Jump to content

cum se string rulmentii la rotile spate?


gino...
 Share

Postare recomandată

Asta e a4 a sau a 5a oara cind trebuie sa schimb rulmentii la rotile din spate in decurs de 7 ani..Astia ultimii m-au tinut mai mult , vreo 3 ani .De data asta vreau sa ii schimb eu , macar nu mai platesc si manopera ca peste citebva luni sa trebuiasca sa ii schimb din nou.

Asa ca va rog sa ma ajutati cu sfaturi si indicatii (eventual din manualul de reparatii ).Passat CL 1.8 1994 , 66KW

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 ani e relativ bine....daca ai si drumuri proaste+rulmenti nu de cea mai buna calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste o vaselina de calitatesi speciala pt rulmenti , strangei astfel incat sa poti misca cu surubelnita saiba dintre piuluta si camasa interioara a rulmentului exterior, dupa cateva sute de km reverifica strangerea lor.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns , asa o sa fac.

Modificat de gino...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot la fel i-am schimbat singur, din spusele mecanicului nostru de la parcu' auto trebuie sa strangi cat poti (la mana) apoi dai un sfert de tura inapoi, pui roata si invarti la mana, tre' sa mearga usor sa nu fie infranata, eu asa am facut.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...si dupa operatiunea spusa de alinluciano se verifica prin prinderea roti cu ambele maini (imaginar ora 9 si ora 3) si se misca de la stanga la dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CORECT! ! !....am uitat sa mentionez si asta (cred ca este cel mai important), (imaginar ora 9 si ora 3)....(imaginar ora 12 si ora 6).

Mercic de completare... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti voi ,e varianta frantuzeasca (dacia 1300)

post-25908-0-08125100-1316670485_thumb.j

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat rulmentii acum o luna, exact cum s-a spus mai sus, se strage piulita apoi se da inapoi un sfert de tura. Eu am plecat de la cablul de frana de mana - erat gata de el (30 de ani)... si am ajuns sa schimb si rulmentii cu ocazia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, un sfert de tura este la dacie,,la alte masini un sfert de tura poate fi mai mult sau mai putin decat trebuie ,in functie de pasul filetului, asa ca nu e o regula generala, plus ca cu aceasta metoda te poti insela ...cat de tare strangi prima data ?... eu de exeplu pot sa strang pana sparg rulmentul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat un rulment de pe spate in primavara.

Am strans cat am crezut eu ca se poate strange fara sa fortez rulmentii. Trebuie strans in asa fel incat sa nu ai joc fata-spate pe orizontala si verticala, si roata sa se invarta liber, fara a fi infranata de rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!