Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Acum am inteles! 

Multumesc pentru explicatii si succes la cumparaturi de genul asta.


As fi vrut sa spun ca unii "si-o merita", dar cativa sunt pur si simplu naivi. Altii, pe de alta parte..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca A4 b8 a ajuns una din masinile cele mai "samsarite". S-a creat artificial un pret sub valoarea adevarata pt ca destui cred in mirajul de masina ieftina si buna sau se imbata cu ideea ca e Audi.

Cat dai atat face ! Bucuria unei achizitii la un pret redus este de scurta durata.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gataca...daca imi gasesc masina,ti-o vand pe a mea...tot jetta,km reali-101000km,carte service e cumparata de noua din Ro...dar intai sa-mi gasesc B8 ca m-am saturat de cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are trapa panoramica?  :lol: mi s-a pus pata pe trapa asta. mi-a placut enorm si caut de ceva timp asta, sper sa si gasesc ceva bun.

am devenit complet off topic, de aceea am sa revin mai tarziu, ca sa "ma laud" cu ce am luat. sper sa ajute si pe altii experienta de doi lei pe care am avut-o eu, am si acum un gust amar in gura. samsarii aia obisnuiti din targ ma amuza cu textele lor si par complet puerili, dar rechinii astia rafinati si cu obrazul aparent subtire sunt cei mai periculosi. cand mi-am luat B5-ul din Baia Mare, mi-am schimbat distributia acolo, nici macar nu am venit la Bucuresti sa o schimb, stiam pe ce am dat banii. dar acum sunt sigur ca schimbam distributia, sau mai bine zis intentionam sa o schimb peste 50.000km, ma convinsesera ca are km reali si as fi tinut cont de "cartea service" a masinii pe care mi-o dadeau ei. am scapat la mustata

numai bine tuturor, intelepciune si mult noroc la cumparat masina.

SI NU UITATI: AUTO SIBIU SUCKS!

Modificat de gataca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre masina aceasta? http://www.autovit.ro/audi-a4-C28916192.html

Propietar,carte service,adusa de el personal din Germania. Am vazut-o aseara si pot spune ca arata bine,propietarul nu pare bijnitar,etc. Ma intereseaza daca km ar fi real!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat ca masina sa fie exact cea din cartea de service (VIN pe reversul primei pagini)? Carnetul de service pare ok. Atentie mare sa fie al acestei masini! Ai vazut factura de achizitie? Vezi acolo pret, de la cine a luat-o, incearca sa afli cati km avea.

 

Masina a fost inmatriculata in Romania in 2010 si apoi cu reviziile facute de el in Konstanz? Zona e buna, mai buna ca Berlin, Hamburg samd. Daca e un roman care a avut treburi si a rulat-o in Germania este ok, mai bine decat sa fie frecata in Romania pe gropile mioritice.

 

Am dat un google dupa numar si se pare ca nu se ocupa cu vanzarea de masini, din poze masina arata bine, ce zic eu sa faci este o verificare a vopselei sa vezi daca a fost revopsita/lovita. Daca a fost lovita vezi unde si daca nu e lovita in zone importante cere o reducere de pret. Urmatoarea chestie e cutia Multitronic (nu e DSG), trebuie verificata la un service care se pricepe, sa nu ai probleme cu ea pe urma. In rest motorul e ok (apropo e eur5 sigur?), pretul ar arata ca e o masina buna nu o facatura, ramane totusi de verificat toate aspectele, inclusiv actele ca sa nu ai probleme la inmatriculare (inclusiv certificatul fiscal al vanzatorului - in fine, viza pe fisa de inmatriculare).

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verifiacat seria de sasiu VINUL daca corespunde

Tipul nu se ocupa cu masini(I-am verificat si eu nr pe google),nu prea are papagal de samsara,e mai "pe dinafara cu masinile"

I-a adus-o un prieten care se ocupa cu masini din Germania,dar si-a aleso el pe site din Germania,iar amicul lui doar s-a ocupat sa mearga sa I-o aduca

Am stabilit sa ne vedem si azi la h15:00 sa mergem la reprezentanta pentru o verificare din bara in bara plus verificarea km.

AM O INTREBARE? CUM IMI DAU SEAMA DACA ESTE EURO 5? Eu ma gandeam ca masinile fabricate dupa 2009 sunt EURO5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cartea de identitate te uiti cum se termina numarul de omologare, in E4 sau E5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe carte este E4 si l-am rugat sa-mi elibereze de la ANAF precum nu s-a restituit taxa. Ce pacat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutt

Vin in atentia dvs cu o parere !!!!

De2 saptamani tot caut masina si tot fac probe. M-am saturat sincer de minciunile "vanzatorului" gen: eu am adus-o din Germania,km sunt 100% reali,ba mai mult unii bijnitari aveau si carte service la masina,dar la proba masina aia nu tragea mai cam deloc,se cunoastea ca mototrul era"obosit".

 

Sunt 100% hotarat,pana la urma voi merge cu un prieten in Germania sa imi gasesc acolo masina.

Ceea ce ma intereseaza este:

1.Am tot studiat site-urile ,nemtesti si am observant ca o masina  buna este cca18.000/20.000Euro.

2.Vreau sa intreb pe cei care cunosc parcurile din Germania,daca nemtii isi pun anunturi cu toate masinile  care le au la vanzare. Sau pun doar  anunturi la cateva masini pentru reclama(B-8,altceva nu ma intereseaza) iar restul care le au la vanzare le gasesti in parc? Dupa parerea mea sunt prea putine masini acest model postate pe site. Va multumesc pt atentie si sper sa ajung la o concluzie cum sta treaba cu publicitatea lor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa cumperi de la privat, masinile sunt ceva mai ieftine si se poate negocia mai mult, insa n-ai garantie.

Daca vrei sa cumperi de la un dealer (mai mare sau mai mic), masinile sunt mai scumpe iar rabatul obtinut tine de abilitatile tale de negociator. Poti obtine o garantie de 12 luni sau macar un certificat Dekra.

 

Sfatul meu e sa iti alegi o zona de unde sa-ti iei masina, iar cand ajungi acolo, sa cauti un ziar care sa aiba sectiune de vanzari auto. Sunt foarte, foarte multi privati care prefera sa dea masina la ziar fara s-o puna si pe net. Neaparat inainte sa iei masina, s-o duci la verificat la un Dekra Prufstelle; costa 80 Euro, insa ti se face o verificare extrem de amanuntita a masinii cu toate lipsurile/defectele mici/mari pe care le are. Cu hartia asta, poti eventual sa mai negociezi un discount.

 

Poti, de asemenea, sa te mai uiti pe kleinanzeigen.ebay.de Nu sunt licitatii, doar anunturi de mica publicitate, de regula de la privati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scopul dealerilor este vanzarea masinilor in vederea obtinerii unui profit, deci nu are nimeni vreun interes sa tina masinile "ascunse" pentru vreun eventual vizitator inopinat :D

Pe mobile sunt vreo 1800 de B8-uri, din care vreo 400 sedanuri(an fabricatie de la 2009, km pana la 200000). Daca le selectezi doar cele cu xenon, raman probabil vreo 55%, mai selectezi navigatie...se mai duc cateva sute...

Probabil ai cerut prea multe dotari, km putini si pret asisderea, asta poate fi o explicatie a numarului mic de masini care indeplinesc cerintele tale.

Insa sunt unele perioade ale anului cand pur si simplu nu sunt masini pe piata. Se apropie vara si atunci numarul acestora va fi chiar mai mic.

Iar a 3-a explicatie ar fi criza, care a facut ca multe companii(de unde provin de fapt grosul masinilor de genul acesta) sa-si mareasca timpul/km efectuati pana la amortizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotarile care tin neaparat sa le aibe si care le selectez sunt urmatoarele:

Culoare; alb sau negru

Navigatie color

Volan multifunctional.

Km pana in 150.000

Si neaparat EURO 5

Atat !!

 

P.S Sa inteleg ca sunt foarte multi propietari care isi pun masinile la ziar fara sa le publice pe net?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva...pentru cei care stiu cum merge piata pe acolo.

Am sanse sa gasesc ceea ce caut incadrandu-ma in bugetul meu?? 18.000/20.000 E  MAXIM !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa cumperi de la un dealer (mai mare sau mai mic), masinile sunt mai scumpe iar rabatul obtinut tine de abilitatile tale de negociator. Poti obtine o garantie de 12 luni sau macar un certificat Dekra.

 

Garantia asta mai e utila daca duci masina in Ro? Ce faci in caz de probleme? Duci masina pe platforma inapoi in Germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ince perioada ar fi masini mai multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LaurentiuM: evident ca nu e, insa faptul ca iti este oferita poate veni ca o confirmare suplimentara a faptului ca masina e OK, raportat la altele pe care le iei "asa cum le vezi". La o adica, in Romania te speli la matreata cu garantia aia, insa in Germania il poti trage de urechi daca masina se buleste.

 

Acuma, in ce perioada ar fi masini mai multe.. asta e o intrebare cel putin "ciudatica". Nu cred ca poti spune pausal ca in Mai, sa zicem, e inundatie de masini de tipul celei descrise de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pe mobile.de gasesti destule masini in buget care sa aiba ce vrei tu, probabilistic vorbind te intorci cu mana goala doar daca esti vre-un paranoic care refuza masina pentru orice mic defect. :) Chiar daca cumperi masina din 2009 din Germania, e totusi o masina SH. Gandeste-te ca 90% din ce vezi in Romania a trecut cel putin printr-un detailing profesional interior-exterior daca nu o revopsire totala, asta excluzand kilometrii si alte nimicuri pe care le face orice samsar de targ. Chestia asta se intampla mai putin in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ai sanse, faci cum ti-a spus Bwwlan, iti alegi zona, mergi acolo, iei cazare ieftina, fii pregatit sa stai cateva zile, vezi 5-6 masini, testeaza (ADAC sau Dekra), negociaza, plateste si vino cu ea. Grija la acte, daca tot ti-o iei singur, sa ai toate originalele necesare inmatricularii in Ro (cred ca sunt topic-uri separate pe tema asta). Eu zic ca in 18000 EUR trebuie sa gasesti pana in 150mii, navigatie color (da, neaparat), climatronic cu cotiera climatizata si care baga aer in spate, ah si neaparat SERVOTRONIC (cod 1N3) - nu te uita la fara!!. Nu refuza masina pentru alte detalii sau defecte minore, care se pot adauga/repara in Romania. Daca gasesti masina cu service-ul facuta la timp si necalarita, la 3-4 ani vechime e lux :)

 

LE: las'o incolo de alb sau negru, vezi ce gasesti ca doar nu o sa refuzi o masina ca e argintie :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce am vazut acum pe autovit :)))

http://www.autovit.ro/audi-a4-C29375515.html

Masina am vazut-o si am testat-o sambata. E un bijnitar din Militari.

Cand am sunat trebuia sa vad alta masina dar mi-a recomandat-o pe aceasta "era proaspat"adusa din Germnia cica cu o seara inainte!

Ideea este ca le-am probat pe amandoua si m-am convins de credibilitatea "vanzatorului". Mi-a aruncat in fata cartea service dar ATENTIE !!! Era contrafacuta si spun cum mi-am dat seama:

1.Reviziile nu erau tocmai in ordine

2.Cartea era nou-nouta,(parca era cartea mea de mate din liceu,neatinsa) iar cartea propriu zisa mi s-a parut dubioasa,nu erau foile lucioase asa ar fi trebuit,erau dintr-o hartie Xerox la prima vedere.

 

Acum vad k s-a schimbat si km masinii,numai are 150k la bord cat avea sambata:))) acum are 113,600,o fi mers cu spatele ????

P.S Pretul era initial 15.500Euro(iar ultimul fiind de 15.000Euro batut in cuie cica),iar dupa ce am plecat si am spus ca mai am de vazut 2 masini m-a sunat de 3 ori sa ma intrebe ce am facut,daca am gasit ceva sa-mi placa iar in final primesc un sms sa-mi spuna ca mai lasa 300euro,adica 14.700Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce am vazut acum pe autovit :)))

http://www.autovit.ro/audi-a4-C29375515.html

Masina am vazut-o si am testat-o sambata. E un bijnitar din Militari.

Cand am sunat trebuia sa vad alta masina dar mi-a recomandat-o pe aceasta "era proaspat"adusa din Germnia cica cu o seara inainte!

Ideea este ca le-am probat pe amandoua si m-am convins de credibilitatea "vanzatorului". Mi-a aruncat in fata cartea service dar ATENTIE !!! Era contrafacuta si spun cum mi-am dat seama:

1.Reviziile nu erau tocmai in ordine

2.Cartea era nou-nouta,(parca era cartea mea de mate din liceu,neatinsa) iar cartea propriu zisa mi s-a parut dubioasa,nu erau foile lucioase asa ar fi trebuit,erau dintr-o hartie Xerox la prima vedere.

 

Acum vad k s-a schimbat si km masinii,numai are 150k la bord cat avea sambata:))) acum are 113,600,o fi mers cu spatele ????

P.S Pretul era initial 15.500Euro(iar ultimul fiind de 15.000Euro batut in cuie cica),iar dupa ce am plecat si am spus ca mai am de vazut 2 masini m-a sunat de 3 ori sa ma intrebe ce am facut,daca am gasit ceva sa-mi placa iar in final primesc un sms sa-mi spuna ca mai lasa 300euro,adica 14.700Euro.

 

Daca ajungeai la Audi si le aratai la baieti cartea si ii rugai sa iti arate si istoricu masinii cred ca era la fel. Te atentionau ca ceva nu e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte important: cand va uitati in cartea masinii, verificati sa fie pixurile cu care sunt completate/bifate datele, pe cat posibil, tusul stampilelor n-are cum sa fie acelasi, chiar daca reviziile au fost facute la acelasi service, si, cel mai important, reviziile in Germania se fac la 30.000km. Nu de alta, da' am vazut in targ un A4 proaspat aduc, "servisat la zi" in germania, care avea reviziile din carnet trecute la fiecare 15.000 (+/-). Pana atunci, ala era aproape ofensat ca-i puneam intrebari despre istoric (cum, dom'le, io-s om serios, etc.) Cand l-am intrebat care-i faza, pe moment a fost incurcat, dupa care a dat-o ca ala era grijuliu cu masina si alea-alea. L-am privit in dunga, am inceput sa rad si m-am carat...

 

A, si verificati ca seria ce va e comunicata (in anunt sau in carte) sa corespunda cu cea din parbriz si de pe caroserie. Nu de putine ori marlanii astia dau seria unei masini care e OK, insa aia a masinii de sub nasu' vostru e alta, insa la momentul achizitiei, omu' e orbit de navi, jante si mai stiu eu ce tampenii si dupa aia-si da cu pumnii in cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarii aduc masini din Germania,la preturi sub pretul pietei din Germania,cu multe dotari sa i-a ochiul cumparatorului dar cu km garla,le lustruiesc le fac luna,km inapoi cu nesimtire,ascunde defectele vizibile si se bazeaza ca numai merge cu ea la reprezentanta cumparatorul.

Daca prezinta o carte service contrafacuta si masina este curata si frumos polisata ei cred ca omul nu se mai indura sa dea niste bani la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este aproape = cu mobile.de . Daca vrei masina 100% buna cumpara de pe audi.de si ai sa gasesti masini la preturi reale si km reali si garantie audi !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!