Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

B8-ul mi se pare una din masinile cu cel mai mare procent de manareala pe autovit, sunt f putine care chiar par sa fie la km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ia frumusel masina, motorizarea, anul, km, dotari si se cauta pe mobile.de. Daca masina in Ro este mai ieftina, nu exista alta iexplicatie, decat: fie are mult mai multi km decat in anunt, fie nu are dotarile anuntate, fie a fost reparata, fie samsarul e mos craciun.

Ce atata, ca o fi, c-o pati. Nu e chirurgie pe creier, nu e rocket-science.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cele de pe Weltauto?

Am gasit cateva interesante...

Se stie ca sunt cu ceva mai scumpe, insa km sunt reali?

Desigur..se pot cerceta dotari, carte service..etc, insa avand in vedere manareala constanta de auto premium...sufli si in iaurt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vroiam sa intreb si eu de Weltauto, au un 3.0TDI interesant, dar e de mult timp pe autovit.. Ar trebui sa fie de incredere cred eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia vad ca-i de la cybernet auto center din bacau, nu weltauto...

Plus ca la anuntul ala au facut o eroare MAJORA: nu au bifat "4x4" la optiuni. Eu nici n-as fi gasit-o, asta e primul filtru pe care-l pun la cautare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi place la a doua interiorul, in special scaunele fata.

Eu oricum caut, dar inca nu stiu ce :-) poate va fi Audi, poate Bmw, poate Lexus, poate cine stie. Oricum nu ma mai grabesc, vedem ce o sa fie la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe B8 de cand s-a pus CR?

Sau era deja....

BTW, am vazut doua foarte intersante: asta si asta;

Al doilea anunt cred ca l-am vazut si pe Autovit;

Sunt ok??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

THX Ice!

Devin din ce in ce mai convins de un B8...

Cateva sfaturi inainte sa te arunci la B8, cauta pe club audi sa vezi ce probleme au baietii cu ele sau un topic aici cu probleme specifice audi B8 nu ar strica si 2 consumu de 2.0tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii care-i problema cu topicurile astea? Extrem de multi oameni se bucura la masini de 40.000+ luate cu 13.000 si nu-si pun problema ca poate au 3 miliarde de km dupa care se plang pe forumuri ce proaste-s masinile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii care-i problema cu topicurile astea? Extrem de multi oameni se bucura la masini de 40.000+ luate cu 13.000 si nu-si pun problema ca poate au 3 miliarde de km dupa care se plang pe forumuri ce proaste-s masinile...

Foarte adevarat da si daca ai foarte multi km fara sa stii macar sa ai habar de ce ar putea sa cada si la ce costuri te arunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e. Ce vroiam sa zic e ca de-acolo nu trebuie trasa concluzia ca-s "masini proaste". Eu am 2 ani cu a mea si am schimbat un pivot, 2 bucse, un motoras de la clapeta rezervorului (problema de model) si tampoanele de la motor. In afara de astea ultimele (problema cu care am cumparat masina), celelalte au fost cu totul pana in 1000 de lei, deci nu e vreo tragedie. Tampoanele au fost 1500 (doar unul era rupt dar am preferat sa le schimb pe amandoua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de cat stiu cam ce probleme sunt...am cochetat cu ideea asta si acum un an, insa acum mi s-a pus pata;

Am decis sa merg pe ceva din 2011/2012, 2.0 - 143 CP cu ceva optiuni, maxim 25.000 - 27.000 EUR cu TVA inclus;

Weltauto va fi mai mult ca sigur...si va fi undeva prin feb - martie 2013;

Multumesc pentru indicatii, sunt extrem de utile topic-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de cat stiu cam ce probleme sunt...am cochetat cu ideea asta si acum un an, insa acum mi s-a pus pata;

Am decis sa merg pe ceva din 2011/2012, 2.0 - 143 CP cu ceva optiuni, maxim 25.000 - 27.000 EUR cu TVA inclus;

Weltauto va fi mai mult ca sigur...si va fi undeva prin feb - martie 2013;

Multumesc pentru indicatii, sunt extrem de utile topic-urile.

Da care e treaba cu astia de la Weltauto ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welt auto este o firma care face buy back in deplina legatura cu Porsche Romania;

Stiu ca aplicatiile software ale lor sunt legate de cele de la Porsche Romania si masinile sunt verificate;

Acum..nu stiu cat de in regula sunt..insa majoritatea sunt ok;

Decat sa caut pe Autovit...merg pe Weltauto..unde am garantia "teoretic" ca sunt in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te arunca asa cu Weltauto. Vezi ca e topic si aici pe forum despre ei.

Poti sa iei si masina buna la pret ok dar sunt si f. multe "capcane" sau masini supraevaluate. Casca bine ochii inainte sa dai banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni,

eu tot "cant" piesa asta de ceva vreme incoace, dupa care mai vad pe cate un coleg care se pregateste sa devina vrabie si imi dau seama ca bat saua sa priceapa iapa. O vorba veche din popor ne invata ca, daca ceva suna prea bine ca sa fie adevarat, de cele mai multe ori asa este. Drept urmare, daca va face vreo oferta de pe Autovit, Weltauto sau de pe trotuar cu ochiul, dati o geana pe autoscout24.de si/sau mobile.de dupa o masina identica ca nr. de km., an, dotari etc., ca sa aveti un termen de referinta. De-abia dupa aia intrebati "ce parere aveti..." daca nu de alta, macar din respect fata de timpul colegilor.

Weltauto poate fi si o experienta pozitiva, si una negativa. A3-ul pe care l-am avut inainte l-am luat prin Weltauto de la Cybernet Bacau si n-am avut nicio treaba cu el; A6-le l-am luat la 7.000 km. de la PBN si cand a fost sa inlocuiesc amortizoarele portbagajului pe garantie, am fost refuzat pe motiv ca masina a fost implicata intr-un accident. Eu intrebasem EXPRES daca masina a fost sau nu lovita cand am luat-o si am fost mintit cu o seninatate convingatoare vecina cu inocenta pruncului Preasfant. Deci, Weltauto=gheata subtire, verificati inainte sa va avantati, ca altfel, dupa aia, se aud vorbe prin targ asa cum zicea colegul Ice_2k: e proaste dom'le astea, nu se mai fac cum se faceau odata :dry:

claudiusnc: ce aplicatii software, bre? :lol: L-au dat si lor alora de la PoRo share la o baza de date din Excel...

Treaba voastra ce faceti cu banii vostri, nu-s ai mei, nu eu o sa-mi dau pumni in cap. Da, ce-i drept, la Weltauto ai teoretic garantie 6 luni (sau cat o fi...) insa asta e fix zero barat, asta ca sa nu mai vorbim de profesionalismul alora de la Avia Pantelimon, care-s niste gunoaie ambulante. Pana ce am luat Touareg-ul si le-am virat banii, mai ca ne pupau urmele pasilor; dupa ce l-am luat din curtea lor, amabilitatea s-a transformat brusc in obraznicie indiferenta.

Concluzie: masinile bune (SH) nu-s NICIODATA ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiusnc: ce aplicatii software, bre? :lol: L-au dat si lor alora de la PoRo share la o baza de date din Excel...

:lol: nu e domne`...

Orice masina care se pune pe site-ul Weltauto, daca a fost cumparata din grupul VAG se preia direct din aplicatia de vanzare Porsche Romania, adica nr stocului, echiparea cu care a venit...etc;

Stiu eu...ca am vazut live cumse face treaba asta...

Merg pe welt auto dintr-un considerent cat se poate de simplu: leasing;

Masina se achizitioneaza pe firma, TVA...& etc..

Acum ramane sa gasesc varianta de model care se apropie cat mai mult de dotarile pe care le caut;

Cam asa ceva...A4 B8

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: ma amuza cum toata lumea "se plange" ca e greu sa gasesti masini bune, sa ai incredere in istoric etc... cu toate acestea, de fiecare data cand mi-am vandut masina pe forum, in ciuda unui istoric 100% complet cu toata evolutia masinii pe care o postasem de-a lungul perioadei cat am detinut-o, toti de pe forum care m-au intrebat ceva de masina au terminat cu "da' pe autovit sunt cu X euro mai ieftine masinile similare cu asta". Paradoxal, de fiecare data masinile respective au fost vandute pe autovit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!