Jump to content

probleme la A4 2000-2001 ?


silencer
 Share

Postare recomandată

atatea de rau am auzit despre a4 incat mi-e frica sa cumpar vreunul din anul 2000-2001. (1,9 TDI)

- nereusite

- probleme foarte dese la bord

- motoare

cat de dese sunt aceste ghinioane? sunt reale?

poate in acest topic reusim sa adunam problemele ce se gasesc frecvent la audi

:banghead: momentan ma cert cu fratele meu intre passat si a4, miercuri pleaca dupa passat pentru mine si nu vrea sa auda de audi a4 (el pleaca cu prieteni de la un parc auto din mures)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca altii au avut probleme dar eu personal sunt super multumit de masina mea. Este un A4 din 2001 1.9TDI 116 CP , tiptronic, navi, neagra.

Am avut destule masini pana acum ( 20-25 ) inainte de audi am avut bmw 320d care intradevar mi-a facut o gramada de probleme dar acest audi este super bun. Nu vreau sa laud modelul mai mult decat e cazul dar de 1 an de cand il am nu am pus decat ulei si motorina. Daca vrei ne intalnim sa iti dau sa mergi cu ea poate asa o sa vezi si tu ca nu troncane ca un passat. Am un prieten cu passat si de cate ori il iau cu masina mea se mira ca am plasticurile foarte bine finisate, ca e foarte bine legata masina etc. Din ce am auzit se pare ca motorul ar fi mai galagios decat la altele dar eu nu am sesizat.

Eu votez pt audi !!!

In primavara o sa il schimb totusi cu modelul 2002 sau cu un A6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu am un Audi A4 2002 si nu pot sa ma vai ca nu ar avea probleme...in ultima perioada, mi-a picat statia asta ca am sistem bose, acum nu stiu ce sistem electronic... dar una peste alta sunt destul de ieftine 10 mil toata investitia...mai treb schimbate si 2 bascule pe partea dreapta... plus un injector care e limita lor (service) dar mai pot merge lejer 20 mii k

Acum tu decizi ce masina sa iti iei dar ideea este ca ceea ce schimb eu e ceva normal sa pice nu numai la audi la toate deci asa ca trebuie sa te astpti sa coste ceva in plus...nu te mai lua dupa unu si altu de pe forum o masina in general o iei cu noroc sau nu ca si una noua de altfel...asa ca ce zici AI NOROC SAU NU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu problemele electrice, din pacate, are un sambure de adevar. Am doua Audi in familie si ambele au probleme electrice, mai mult sau mai putin serioase.

Nu pot insa judeca daca per total fiabilitatea este mai buna sau mai proasta decat a altor marci (si, oricum, pt. asta exista un alt topic dedicat pe care te invit sa-l cauti si sa-l citesti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu problemele electrice, din pacate, are un sambure de adevar. Am doua Audi in familie si ambele au probleme electrice, mai mult sau mai putin serioase.

Nu pot insa judeca daca per total fiabilitatea este mai buna sau mai proasta decat a altor marci (si, oricum, pt. asta exista un alt topic dedicat pe care te invit sa-l cauti si sa-l citesti).

<{POST_SNAPBACK}>

ai dreptate la partea electrica sunt depasite mult de vw :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu problemele electrice, din pacate, are un sambure de adevar. Am doua Audi in familie si ambele au probleme electrice, mai mult sau mai putin serioase.

Nu pot insa judeca daca per total fiabilitatea este mai buna sau mai proasta decat a altor marci (si, oricum, pt. asta exista un alt topic dedicat pe care te invit sa-l cauti si sa-l citesti).

<{POST_SNAPBACK}>

.. si mai mult, nu prea tine de motor (ca zicea silencer de 1.9 TDI) atata vreme cat s_c are in familie benzinare (macar cel pe care il conduce este benzinar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am un A4 din 2001 si sunt multumit. Singura problema este ca imi face "cri-cri" din cand in cand un ventilator. Recomand Audi. Cred ca este mai fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica vw la partea electrica e mai "reusita" decat audi?

este parerea mea personala din problemele pe care le-am rezolvat pana in prezent si la audi sunt multe echipamente neprotejate si unele fabricate de francezi(astia ar trebui sa faca parfumuri ;) ) de exemplu bordurile ;) pun pariu ca a lui s_c nu era vdo sau motometer pt ca la astea nu prea ai probleme cu indicatoarele, in schimb magneti mareli nu suna a parfum de liliac? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun pariu ca a lui s_c nu era vdo sau motometer pt ca la astea nu prea ai probleme cu indicatoarele, in schimb magneti mareli nu suna a parfum de liliac? ;)

intr-adevar, bordul meu e frantuzesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) magneti marelli sunt italieni, nu francezi. Am vazut ca multe butoane de Audi sunt facute in Italia. (mi-am cumparat mai multe taste de Audi A3 nou pentru diverse cotzcarii si bricolaje). Butonul de oglinzi electrice de Polo 6N2 (cel ca un joystick subtire, nu ala ca o cruce cu doua taste L/R la golfuri mai vechi) sunt tot italienesti si mai ramai cu ele in mana. Ca producatori ca lumea mi se par VDO, TRW, Bosch, Siemens, Sidler etc, varza sunt francezii si italienii

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) magneti marelli sunt italieni, nu francezi. Am vazut ca multe butoane de Audi sunt facute in Italia. (mi-am cumparat mai multe taste de Audi A3 nou pentru diverse cotzcarii si bricolaje). Butonul de oglinzi electrice de Polo 6N2 (cel ca un joystick subtire, nu ala ca o cruce cu doua taste L/R la golfuri mai vechi) sunt tot italienesti si mai ramai cu ele in mana. Ca producatori ca lumea mi se par VDO, TRW, Bosch, Siemens, Sidler etc, varza sunt francezii si italienii

da si eu asa stiu ca sunt italieni magneti mareli dar pe bordurile magneti mareli pe audi scrie mare made in france

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am un audi A4 2002 TDI 131PS becul de la airbag sta aprins in sting in fiecare saptamana si se aprinde toti prietenii mei au aceasi problema astae boala lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un audi A4 2002 TDI 131PS becul de la airbag sta aprins in sting in fiecare saptamana si se aprinde

E un contact de kk la volan. Tre demontat si repozitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un contact de kk la volan. Tre demontat si repozitionat.

Nu e obligatoriu ca defectul sa fie in volan. La mine, de ex, se aprinde cam o data la 6 luni din cauza contactului de sub scaun.

Concluzia insa este ca aceasta generatie de VAG (cel putin cele din 2000 - 2002, din experienta personala) au probleme semnificative pe partea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprinde cam o data la 6 luni din cauza contactului de sub scaun.

Taie mufa si leaga firele direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!