Jump to content

Headunit-uri aftermarket G4


corliceanu
 Share

Postare recomandată

Ceva opinii despre ALPINE IDA-X311RR ? Ma bate gandul sa-mi schimb cd-player-ul OEM cu un HU care citeste doar medii digitale intrucat am toata muzica pe stick-uri sau IPOD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 384
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    28

  • AlexBanu

    18

  • Marian

    16

  • nemet_tt

    12

Este un player destul de ok! Are ca avantaj faptul ca poti sa-i legi oricand un procesor de sunet Alpine PXA-H100 si sa-l transformi in ceva mult mai ok.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori o recomandare daca se poate pt difuzoare fata eventual si spate, fara amplificare.

HU este un:

http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut...r/AVH-P4000DVD/

Eventual un Sub mic pe iesirea HU-ului , cica are iesire 70W subwoofer.

Buget mic ~800...mic comparativ cu impatimitii sunetului :)

Ma gindeam la Focal Access 165 A1, sau Dieci DSK 165 pt fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele de la focal sunt foarte ok , poti sa mergi cu incredere pe ele.

Daca vrei sa folosesti respectiva ierire o sa anulezi iesirile spate pentru difuzoare .... e o functie ciudata pe care o ofera doar Pioneer ..... nu am incercat si nu am vazut pe nimeni cara sa foloseasca aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi o mare problema anularea boxelor spate...oricum cu nevasta in masina (sta in spate) alea nu functioneaza :o

Prin Iasi nu prea am unde sa "vad" / aud mai multe difuri sa pot face comparatie...de aia cer o parere de la voi.

Dupa cite am citit Focalul cit si Dieci scot inalte si medii acceptabil chiar daca nu antifonezi suplimentar portierele...nu stiu cu joasele...merita sau nu un mic subufer pe iesirea HU-dului sau eventual unul activ gen JBL Pro II ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer intre Focal si Hertz eu iti recomand sa mergi pe Focal .... sunt mai bine reprezentati in Romania.

Un difuzor de 16.5 nu are cum sa coboare in frecventa cum coboara un subwoofer.... cel mai bine pui un subwoofer pasiv legat la aparat sau cu un amplificator separat ... eu zic sa-ti sghimbi intai boxele si sa vezi dupa asta daca mai ai nevoie si de subwoofer :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori o recomandare daca se poate pt difuzoare fata eventual si spate, fara amplificare.

HU este un:

http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut...r/AVH-P4000DVD/

Eventual un Sub mic pe iesirea HU-ului , cica are iesire 70W subwoofer.

Buget mic ~800...mic comparativ cu impatimitii sunetului :)

Ma gindeam la Focal Access 165 A1, sau Dieci DSK 165 pt fata.

Pe iesirea accea poti sa legi un subwoofer de 6\" sau 8\" de la JL Audio. cele din gamele W0 W1

Ideal ar fi sa pui un sistem de componente pe fata, sa insonorizezi usile si sa le amplifici corespunzator.

In momentul de fata nu ai de unde sa cumperi Hertz Dieci DSK 165 incat nu mai sunt pe stoc la importator si nici nu se mai importa.

Ca si alternative ar fi Helix Blue B62C si Focal Access 165 A1. Personal prefer difuzoarele de la Helix incat au sensibilitate mai mare si merg mult mai bine fara amplificare separata si totodata au tweeter din matase care este mai putin deranjant fata de cel TN de la Focal si in plus sunt si mai ieftine iar de diferenta de bani poti sa mai folosesti un kit pentru insonorizare gen Second Skin Speaker Tweaker sau Dynamat Dynaxord.

SANY0642.jpg

SANY0643.jpg

Asta am folosit eu la masina mea si rezultatul a fost surprinzator.

Degeaba folosesti componente scumpe daca instalarea nu e pe masura.

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain pt sfaturi.

Cred ca merg pe Helix. Sper sa se auda acceptabil fara alte schimbari.

Intrebare timpita, subwooferele unde dreacu le pun? Alea nu au incinta...

Ma gindeam la un compact mic in cutia lui...vazusem ceva pe la BOSS/Alpine...

Sau eventual unul activ.

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta incinta pentru acele difuzoare.

In cazul tau ideal ar fi un subwoofer activ pentru ca probabil nu vrei sa te complici prea mult, desi din punctul meu de vedere e un fel de frectie la picior de lemn dar na.

In ca esti interesat de ceva componente audio vorbim pe PM.

Nici sa nu te uiti la BOSS. Alpine este altceva.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poate nu postez unde trebuie

vreau sa fac un upgrade la HU Blaupunkt essen mp35, pe care vreau sa il pastrez(are butoane rosii si unu albastru, arata bine in bord)

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://p.gzhls.at/148077.jpg&imgrefurl=http://www.heise.de/preisvergleich/a148077.html&h=96&w=300&sz=10&tbnid=jdALh2Bpu2hcVM:&tbnh=37&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dblaupunkt%2Bessen%2Bmp35&zoom=1&q=blaupunkt+essen+mp35&hl=ro&usg=__DL6xlUD5vb6SLRLxkYMJ4sUJ5ig=&sa=X&ei=W37hTKS5B9D1sgbD7smMDA&ved=0CCgQ9QEwBA

in sensul ca m-am saturat de cd-uri zgariate si de FM transmiter care paraie si fasaie

bugetul fiind redus nu imi permit nici x-car-link si nici bluebird care se spune ca e mai bun

vreau sa incerc un

mp3 mp4 player de 109 lei http://www.intend.ro/mp3-player-serioux-s51-4gb-pink-srx-s51mp4g-pk/

si o interfata http://www.tme.eu/html/RO/_framesymbol/ramka_6115_RO_pelny.html

mp3 l-am achizitionat

intrebarea este voi avea ceva imbunatariri fata de paraiturile pe care le am la fm transmiter?

merita cat de cat?

precizez ca HU are intrare AUX mufa mini ISO cu 8 pini

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu noutati

pana la urma am luat un cablu cum e in foto si am facut strap intre pinii 13 si 14

am activat functia aux din meniu aparatului

acum merge orice are iesire pentru casti

testat cu mp3 player, mp4 player, GPS wayteq si nokia E63.

toate cele bune

post-9400-0-61390300-1291220743_thumb.jp

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce ziceti are rost sa schimb iluminarea tastelor din albastru in rosu?

post-67184-0-81244600-1295171041_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de gusturile fiecaruia. Daca ai de gand sa il pastrezi ceva timp aparatul, merita schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ma intereseaza si pe mine acest model si daca stie cineva daca pot pune igo pe elalpine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de ce soft are pe el ... dar parca igo are versiuni pt mai multe sisteme de operare.. oricum misto navi ala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As dori o recomandare daca se poate , am HU aftermarket , rama lipsa.....

De unde pot lua o rama de plastic negru pt HU , ca cea din poza ?post-2955-0-26309000-1310150367_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ma intereseaza si pe mine acest model si daca stie cineva daca pot pune igo pe elalpine

Nu merge pentru ca nu are modul gps si nici antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot conecta iphonul la un casetofon auto care are intrare usb,imi imi apare eroare pe ecranul casetofonului cand bag cablul, imi trebuie un adaptor special,un cablu special ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca unitatea suporta conexiune ipod merge direct altfel nu.

Ce marca si model este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cde 203 Ri alpine si telefonul este 3gs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul W203 ai cablu separat de fullspeed pt ipod/iphone.KCE-422i

NU merge pe usb-ul frontal.

h500KCE422i-f_mt_ACCp.jpg

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos,dar ai idee daca si incarca telefonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee unde gasesc si eu acest suport pt iphone?

915168big.jpg

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos,dar ai idee daca si incarca telefonul?

Da se incarca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

L-am cumparat si instalat,functioneaza perfect se aude si vocea de la navigatie pe care o am instalata pe tel,cand ascult muzica dupa el,se incarca,ce nu merge este ca nu se aude convorbirea in difuzoarele masinii,in rest super,acum mai imi trebuie un suport ca cel de sus in care sa prind cablul,ca sta atarnat prin masina, dar nu gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!