-xenon si alte cateva optionale. Masina s-a dat cu revizia facuta cu nici o luna inainte, placute si discuri noi. Avea 60k km reali, verificabili.

 

Pana si la suma asta au fost unii care au vrut sa negocieze. Asta deja e tiganie si din partea cumparatorului. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi se duc la targ cu nevasta si daca zice femeia ca asta imi place uita barbatul de toate ...au un farmec samsarii astia. Cum spunea colegul de mai sus la 60000km se vor panica toti ca nu sunt reali ...ca e scumpa dar una cu 400.000km retusata cu investitie minima o sa aiba succes. Asa-i romanul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarul ofera doar ce vrea clientul credul

 

S-a strigat bingo. Asa am patit si eu cand vroiam sa vand fosta masina, toti mi-o comparau cu celelalte "bijuterii recent aduse" de pe autovit si se minunau de ce am eu pretul "asa mare". Unii nu realizeaza ca o masina de 4 ani la 25% din pretul de noua e deja ridicol de ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, ce parere aveti despre A4 2.0 TFSI 180 cp ? Am inteles ca este un motor excelent ,cu un consum foare bun in jur de 9 in oras si 6 afara. Astept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 9 in oras cam greu, poate noaptea si in weekend cu mers incet.

Un consum de oras ar fi 12, iar in exterior 7 la mers normal.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!