Jump to content

Noul Climatronic pe B7 Bj. 2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am fost vineri la IAA in Frankfurt si am vazut cu ochii mei ce se discuta pe forumurile germane: Passatul B7 o sa primeasca un nou Climatronic (sau macar interfata o sa fie alta).

Poza aici: http://data.motor-ta...46647657500.jpg (ce nu se vede in poza: langa butoanele de pe randul de sus, in stanga si in dreapta sunt afisajele pentru temperatura selectata, cu cifre albe pe fond negru).

Se pare ca noua interfata o sa fie disponibila in curand, VW isi modifica componentele de obicei in W22 si W45. Deocamdata masinile se livreaza cu vechea interfata. Nu e clar daca masinile si "livrate" dupa W45 o sa aiba climatronicul asta, sau numai cele "comandate" dupa W45... :icon_cheesygrin:

PS: Climatronicul cel vechi (actual) este in continuare folosit pe Jetta, Golf etc. Numai pe Passat am vazut noua interfata...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    8

  • mark21

    7

  • djsmiley007

    6

  • Mihai.Nechifor

    5

Salut,

Pare destul de low-cost... Nu este o modificare notabila, poate doar ca performante!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defapt cred ca vw cateodata isi schimba ideile as "dupa cum bate vantul",o chestie inutila si low cost!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca au ajuns sa tot micsoreze climatoricul cu cat mai putine butoane. Chiar pare low-cost, din cate observ nici nu iti mai afiseaza temp la care e setat sau treapta de ventilatie. Totul se muta pe RCD/RNS, insa din cate stiu eu, temperatura este afisata doar cand se schimba ceva, nu este afisata permanent. Vechiul climatronic mi se pare mai bun, cel putin ca design si functionalitate.

L.E.: Acum am observat ca au loc de afisat temperatura.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai zis vechiul climatronic te refereai la cel dupa B6 /CC din primele serii,ca sa se poata numii noul climatronic care l scot acum,care are foarte mult in comun cu cel vechi se vede ca este unul succesor,dar pe cel actual eu l-as numi ceva intermediar pus de 3 ani de vw care nu au legatura intre ele ca interfata nici macar 1%!!!!Parerea mea este ca sau gandit sa l puna altceva din materie de cost,o sa le scada cheltuielile aplicand acest climatronic decat cel actual!!!

post-83335-0-55980400-1317048230_thumb.j

post-83335-0-38319600-1317048238_thumb.j

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura e afisata (cum am scris mai sus) in stg. si dr. randului de butoane de sus. Cifrele sunt mai mari ca la vechiul Climatronic. Si mie imi placea vechiul parca mai mult, desi ideea cu a treia rotita e buna, imbunatateste ergonomia, nu mai trebuie sa iti iei ochii de pe drum ca sa dai ventilatia mai tare/incet :icon_thumleft:

Cand ai zis vechiul climatronic te refereai la cel dupa B6 /CC din primele serii,ca sa se poata numii noul climatronic care l scot acum,care are foarte mult in comun cu cel vechi se vede ca este unul succesor,dar pe cel actual eu l-as numi ceva intermediar pus de 3 ani de vw care nu au legatura intre ele ca interfata nici macar 1%!!!!Parerea mea este ca sau gandit sa l puna altceva din materie de cost,o sa le scada cheltuielile aplicand acest climatronic decat cel actual!!!

Da, la ala ma refeream cu "vechiul". Ai dreptate, se pare ca revin la vechiul design (B6), desi nu cred ca Climatronicul in sine e schimbat...ci doar interfata arata "altfel" La o comparatie mai atenta, se vede ca butoanele sunt aceleasi, doar dispunerea lor e alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa afisez climatronicul cel vechi pe un Passat si cel nou langa!!!!Poate ca asa trebuia procedat de la inceput ,dar se stiu obiceiurile ca vw schimba piesele din luna -n luna

post-83335-0-15672100-1317048881_thumb.j

post-83335-0-63277600-1317048890_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca e bord de golf cu locul liber jos la scrumiera. ME DON'T LIKE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult mai frumos climatronicul actual de pe B7 decat cel prezentat, care intr-adevar, seamana estetic cu cel de pe B6. Ma rog, pe acesta din urma il am si eu pe Tiguan. Si este una dintre dotarile care nu-mi plac. Pare prea simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt curios cate trepte are incalzirea in scaune tot 3 sau 6 ca cel vechi de la b6 dar oricum low cost rulez :icon_cheesygrin:

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma s-a schimbat climatronicul incepand cu W44 pe masinile din europa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va schimba pentru masinile comandate dupa W45, sa si pana acum. Deci probabil in 2-3 luni de acum incolo o sa fie livrate primele masini cu noul climatronic (si cu celelalte modificari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dinu_s Merci de raspuns. Stii de schimbarea climatronicului de la dealer?

Intreb pentru ca s-a vehiculat ca aceasta schimbare a climatronicului nu are legatura cu europa ci doar cu modelul din state.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Posted 26.10.2011 @ 12:39

Se va schimba pentru masinile comandate dupa W45, sa si pana acum. Deci probabil in 2-3 luni de acum incolo o sa fie livrate primele masini cu noul climatronic (si cu celelalte modificari).

Top

Reply

Quote

Report

Raspuns pt GTD: climatronic-ul de pe B7 are 3 trepte de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am ridicat masina aseara, a venit cu noul climatronic.

Mie unul imi place, este usor de folosit si arata mult mai bine live decat in poze.

post-89443-0-05823600-1325244712_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Noua interfata climatronic pare a fi ... practica, nici frumoasa (desi se integreaza ok in panoul de bord cum e decupat) nici urata. Reglarea de pe a 3-a rotita pozitionata central este excelenta, trebuia sa-l lase asa de la inceput ... cand un sistem e practic dpdv principial (pus pe so 2, passat b6) te apuci sa-l schimbi . As putea spune chiar ca au realizat chiar tarziu asta si s-au apucat sa-l modifice.. afisarea temperaturii cu led e cam ieftina, parca-i luata de la ceasurile chinezesti cu radio, clasicul lcd dadea mai bine, dar pe intuneric banuiesc ca se poate citi mai usor.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Puteti sa imi dati si mie codul de la rama (trim-ul) climatronicului acesta pentru Passat B7?

Modificat de florin1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3AA863082A SOC - suflat cu aluminiu

3AA863082 NV1 - titanium silver

3AA863082 PV2 - iridium

3AA863082 3H5 - crom mat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si codurile acestea sunt pentru ramele de la vechiul climatronic. Daca aveti coduri pentru climatronicul dupa anul 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, cauta codurile cu 3C8 in loc de 3AA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!