Jump to content

Se poate inlocui RNS 300 cu MFD 2?


vwfanatic
 Share

Postare recomandată

Cum ai rezolvat cu mufele de la antene? valentyn 1982

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radu8080

    17

  • F l o r i n

    16

  • giovani20x

    15

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

cea mai simpla treaba! leam scos sigurantele de la protectiile acelea din plastic unul alb si unul crem si se desfac de raman doar mufele metalice.

Apoi am pus banda izolatoare peste sa nu fie problema daca se ating cele doua mufe intre ele.

Si gata. merge brici.

Iti sugerez sa pastrezi protectiile din plastic care le dai jos de pe mufe ca in cazul in care revii la vechiul sistem audio sa le pui la loc.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Sper sa nu fiu off topic ,passat-ul meu este din 2005 b6 fara comenzi pe volan ,si am un rcd 300  care are si cod,un prieten vrea sa imi vanda un rcd 300 mp3 numai ca este din 2008 ,o sa am vreo problema cu bateria ? trebuia sa ii fac plug &play ,can-bus ,gateway ? avand in vedere ca este tot un rcd credeam ca nu o sa fie o problema ...Ce pareri aveti ?Astept parerile voastre..Multzam 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ai nicio problema.... e p and p....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e p and p ?adica sa ii fac plug and play ?si unde il fac ?vw?

merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fata blocului, unde sa-l faci. iti trebuie codul pin de la scula lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k ,ms fain ,are codul..credeam ca plung&play se refera la vreo scanare cu test.ceva de genul !!! Ms si o seara faina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plug and play inseamna ca il bagi in mufe si merge... adica il dai jos pe al tau, il montezi pe celalalt.... asa este, trebuie sa iti dea si codul de siguranta de la aparatul lui.

 

in rest, in spatele ramei de plastic, ai 4 suruburi torx - le scoti, tragi unitatea afara, deconectezi mufele - si il montezi pe cel care vrei tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari tuturor. Am avut si eu pe masina mea un RCD 300 si acum caut sa inlocuiesc aceasta unitate cu RCD 310. Masina mea este din 23.06.2006 si as vrea sa stiu daca mai este necesar sa fac un update de can? Intreb pentru ca am inteles ca tot ce e dupa o anume data (din anul 2006) nu mai necesita update.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce unitate CAN ai tu acum pe masina/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Banuiesc ca numai cu VAG COM-ul pot face asta..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor - cu VCDS, VAS sau alt tester - interoghezi 19-Can Gateway.... ca nu are rost sa te apunci de demontat si sa-l dai jos, ca sa vezi seria lui si ce soft are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Va multumesc frumos!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati fost recomandat de Mircea, persoana cu care eu am vorbit pentru un RCD 310 ca si persoana care m-ar putea ajuta cu un update de can, asta daca masina mea are nevoie de asa ceva. As vrea sa stiu cum as putea sa ne vedem sa ma ajutati si pe mine cu aceasta problema. Eu stau in zona Veteranilor, dar daca aveti timp ne putem vedea undeva..

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari la toata lumea. Am inlocuit si eu un rcd 300 cu un rcd 310. Problema mea este ca nu mai pot conecta cele doua mufe la loc pentru ca distanta dintre mufele de pe rcd este foarte mica iar cei doi conectori sunt mai grosi..mai exact nu incape unul de celalalt. Banuiesc ca unul este pentru antena dar celalalt? Gasesc un adaptor sau altceva pentru a conecta si cealalta mufa?

Atasez o poza pentru a vedea exact ce spun.

Multumesc.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

post-86694-13877012479702_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ceva de genu asta am nevoie numai ca nu stiu unde as putea gasi la noi.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

post-86694-13877027500354_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la magazinele de pe Maica Domnului... sau cele care se ocupa de car audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau exact invers Sa schimb mdf2 DVD cu rns 310,can-ul este compatibil?rns 310 descarca bateria??

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu toate care sunt cu 5 (500, 510) descarca bateria la ver.vechi de can.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut update de can pentru RNS 310. Si el ataca bateria daca ai o versiune mai veche de can.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se termina in X10 consuma bateria, daca unitatea can nu este peste versiunea E (inclusiv)!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ceva interesant, la B6 care aveau din fabrica navi MFD 1, nu trebuie schimbat CAN pt upgrade la RNS 510

 

am pus la 3 masini din 2006, toti stiau de can, au asteptat sa vada daca e nevoie sau nu, si nu a descarcat bateria la nici unul..

 

cred ca au alt soft pe can, ultima masina acum vreo 2 saptamani avea can cu terminat A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!