Jump to content

Emergency manual locking


Al3X_G4
 Share

Postare recomandată

Salutare.

vreau sa achizitionez un seat leon 1p si are o problema la usa din spate:

- Nu se deschide. Are activat si emergency lock si child lock on(nu stiu cine ar face asa ceva ) . Cum fac sa deschid usile?

Se pot deschide sau este vreo operatie costisitoare?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca usa este stricata. Incearca de 10-20 e ori sa o deschizi, poate reusesti. Da pumni in ea, poate ajuta pumnii si la usa de la sofer pentru ca cred ca acolo este centrala de comanda. Odata deschisa poti sa demontezi incuietoarea. Altfel cred ca este greu.

Siguranta pentru copii impiedica deschiderea usii din interior ca sa nu cada copii din mers, dar din exterior ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am verificat mecanismul de deschidere la usa functioneaza(cel putin il aud) dar am observat din manual ca sunt 2 posibilitati de blocare :

cea pentru copil si de urgenta . Ma gandesc ca a activat ambele si acuma nu ai cum sa deschizi nici din interior nici din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cunostintele mele nu se pot activa amandoua deodata.

Inchiderea de urgenta este pentru cazul in care ati ramas fara baterie si aveti nevoie sa incuiati usa.

Astfel, la inchiderea de urgen ta usa nu se poate deschide de afara dar se poate deschide din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm o sa vad . Trebuie sa ajung la Seat sa o verific.

Oricum sun Fericitul posesor unui seat leon 2006 ;)

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari de achizitie! :icon_thumleft:

La faza cu usa blocata ma gandesc ca daca te duci la service Seat nu e mare lucru, se desface fata de usa din interior si se vede apoi care e problema .., nu se distruge nimic din tapiterie.Cred ca faza asta poti sa o faci si singur acasa.

vezi usa_spate3.jpg, Step 5 e acolo un orificiu prin care te poti uita cu o lanterna si cu o oglinda la incuietoare.

post-82454-0-85703500-1319052768_thumb.j

post-82454-0-46264400-1319052773_thumb.j

post-82454-0-49916100-1319052777_thumb.j

post-82454-0-26484100-1319053097_thumb.j

post-82454-0-73475700-1319053101_thumb.j

post-82454-0-98507400-1319053112_thumb.j

post-82454-0-69263600-1319053117_thumb.j

post-82454-0-40229500-1319053125_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact același ghid am văzut si eu pe internet , dar îmi e putin frica sa nu rup ceva asa ca după ce definitivez înmatricularea ma voi duce la Seat.

Chiar și asa sper sa nu fie scumpa încuietoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prin "scumpa"..Daca e vorba de incuietoare (partea mecanica), e vreo 700 de lei la dealer. Daca e vorba de controllerul din usa, ala e peste 1200 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost au schemele si explicatiile ca se repara usor, ca poti sa desfaci singur usa, etc. Da, se poate repara si incuietoarea usor, nu trebuie schimbata, dar eu am inteles ca usa nu se poate deschide deloc. Asta schimba datele problemei. Totul devine greu in cazul asta si mai ales costisitor. Nu poti sa umbli si sa desfaci nimic usor cu usa inchisa! De aceea am zis ca trebuie deschisa mai intai cu pumni, cu multe incercari, incercat si pe frig si pe soare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vad poate reusesc sa imi fac ceva timp in weekend si sa verific usa. Am reusit sa desfac o parte din Fata de usa , dar sa vad daca pot face ceva .

Ce am observat e ca manerul din interior e foarte lejer la utilizare fata de cel din stanga. Chiar si asa am vazut in dezmembrari usa completa fara fata si geam undeva la 300 lei . Sper totusi sa nu fie necesara deschiderea "fortata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o deschid multumita lui Al Bundy . Problema e ca am observat ca se deschide numai din interior . Cel din exterior actioneaza dar jos nu functioneaza , deci cred ca trebuie o noua broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrat cu VCDS pe blocurile de masura de pe usa respectiva? sau pe convenience? sa vezi starea motoraselor (adica lock, unlock, safe) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am intrat cu vcds, dar am observat asa : Daca inchid masina cu telecomanda nu se deschide din exterior dar daca o deschid din interior si apoi inchid se va deschide si din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!