Jump to content

Oglinzile electrice


dany
 Share

Postare recomandată

Salut - scuze atunci. Am testat si eu la 16C si mergea. Am pus oglinzile pe pozitia de incalzire si incalzirea la luneta - atunci au inceput sa se incalzeasca, dar a durat vreo 3 minute.

Am verificat in cartea masinii - nu e nici o referinta clara, dar ar fi posibil sa fie:

25 - incalzire luneta

37 - incalzire scaune

Imi pare rau... nu am nici o schema pt oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    6

  • Al Bundy

    5

  • GunX

    5

  • Valix

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

37 - incazlire scaune? De ce, de unde pana unde, aia e clar ce este cu ea. Mai degraba 47, incalzire suplimentara...

Deci nu stie nimeni sigur care este siguranta (separata sau nu) de la incalzire oglinzi electrice Octavia2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista siguranta separata pentru incalzire oglinzi, ele sunt alimentate de calculatoarele de usi si daca ar fi vreo siguranta arsa nu ar mai merge functiunile usilor. Nu am avut o schema de octavia dar am studiat una de golfV care pare a fi la fel. Siguranta este SC12.

LE Vad ca mai sunt si alte sigurante. Atasez documentul poate va este de ajutor

g5_fuse_relays.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e la fel. La Octavia II 2006 e putin altfel : cica siguranta lor este SC4 de care tine si unitatea climatronic.

post-19790-1224598742_thumb.jpg

post-19790-1224598745_thumb.jpg

post-19790-1224598748_thumb.jpg

post-19790-1224598751_thumb.jpg

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema postata de tine e de la oglinzile anti-orbire... ai PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai eu exact pe astea le am. Numai belele am avut pana acum din cauza lor si a pretului nesimtit de mare, spre exemplu un electrician a zis ca prefera sa desfaca toata masina decat sa scoata o oglinda riscand sa o crape si sa munceasca dupa aia o luna sa o plateasca :)

Mi-am rezolvat problema cu incalzirea, se pare ca era un contact prost din butonul de comanda care a fost desfacut recent cu ocazia unei interventii (ungere) contra scartzaiala geamuri.

Later edit : Pisicutza, ti-am raspuns la PM.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta aia tine de efectul de antoorbire, dar de incalzire este alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu problema cu oglinda din dreapta care nu se incalzeste. timpul de incalzire al oglinzilor sau al lunetei, nu mai stiu sigur, poate pentru amandoua, poate fi modificat din vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Buna

Am si eu o problema cu oglinzile electrice, mai exact ca nu se incalzesc. Am desfacut sticla, am masurat rezistentele, una are 85 ohm, celalat 135 ohmi. Ok am zis ca trebuie sa schimb, insa am masurat si tensiunea la bornele....8.35V.....cu sau fara comutatorul pus pe incalzire. In VCDS imi da eroare de incalzire defecta (de cand a venit frigul, inainte nu dadea, era pus comutatorul pe 0)........dar tensiunea asta ciudata si mai ales prezenta lui fara a da comanda m-a pus pe ganduri. Va rog un sfat daca cineva are vreo recomandare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar sticlele. Rezistenta e prea mare. Daca nu ma insel trebuie sa aiba 10-12 Ohm.

Cumpara noi, de preferat Ficosa. Sunt cele originale, dar mult mai ieftine.

Cele chinezesti ( Tyc, Klokkerholm, Van Wezel, etc) sunt relativ ok vizual, dar pe partea de incalzire sunt slabe. Se incalzesc foarte greu ( dublu ca timp fata de originale) si neuniform. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ce fel de bec este la semnalizarea din oglinda?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt leduri.....se schimba lampa cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si despre asta se discuta pe larg aici:

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Trebuie sa schimbi switch ul de la oglinzi.Trebuie sa dau jos tot panoul usii ca sa pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ca sa schimbi switch-ul de oglinzi se declipseaza cu o surubelnita foarte subtire grilajul de la tweeter.. 

 

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intreb pentru o Skoda Octavia 2011 Estate.Adica,on topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

De ceva timp mă confrunt cu următoarea problema: Nu merge codat sa meargă concomitent semnalizarea de la oglindă cu încălzirea oglinzi, adica am ori semnalizare ori dezaburire.

Ce e de făcut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai explica-ne si ce s-a intamplat acum ceva vreme? de ce ai umblat pe la codari? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am umblat pt ca nu aveam tensiune pe firele care dezaburesc oglinzile. Am verificat sigurantele si cablurile, toate bune si frumoase. Asa ca nu mai rămânea decat sa fie din calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte putin probabil.... fa printscreen la codarea calculatorului de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge, daca le aduni. NU sa le pui separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!