Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Din punctul meu de vedere exista doua variante:

 

1. Iei masina din Romania.

+O verifici la ce service vrei tu, vezi ce defecte are etc.

+nu pierzi timp si bani sa mergi pana in Germania

+ ceea  ce a zis userul @CoolisH #466 (cred ca trebuie trecut aici). 

-Exista sanse mari sa iei o masina care nu are km reali

-daca are km multi => componente uzate care costa mult sa le schimbi (turbina, injectoare, discuri frana, kit ambreiaj etc (cele mai comune). Acelasi lucru se intampla si daca iei masina din Germania deci nu e regula

 

2. Iei masina din Germania 

+ Vezi ce cumperi de la dealer (esti prima mana / ai interesul sa iti iei o masina buna) 

+ exista sanse mari sa iei o masina cu km reali 

+ poti sa o iei de la o persoana fizica 

-mult timp si bani pierduti pentru cautari / deplasare 

-daca te iei dupa primele preturi afisate pe mobile.de exista riscul sa te intorci fara masina si cu bani cheltuiti aiurea deoarece ceea ce vezi pe internet la preturi mici nu mai exista cand mergi la fata locului

- poti sa fi pacalit chiar mai tare decat in Romania (da , padure fara uscaciuni nu exista)

- poti sa iei masina relativ identica ca cea pe care o luai din Romania la un pret mai mare

- daca nu stii limba te descurci mai greu / poti fi pacalit mai usor

- nu ai tot timpul posibilitatea sa verifici masina pe care o iei ( din cauza: locatiei / daca te duci in week-end sa o iei / nu e dealearul de acord / Dekra sau Adac nu iti sunt la indemana etc) 

 

Mai sunt multe puncte care ar fi de adaugat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destul de interesant si punctul tau de vedere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan da, pai ma interesa la ce costuri ma inham :) o valoare in jur de 1000E mi se pare ok, la un asigurator OK. Avand in vedere ca ice are motorul de 3l + ceva dotari, un Avant cu motor de 2l sa fie pana in 1000E.

 

Ce stiu eu este ca nu ai cum sa stabilesti suma asigurata, daca masina este evaluata la 15mii nu ai cum sa zici, bai eu am dat 10 mii deci vreau sa mi-o asiguri la 10 mii. Se calculeaza la valoarea de catalog minus depreciere.

 

Referitor la colegul care intreba de masina din Arges, dupa 6 luni de cautari si vizite zilnice pe Autovit, va zic ca in Arges sunt masinile cele mai bune, cele mai ieftine si cu cei mai putini km... NOT

 

Serios vorbind am observat ca sansele cele mai mari sa gasesti o masina OK sunt in vestul tarii, Cluj Oradea Satu-Mare oamenii dau si seria de sasiu poti sa o verifici usor inainte sa te deplasezi sa vezi masina, aici trebuie tinut minte sa verifici seria pe care omul a dat-o in anunt cu cea efectiva a masinii.

 

P.S. Citisem undeva ca in Belgia sunt obligati de legislatie sa treaca nr de km pe factura, este adevarat sau e doar mit?

 

Referitor la pretul mai mic in RO decat in DE, exista o modalitate destul de simpla de a ajunge la acest pret, samsarul cumpara masina la pretul fara TVA (adica minus aia 19%) o adice in RO, plateste drumul cam 500-700 euro, insa in RO o vinde fara sa mai adauge TVA-ul (e o schema cumva, nu stiu exact).

 

Astfel daca masina ii acolo 13.000 euro el pt ca o ia pe firma de pe ea 10.900 mai pune drumul un 700 + shaorma lui sa zicem 800 reiese un total de 12.400, deci iata cum pretul e mai mic la noi decat la el!

 

Intrebarea mea e alta, anunt autovit, masina recent inmatriculata, in special cele euro 5, care e explicatia, nu au reusit sa o vanda, sa te feresti din start de ele sau altceva? Asta mergam pe premiza ca orice samsar nu ar baga bani extra in masina, ci vrea sa scoata maxim de profit!

Modificat de stefan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

b8 allroad are garda la sol reglabila? care sunt principalele aspecte ce trebuie avute in vedere? ma intereseaza 2.0d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se schimba la 180.000 km la modelul asta, faptul ca a schimbat-o la 177.000 km nu da nimic de banuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Momentan am o masina VW Jetta 1.9 TDI si as vrea peste cateva luni(2-3) sa o vand pentru a-mi achizitiona un Audi A4 model B-8.

 

Ceea ce ma intereseaza este daca merita sa cumpar masina din RO (stim cu totii ca absolut 95% din masinile de pe piata si fac referire la modelul B-8 sunt aduse in Ro de catre samsari) sau sa caut pe cineva care cunoaste destul de bine Germania si sa merg cu o "calauza" sa cumpar de acolo???

 

Ca dotari ma intereseaza : 1.Culoare masinii:Alb,Negru,Argintiu(una din cele mentionate),2.Scaune incalzite,3.volan multi-functional,4.xenon,5.senzori parcare,6.navigatie color,7.pilot automat !

 

Iar ca Km nu mai mult de 150000REALI.

Motorizarea:2.0 Diesel  Cutie de viteze manuala.

 

Sunt dispus sa dau pe masina cca 14000 Euro

 

Ce sanse am sa gasesc aceasta masina in Ro,daca merita sa o cumpar din Ro si daca bugetul meu este sufficient pentru ce caut???!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea (si poate si a altora) este suficient. Dar oricum ar fi, si de oriunde ai lua, cel mai bine este sa-i verifici km inainte la un dealer VAG. Dureaza 3 minute, nu mai mult si iti poate salva investitia, la propriu.

caut o masina de mai bine de 3 saptamani si ii multumesc in fiecare zi unui prieten care lucreaza la porsche militari care m-a ajutat sa verific (in cazul meu la telefon) o multime de masini. Stiam ca sunt multi samsari care dau km inapoi, dar este incredibil cat de multi sunt, practic nici o masina la pret bun nu are km reali. cel putin 100k dati inapoi, iar in anunturi mint cu o nesimtire crasa in fel si chip ca masinile au km reali. As fi putut sa ma feresc de o teapa, doua, trei, dar pana la urma cred ca o furam rau daca nu verificam inainte. Practic masinile arata foarte foarte bine si cu 100k dati inapoi si pe asta si mizeaza samsarii...parca nu-ti vine sa crezi ca au 250k, dar au...din pacate :-)

eu am verificat 2 masini la unii din Sibiu si erau ok, am vazut ca au si asa ceva pentru tine

http://www.autosibiu.autovit.ro/audi-a4-C28884253.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gataca: pai tocmai asta e problema, felul in care ai formulat fraza "nici o masina la pret bun nu are km reali." Media pretului considerat drept acceptabil o reprezinta exclusiv masini cu kilometrii manariti. O masina buna NICIODATA nu e ieftina.

 

Pentru o mai buna intelegere a fenomenului: in Germania exista arhi-cunoscutele site-uri mobile.de si autoscout24.de Samsarii lor, dar nu numai, si aia polonezi, bulgari, sarbi, etc. au softuri de alarmare unde introduc o serie de filtre precum: pret cerut, an, km., dotari selective, etc. De indata ce un privat pune pe net un anunt pe care softul il recunoaste ca fiind sub parametrii indicati si deci, o afacere buna, lor le apare in secunda 2 un pop-up cu datele de contact ale vanzatorului. Masina aia in maxim 5 minute dispare de la vanzare si apare cateva zile mai tarziu cu cateva sute sau mii de euro in plus, in functie de clasa la care se incsrie.

De aceea, da pare ironic, insa asa e, dealurile bune le gasesti in ziar. Iei ziarul dimineata cand apare, frunzaresti rapid sectiunea care te intereseaza, dai telefon si rezervi masina pentru vizionare. Altfel, ciuciu.

 

In Romania, foarte multa lume ia masina si nu-si da seama decat prea tarziu ca au luat teapa, o proportie mai mica isi cumpara masina STIIND(!) ca are km. dati inapoi, insa bucurandu-se ca au un Audi, BMW sau Merc in fata casei (ce mai conteaza ca are dublu kilometrilor pe care ii afiseaza in bord, de afara nu se vede, vorba colegului de mai sus: "parca nu-ti vine sa crezi ca au 250k" sau mai mult) si foaaaaaaaaaarte putini accepta sa plateasca un pret peste media pietei pentur o masina corecta, nelovita, cu istoric complet, stiva de facturi, etc.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms colegu gataca dar eu caut o masina berlina.

Nu stiu ce sa zic,inca cochetez cu ideea de a mai strange niste banisori.

Ma intreb oare.....care ar fi cea mai buna varianta de a achizitiona o masina modelul acesta si care ar fi pretul corect?(pt. a stii ce bani sa mai strang)

Multumesc celor 2 colegi care au venit cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Pe langa bugetul alocat achizitiei trebuie sa aveti in vedere 1500-2000eur pentru diverse maruntisuri, revizie completa+schimbarea distributiei, optional un full casco s.a.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un prieten si-a luat masina de pe autohus.de si a fost foarte ok. cautand pe net, eu am ajuns la acestia independent de cautarile lui. au un pret un pic mai mare decat media, dar sunt sigur ca sunt foarte seriosi. in general, in partea de nord-vest a Germaniei sunt autohouse-uri un pic mai scumpe, dar de incredere.

cand am cautat pe mobile.ro, ma uitam atent in josul anuntului unde scrie: "Echipa noastră vă va răspunde cu plăcere la întrebări adresate în următoarele limbi: Deutsch, English" etc. Daca vedeam ca mai scrie turca sau araba sau rusa, poloneza sau romana...treceam mai departe. Sau daca numele firmei vanzatoare avea iz altcumva decat neamt... Stiu o sa spuneti ca sunt exagerat, sau nebun, dar daca te uiti o luna de zile pe mobile dupa masini, parca incepi sa iti faci un al 6-lea simt pt asta. Ce am scris mai sus, nu este litera de lege, dar te ajuta cumva sa te feresti de buclucuri. Se poate ca neseriosii respectivi sa puna mana si pe o masina buna si sa aiba la vanzare asa ceva, dar depinde de tine cum cauti. Sau poate s-au specializat in a vinde masini la est-europeni, dar nu cred... autohus.de au site-ul si in limba romana, dar daca suni la ei, nu vorbeste nimeni romaneste acolo. Daca cauti ai sa gasesti...si poti verifica si in tara, dupa seria de sasiu, nr km si tot ce a schimbat neamtul la masina si cand.

Si confirm ce a spus Bwwlan, masinile bune (ocazii) nu stau mult pe site. mi s-a petrecut de 2 ori. Odata a disparut o skoda octavia scout in 20min de cand aparuse pe site.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu exemplificare:

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29032705.html

avea 169.000km in septembrie 2012

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29093275.html

180.000km in august 2012

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29108971.html

180.000km in decembrie 2011!!! si ce bine arata...

si mai sunt si altele...ca sa vedeti despre ce vorbesc. masinile arata impecabil, sunati sa vedeti ce papagal au, dar... trebuie musai verificati km si istoricul masinii la reprezentanta. parerea mea.

si castigatorul, dar nu la km...

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C28666310.html

lovita de 4 ori in 4 ani, bari, faruri, parbriz schimbate...scris clar in anunt: fara accident

Cred ca mai degraba castigi la 6/49 decat sa iei o masina buna, ieftina si cu km putini de pe net, fara sa o verifici inainte.

Modificat de gataca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu exemplificare:

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29032705.html

avea 169.000km in septembrie 2012

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29093275.html

180.000km in august 2012

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29108971.html

180.000km in decembrie 2011!!! si ce bine arata...

si mai sunt si altele...ca sa vedeti despre ce vorbesc. masinile arata impecabil, sunati sa vedeti ce papagal au, dar... trebuie musai verificati km si istoricul masinii la reprezentanta. parerea mea.

si castigatorul, dar nu la km...

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C28666310.html

lovita de 4 ori in 4 ani, bari, faruri, parbriz schimbate...scris clar in anunt: fara accident

Cred ca mai degraba castigi la 6/49 decat sa iei o masina buna, ieftina si cu km putini de pe net, fara sa o verifici inainte.

 

Cum pot sa scrie carte service si accept testare ? Chiar crede ca omu nu se uita sau nu merge sa verifice km, nu inteleg. Are carte service facuta aiurea sau cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un prieten care are o matusa in Germania.

Voi merge acolo sa-mi aleg o masina. Partea proasta este ca trebuie sa astept pana in toamna. Mai bine imi cumpar o masina cu 150k/180k reali,decat sa fiu mintit de vre-un bijnitar in Ro.

Mai am o nelamurire: Preturile afisate pe site-urile nemtesti au pretul Brut si Net. Nu vreau factura(o i-au pe persoana fizica),stie cineva daca se ma negociaza la pret sau cel care este afisat e batut in cuie ?

Modificat de Malciu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul cu TVA inclusa se negociaza. Faptul ca vrei sau nu factura nu e relevant ca doar nu esti in Romania, ei sunt obligati sa-ti dea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se negociaza pretul insa sa nu te astepti ca iti scade cineva 1000E la o masina e 14.000. Referitor la mers acolo, eu am fost personal sa imi iau masina si desi am avut ajutor de la cumnatul care a mai fost pot sa iti spun ca atat timp cat nu te incanti sa cumperi de la dealeri dubiosi cu cateva masini intr-un tarc cu pietris si ghereta de termopan pe post de sediu nu ai probleme cu masinile din Germania. Spre deosebire de samsarii nostri acolo sunt multe firme serioase care iti fac toate actele (contra-cost bineinteles) ai dat banul iti fac copii dupa cte si in functie de ora la care te prezinti poti avea numere/asigurari, etc chiar in aceeasi zi ca sa pleci inapoi. Acum nu stiu care mai sunt preturile insa la 14.000 masina cu dotarile tale si sub 150000 reali nu cred exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza daca are si 150K / 200K dar sa arate bine si sa fie intretinuta.

Sa inteleg ca pot cumpara doar de la dealer,la propietari nu gasesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarii sunt foarte rari, dar daca vrei o masina tipica de firma in Germania (A4, Passat, Seria 3) e mai avantajos sa cumperi de la dealeri. Ei iau masini de la diverse leasinguri operationale sau licitatii la care omul de rand nu are acces. Masina de firma in Germania e intretinuta ca la carte si cine a primit un A4 de la firma te asigur ca nu o foloseste ca distribuitorul cu Polo sau Fabia in Bucuresti. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles....in toamna imi voi lua concediu 1samptamana sa am timp sa pot vedea mai multe masini si sa aleg o oferta buna.

Poate pana atunci mai scad si preturile sa ma incadrez in buget :))

 

Nu inteleg insa cum  gasesc samsarii nostrii masini cu optiunile care le caut eu si la preuturi de 12000/13000E?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu ai citit macar ultimele 3 pagini din acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu "noutati" si rog moderatorii sa stearga postul cu numarul 483, in care fac reclama la acel autohouse din Sibiu: Auto Sibiu, Str. Autogarii, Nr. 2, SHOW-ROOM AUTO

In realitate, sunt cei mai mari NENOROCITI pe care i-am intalnit pana acum si tin musai sa las si altii sa cunoasca ce s-a intamplat si sa se fereasca de astfel de jnapani si inselatorii. Cred ca am sa deschid si un nou thread despre acest lucru (daca nu exista deja).

Deci, este vorba de masina: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C26679631.html pe care am negociat-o dupa o saptamana intraga de telefoane la 7200euro la care se mai adauga inmatricularea 1280euro. Tin sa precizez ca astfel de masini se vand si s-au vandut pe autovit cu 7500euro cu tot cu inmatriculare. De aceea, as fi acceptat sa platesc 8500euro pe o masina cu km mai putini si la pret de golf 6. Am sunat, am vorbit cu omul care parea serios si "spalat" si am obtinut seria de sasiu, verific la prietenul de la porsche si imi spune la telefon toate interventiile si ultima verificare... Pe scurt, avea 114.000km in septembrie 2012. Am cerut factura de intrare in tara, decembrie 2012, am facut un calcul aproximativ si se incadra in peisaj. M-am bucurat, nu exagerez, dar a fost singura cu "km reali" din 11 masini verificate si trebuie sa recunosc este exact ceea ce imi doream: trapa panoramica pe o masina cu 140cp si dotata cu multe optionale. O aveau de anul trecut in tara si din cauza valului mare de golf6 care vine in tara cu inmatriculari de 70euro, tipul era dispus sa o vanda in pierdere dupa aproape 6 luni de stat in parcul auto.

Ajung ieri la Sibiu (cu emotii in gat), parca ma duceam la prima intalnire cu o femeie... Era alt tip acolo care imi arata masina, fac un mic tur cu ea prin suburbii pt ca nu avea numere valabile, mai incerc o masina si revin la golfuletul meu si decid sa-l iau. Binenteles, facusem programare la un service din sibiu pentru verificare pe rampa + diagnoza, asa ca ne-am dus la service. Tipul ma lasa singur acolo pt ca tb sa mai scoata niste numere rosii pentru cineva si pleaca. Am aflat ca lucrase acolo timp de 5 ani si imi faceam griji sa nu ma tapeasca astia in vreun fel, fiind prieten cu ordinarul, dar au fost ok. Era doar un senzor defect pe puntea fata stanga, care regla pozitia xenonului, iar pe sub masina totul era ok...bucse, caseta, bielete, etc

Cand las masina jos, apare si nesimtitul, batem palma...eu in culmea fericirii, ma si vedeam in drum spre casa cu trapa deschisa, mancand asfaltul...lol ce naiv eram, ma bufneste rasul si plansul cand ma gandesc. Faceam poante cu toata lumea, ce mai, eram in al noulea cer. Lasa mecanicul masina jos si ce ma gandesc, ia sa-l sun pe prietenul meu sa-i mai spun o data seria sa-mi mai zica inca o data tot istoricul de la cap la coada. STUPOARE cand omul imi zice ca masina avea 158.000km in martie 2012  :tuktuk: ii dictez de inca 2 ori toata seria cu speranta de fiecare data ca poate a incurcat o cifra. Dar nu, n-am avut norocul asta, jigodia imi dictase la telefon alta serie de la alta masina ca sa o verific, iar masinuta avea un pic peste 180.000km fara schimbat distributie, ambreiaj sau schimb ulei. Practic dadeam 8500euro pe o masina caruia ii schimbam distributia si uleiul (500euro), adica 9000euro cand o asfel de masina se vinde cu 7500euro la 200000km cu toate astea schimbate. Asta daca aveam norocul sa nu-mi "sara pistoanele prin capota" daca se rupea cureaua de distributie pana mai faceam eu inca 50.000km. La motorul asta se schimba distributia la 180.000km. Aveam de gand sa tin cont de cartea de service...

Mai departe nu am ce sa va mai spun ca nu are rost. Noroc ca am avut intuitia si norocul sa fac asta, pentru ca in starea de bucurie si multumire pe care cred ca toti o au in astfel de momente, putini se mai gandesc sa mai verifice seria din geam. Ce am invatat eu este ca trebuie sa verific si seria din geam cu ce imi spune individul la telefon, pentru ca hotia si nemernicia in tara noastra a ajuns la un "rafinament" deosebit.

Acum caut masini in Germania. Retineti va rog: Auto Sibiu, Str. Autogarii, Nr. 2. CEI MAI MARI NENOROCITI!!!

Modificat de gataca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce legatura are Jetta cu B8, dar de ce nu i-ai oferit 500 - 1.000 de euro mai putin pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu "noutati" si rog moderatorii sa stearga postul cu numarul 483, in care fac reclama la acel autohouse din Sibiu: Auto Sibiu, Str. Autogarii, Nr. 2, SHOW-ROOM AUTO

In realitate, sunt cei mai mari NENOROCITI pe care i-am intalnit pana acum si tin musai sa las si altii sa cunoasca ce s-a intamplat si sa se fereasca de astfel de jnapani si inselatorii. Cred ca am sa deschid si un nou thread despre acest lucru (daca nu exista deja).

Deci, este vorba de masina: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C26679631.html pe care am negociat-o dupa o saptamana intraga de telefoane la 7200euro la care se mai adauga inmatricularea 1280euro. Tin sa precizez ca astfel de masini se vand si s-au vandut pe autovit cu 7500euro cu tot cu inmatriculare. De aceea, as fi acceptat sa platesc 8500euro pe o masina cu km mai putini si la pret de golf 6. Am sunat, am vorbit cu omul care parea serios si "spalat" si am obtinut seria de sasiu, verific la prietenul de la porsche si imi spune la telefon toate interventiile si ultima verificare... Pe scurt, avea 114.000km in septembrie 2012. Am cerut factura de intrare in tara, decembrie 2012, am facut un calcul aproximativ si se incadra in peisaj. M-am bucurat, nu exagerez, dar a fost singura cu "km reali" din 11 masini verificate si trebuie sa recunosc este exact ceea ce imi doream: trapa panoramica pe o masina cu 140cp si dotata cu multe optionale. O aveau de anul trecut in tara si din cauza valului mare de golf6 care vine in tara cu inmatriculari de 70euro, tipul era dispus sa o vanda in pierdere dupa aproape 6 luni de stat in parcul auto.

Ajung ieri la Sibiu (cu emotii in gat), parca ma duceam la prima intalnire cu o femeie... Era alt tip acolo care imi arata masina, fac un mic tur cu ea prin suburbii pt ca nu avea numere valabile, mai incerc o masina si revin la golfuletul meu si decid sa-l iau. Binenteles, facusem programare la un service din sibiu pentru verificare pe rampa + diagnoza, asa ca ne-am dus la service. Tipul ma lasa singur acolo pt ca tb sa mai scoata niste numere rosii pentru cineva si pleaca. Am aflat ca lucrase acolo timp de 5 ani si imi faceam griji sa nu ma tapeasca astia in vreun fel, fiind prieten cu ordinarul, dar au fost ok. Era doar un senzor defect pe puntea fata stanga, care regla pozitia xenonului, iar pe sub masina totul era ok...bucse, caseta, bielete, etc

Cand las masina jos, apare si nesimtitul, batem palma...eu in culmea fericirii, ma si vedeam in drum spre casa cu trapa deschisa, mancand asfaltul...lol ce naiv eram, ma bufneste rasul si plansul cand ma gandesc. Faceam poante cu toata lumea, ce mai, eram in al noulea cer. Lasa mecanicul masina jos si ce ma gandesc, ia sa-l sun pe prietenul meu sa-i mai spun o data seria sa-mi mai zica inca o data tot istoricul de la cap la coada. STUPOARE cand omul imi zice ca masina avea 158.000km in martie 2012  :tuktuk: ii dictez de inca 2 ori toata seria cu speranta de fiecare data ca poate a incurcat o cifra. Dar nu, n-am avut norocul asta, jigodia imi dictase la telefon alta serie de la alta masina ca sa o verific, iar masinuta avea un pic peste 180.000km fara schimbat distributie, ambreiaj sau schimb ulei. Practic dadeam 8500euro pe o masina caruia ii schimbam distributia si uleiul (500euro), adica 9000euro cand o asfel de masina se vinde cu 7500euro la 200000km cu toate astea schimbate. Asta daca aveam norocul sa nu-mi "sara pistoanele prin capota" daca se rupea cureaua de distributie pana mai faceam eu inca 50.000km. La motorul asta se schimba distributia la 180.000km. Aveam de gand sa tin cont de cartea de service...

Mai departe nu am ce sa va mai spun ca nu are rost. Noroc ca am avut intuitia si norocul sa fac asta, pentru ca in starea de bucurie si multumire pe care cred ca toti o au in astfel de momente, putini se mai gandesc sa mai verifice seria din geam. Ce am invatat eu este ca trebuie sa verific si seria din geam cu ce imi spune individul la telefon, pentru ca hotia si nemernicia in tara noastra a ajuns la un "rafinament" deosebit.

Acum caut masini in Germania. Retineti va rog: Auto Sibiu, Str. Autogarii, Nr. 2. CEI MAI MARI NENOROCITI!!!

 

Sincer nu inteleg rationamentul tau. Si nici al altora care urmaresc tot "cai verzi pe pereti".

Asta pe langa faptul ca te contrazici singur, ceea ce explica probabil confuzia logicii.

 

E oare asa greu de inteles ca o masina care a costat in 2009, 25.000 de euro, nu se va da pe bani de nimic? (a se citi mai exact 7200 euro)

 

Nu mi se pare absolut nimic in neregula la ce s-a intamplat acolo in Sibiu. Sincer ma mir ca nu erau chiar mai multi km.

Chiar si asa, pretul era foarte in regula. Cum a spus si Rave, de ce nu ai mai incercat sa negociezi?

Oricum, cautand asa prin targuri in tara nu ai sanse sa gasesti ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave:

discutia a inceput de la altceva si am postat tot aici. Imi cer scuze. Nu a vrut sa scada, a scazut de la 7900euro la 7200euro. Practic cred ca asteapta "prostul" pe care sa-l intepe...

paul_e88:

iti explic mai clar atunci, mai pe intelesul tau: o masina la km astia pe care i-am verificat costa in jur de 7500euro nenegociati, chiar mai putin:

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29049215.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C28782459.html

iar eu dadeam 7200+1300+500(sa-i schimb acum distributia)=9000euro

cel din arges are si distributia si ambreiajul schimbate. Acuma intelegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!