Jump to content

Martor ABS+Alte pericole(frana de mana) se aprind intermitent.


alion_h
 Share

Postare recomandată

Buna,

Sunt proprietatul unui Passat B5 din 1999 motor AFN de 110 cp si 306 000 Km .In urma cu o luna de zile am schimbat placutele de frana fata.De 3 zile insa a inceput sa imi apara in bord avertizari cu privire la ABS+martor luminos frana de mana prin aprinderea acestora intermitent cat si mesaj scris cu avertizare ,,Garnituri frana defecte".Am realizat o serie de verificari si anume:

-verificare siguranta ABS...... este in regula

-apasare pedala frana ....nu am remarcat pierderea presiunii

-verificare nivel lichid frana......este la nivel

-verificare senzor nivel lichid frana......este functional

-verificare roti interior in vederea depistarii unei eventuale scurgeri.....rotile sunt curate

-verificare conexiune senzori roti....sunt ok

Daca aveti sfaturi despre ceea ce poate sa fie.La scanare cu vag-com nu am ajuns inca.

Va multumesc si va astept cu pareri.

post-82090-0-34318500-1318343069_thumb.j

Modificat de alion_h
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Megatron

    16

  • Al Bundy

    14

  • ionut07zzz

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

placutele de frana aveau cablu ? poate masina ta este echipata cu senzor de uzura la placute. Ceva de genu 82600171.jpg

Modificat de stanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca are senzor la placuta se aprinde acest martor si cu aceea avertizare electronica !

post-85659-0-21603300-1318347195_thumb.j

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aveau cablu. Am mai observat ca si vitezometru oscileaza.....pffff passatul asta e pacatos rau :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia de verifica mufa de la senzorul de viteza (pe cutia de viteze, langa planetara). Poate ai papucii oxidati. Nu-ti va da eroare pe tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am sa il verific poate reusesc macar viteza sa o indice corect.Ramane sa remediez avertizarea ABS si Alte pericole(frana de mana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia de verifica mufa de la senzorul de viteza (pe cutia de viteze, langa planetara). Poate ai papucii oxidati. Nu-ti va da eroare pe tester.

:offtopic: Deci este senzor pe cutia de viteza , si de acolo ne indica noua in bord viteza cu care circulam ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal ... am si eu o problema cu frana de mana , sa va explic ce sa intamplat :

mi-am schimbat placutele de frana ( fata/spate) si in timplu schimbari sa fisurat un cablu de lichid de frana ( spate stanga ) si l-a blocat mecanicul pentru 2 zile sa umblu sa imi cumpar altu . am cumparat mam dus sa mil schimbe si dupa ce mi la schimbat sa aprins becul de la frana de mana ( mai exact este intermitent ) , m-am uitat la senzorul de sub frana de mana ( este ok ) , m-am uitat la lichid de frana si era scazul , am complectat dar acuma nu mai este intermitent ci este aprins tot timpu ...

vreo idee careva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sta permanent aprins, verifica switch-ul de la frana de mana!nivelul este corespunzator sau ai cimpletat peste semn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am complectat , cred ca peste nivel , sa aiba vreo problema daca e peste nivel ?

acu urmeaza sa verific switchu de sub frana de mana sa vedem daca el face toata figura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu ai pus cum trebuie switch-ul la loc si sau ai prins cablajul pe sub suruburi si da la masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu un reply dupa ce am rezolvat ..

cand a inceput primadata sa fie intermitent martorul era din cauza lichidului de frana din borcan ( era prea putin )

mecanicul a desfacut switchul de la frana de mana si cand la montat inapoi a rupt un piciorus :)) si din cauza lui imi era tot aprins .

am schimbat switch-ul si totul e ca nou !

thx pt cei care mai ajutat ..... un an nou feiricit sa aveti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, s-a nimerit ce ti-am zis, in postul de mai sus. Sarbatori fericite si tie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate bune si frumoase pana ce am "facuto" de tot , am circulat undeva la vreo 50 km pana cand mia intrat masina in suturi si pe urma sa aprins martorul de la ulei ( cel de culoare rosie ) si pedala la frana sa intarit complec . mecanicul mi-a spus ca sa dus pompa de ulei si pompa de vacum , e posibil ca electricianu la care am duso sa fi umblat la ceva ce are legatura cu astea 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un passat din 2002 si am probleme cu martorul de la ABS si ESP se aprind in mers si nu stiu de ce . dar nu se aprind tot timpul . cel mai frecvent iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si o sa vezi exact de ce se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aprindeau dupa un timp mai ales la o franare lejera prelungita, am facut diagnoza cu vag si mi/a iesit intrerupatorul de la pedala de frana daca /l schimbi singur nu pune contactul pana nu cunectezi mufa

acum problema e ca la mine i/mi da eroare tot la intrerupator stop frana dar acesta e nou si functioneaza bine eu am facut prostia sa scot mufa si sa merg cu masina cu mufa scoasa cred ca computterul citea ca masina merge infranata pt ca luminile de frana erau aprinse si mi/sa aprins martorul de la bujiile incandescente la vag spune sa controlez intrerup de frana sau releul daca stie cineva ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sterge eroare si posteaza ce iti apare - exact cum e eroarea, nu tradusa de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tre sa ma duc sa gfac vag din nou eu cand l/am facut eram in italia acum 1 luna si mi-a zis mecanicul ca trebuie controlat intrerupatorul sau cablajulpana la releu inclusiv releul dar nu stiu unde e releul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce releu? nu exista releu pentru stopurile de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate vorbea despre releul ecu.oricum nici eu nu stiu dar nu inteleg daca intrerupatorul e nou de ce nu se sterge cu vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu l-au reglat cand l-au montat daca e de tip vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai reglajul care-i ca ala tre sa i-l insurubezi pana ce atunci cand calci frana sa se aprinda stopurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, corect, ca la passat e cu infiletare la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!