Jump to content

Polo 6N/6N2 - Probleme Modul Comfort


christensen
 Share

Postare recomandată

Gata...am rezolvat problema am reusit sa o fac sa se inchida dar a trebuit sa imping siguranta in timp de o inchidem din interior si am last`o pe inchis...se misca foarte putin siguranta cred ca actuatorul este de vina...Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • Aurelian 6n2

    11

  • christensen

    10

  • eugentim

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit ce sa scris pe acest topic si am si eu o problema daca se poate spune asa .Am un polo 6n2 din 2000 ,4usi,1,4TDI si asi dori sa stiu daca atunci cind sunt deschise geamurile si vreau sa inchid usa di telecomanda din cheie ar trebui sa se ridice geamurile singure .Si inca ceva :-nu merge reglarea oglinzilor ,o fi defect potentiometrul sau este o siguranta separat pentru ele care e arsa .

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca ai telecomanda originala a masinii atunci trebuie activata functia roll-up/down cu ajutorul vcds-ului, daca ai telecomanda after-market atunci aceasta va trebui sa aiba aceasta functie, identificati pinii corespunzatori ai modulului de inchidere si legati la modulul confort.

Pt. reglajul oglinzilor electrice este siguranta separata, vezi ca ai un plastic cu simbolurile si nr. aferente pt. fiecare siguranta in parte.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se activeaza cu VCDS care este softul de diagnoza pentru gama VAG ci cu VDS PRO si interfata seriala, modificand cateva adrese din modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum aflu un tabel de valori la sigurante la polo 6N2 ?

am o siguranta lipsa la oglinzile electrice si nu stiu ce valoare sa pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru schema dar nu ma ajuta .ai schema de la polo din 2000 cel cu 3 rinduri de sigurantte si 17 pe un rind daca am numarat eu bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de schema .

dar am o nelamurire ,pe cartonasul masini de la tabloul de sigurante imi arata ca pe poz 17 parca este siguranta pt reglat oglinzi si pe schema imi arata ca nu este in uz .

ma bagat in ceata situatia ,eventual o sa incerci pe masina si sa pun siguranta pe 17 si sa vad ce se intimpla .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai si ce an de fabricatie? Posibil sa difere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

Am si eu 2 probleme (din cate stiu pe partea electrica).

Am un Polo 1.4 2001 , cod AUD.

Prima problema ar fi ca nu merg butoanele (blocare usi/deblocare usi) - tot aici cand inchid cu cheia usa soferului nu se inchide usa din dreapta (nu asa ar trebui?)

A 2-a problema , de la un timp butonul de la sofer pentru usa pasagerului nu mai merge bine, doar daca apas foarte tare pe el.

 

Se pot rezolva?Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare? Sunt din bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, deci hai sa lamurim in primul rand titlul acestui topic. Asadar modelul Polo 6n2 NU ARE MODUL COMFORT (sau centrala electrica cum mai este denumit).

Are doar controlere pt geamuri si inchidere centralizata dar nu e eceeasi chestie, e mult mai simplu si mai low-cost.

@Gabystone verifica traseele de la butoane pana la stalpul usii sa nu fie intrerupte, precum si contactele butoanelor care dupa un nr. de ani incep sa oxideze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de ajutor,

 

Efectiv trebuie sa desfac fata de usa, dupa care sa ma uit la fire si contacte ok?

 

Masina este in 2 usi: cand deschid usa soferului trebuie sa se deschida si usa pasagerului nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are inchidere centralizata, asa ar trebui sa se deschida.

Trebuie sa desfaci fata de usa, dezlipesti buretele ala de sub ea cu un feon + cutter dupa care comprimi burduful de la articutalia usii sa vezi si acolo ce se intampla ( la mine acolo sunt ceva probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giurgiucristian

Sal,

sper sa nu fiu off topic si sa gasesc ajutor

Al meu polo 6n2 1.4 tdi are probleme la inchiderea centralizata care stiu ca e vacuumatica.Masina are montata si o telecomada pentru inchidere, nu stiu ce firma e,asa am cumparat-o,si functiona atunci.Dar acum nu func deloc.Am schimbat bateria ,ledul se aprinde la telecomanda dar tot nu func. Ce e si mai nasol e ca pot deschide masina numai de la broasca soferului si o pot inchide numai de pe partea usii drepte.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu merge? telecomanda sau inchiderea centrala? sunt 2 module separate ..... duo la un electrician sa iti verifice sau verifica tu daca te pricepi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal. Am urmatoarea problema : geamul de pe partea stanga (polo 6n2 2001) nu mai functioneaza deloc, am verificat sigurante , am testat motorasul si butonul de actionare, totul ok. Daca tin cheia rasucita pe partea dreapta imi merge doar geamul de pe partea dreapta , daca tin cheia rasucita in usa soferului nu face absolut nimic , nici macar geamul de pe partea dreapta. Am verificat acea mufa de imbinare dintre usa si caroserie si este inchisa corect. Nu inteleg de ce la aceasta usa de pe partea stanga nu mai am nici o comanda , nici geam , nici ridicare geamuri cu cheia rasucita in usa. Usile au sigurante separate ? Eu am gasit o singura siguranta responsabila cu actionarea geamurilor care era buna , nu arsa. Din cate stiu exista un releu care trimite comanda catre geamuri , stie cineva daca acest releu este pentru ambele geamuri sau fiecare geam este cu releul lui ? La mine nu se mai aude acel click specific atunci cand actionez butonul pentru geamul pe partea stanga. 

Modificat de catamblin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa de la stalp si vezi cum se prezinta contactele din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat in mare parte , nu aveam plus in usa de pe partea stanga , plusul era topit. Acum am urmatoarea problema : rasucind cheia in usa ambele geamuri se ridica/coboara , cu acelasi buton (doar unu mai am functional) geamul de pe partea dreapta ridica/coboara DAR geamul de pe partea soferului doar urca , de coborat nu merge (repet, acelasi buton care pe partea dreapta urca/coboara geamul). Sunt cumva butoanele diferite pentru stanga respectiv dreapta chiar daca au aceasi mufa ? O mufa (pentru geamul dreapta parca) este maro , mufa pentru geamul stang este neagra (sau invers). Din cate tin eu minte butoanele nu sunt diferite, daca nu sunt diferite ce ar putea fi de nu imi coboara acest geam decat din cheie (rasucita in usa) ?

Modificat de catamblin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buton defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defect defect dar de ce pe partea dreapta merge perfect ? O sa caut niste butoane (cu toate ca nu am gasit deloc) si atunci vad ce si cum.

Modificat de catamblin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut baieti sunt nou pe aici. as avea si eu nevoie de pitin ajutor am un Polo 6N 1.9 diesel din 1997 in 2 usi  si as vrea sa stiu cum fac sa fie alarma functionala pentru ca azi am luat bateria jos si cand am puso la loc ticaia alarma de cate ori atingeam borna minus si sa inchis si geamu din partea dreapta mentionez ca pompa de vacom de la inchidere este defecta si am luato jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Polo 6N/6N2 - Probleme Modul Comfort

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!