Jump to content

Intrebare prezoane VW T4


NeXuS_3
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarea dilema:

am 4 roti de pe audi-ul meu A4 B6 195/65/R15 modelul acesta:

8e0601025z17-1.jpg

stiu ca daca vreau sa le pun pe T4-ul meu din 97 trebuie sa pun alte prezoane pentru jante de Aluminiu (eu am in acest moment jante din tabla pe el)

intrebarea mea este:

merg prezoane de pe un audi sau trebuie sa caut neaparat de pe un multivan cu jante de aluminiu?

Problema este ca nu prea gasesc din dezmembrari mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg suruburile de audi.

Ai facut un test sa vezi daca potrivesc? Si aici ma refer daca iti trec jantele Audi de franele de la T4.

Iti iei o janta de la T4 jos, de preferinta pe fata, (asa poti testa daca iti trec de frane), si bagi un prezon in janta de tabla, respectiv janta de aliaj ca sa poti face o comparatie si ai solutia. Normal toate suruburile VAG sunt standard. Ai doar grija la E.T-ul jantelor, ca daca la Audi e cu mult mai mare ca la T4, s-ar putea ca sa nu-ti treaca de etrieri.

Ma mir ca nu ai facut o incercare inca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distanta dintre gauri este potrivita si la golf/A3 si la T4 e 5x100, dar trebuie vazut care este ET-ul, si J-ul sa nu atinga etrierii, aripa etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila Nu, Nu... Jantele de golf 4, A3, bora,(5x100) nu potrivesc pe T4, pentru ca t4 are 5x112, la fel ca passatul, A4...pana la A8, A3 dupa 2005, golf 5 si 6, Superb...

NeXuS_3 Jantele care le ai tu potrivesc la suruburi, eu insist sa faci o incercare inainte sa cumperi altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg fara probleme. Prezoanele jantelor de otzel sunt de obicei mai scurte decat cele folosite pentru AL> de asemenea conul prezonului pe janta poate fii diferit la jentzile de al fata de cel de AL. Cu dimensiunea nu poti da gres! pe versiunea ta de T4 merg pe 15" fara probleme. Doar la versiunea de 150 cai nu potrivesc rotile de 15", sunt etrierii fatza prea mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de care T4 vorbiti voi, eu am avut T4 din 1995 1.9TD si avea prindere 5x100

la T5 este 5x120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul jantelor de pe masina mea este 7D0601027A pe google apare ca fiind 5x112

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai uitat sa vezi si E.T-ul jantelor de T4, ca sa ne putem da sema daca vor fi mai in interior sau mai in exteriorul masinii? Pune te rog si E.T-ul jantelor de audi ca sa ne facem si noi o parere. :icon_thumleft:

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul jantelor de audi este 39

Et-ul jantelor de pe t4 pe care.le am acum montate atandard este 55

Problema mea este legata de prezoane. Am nevoie de prezoane si nu reusesc nicum sa gasesc de cumparat

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu pe cineva care are cu 3 lei bucata mai multe da nu cred ca trimite in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de multivan pentru jante de aluminiu?

poti sa-mi dai niste date de contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am verificat si la ale mele e ok. acum moshu e in germania dar dupa ce vine trec sa le masor si iti spun ce lungime au. eu folosesc si la jantele de tabla si la cele de aluminiu aceleasi prezoane fara nici o problema pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<h3 class="row2">

<strong><span class="author vcard">soila- esti intr-o confuzie mare de tot, T4 are 5x112 distanta la prezoane, la fel ca siT5-ul... 5x120 are doar bmw-ul...</span></strong></h3>

<p><span class="author vcard"><span class="author vcard"><a _prototypeuid="36" class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="14323" hovercard-ref="member" href="http://vwforum.ro/user/14323-nexus-3/" id="anonymous_element_13" style="position: static" title="">NeXuS_3</a></span>- et-ul jantelor de audi este mai mic ca al celor de T4, de aici rezulta ca janta (cea de audi) v-a iesi mai in afara caroseriei, cu cat poti vedea cand o pui pe masina. Prezoanele de la jantele de tabla ar trebui sa-ti mearga si pe jantele de aliaj, eu spre ex am probat niste jante de vw passat si am pus prezoanele jantelor de tabla fara nici o pb, acum am jante de aliaj originale de t4 prinse tot cu prezoanele care au fost la jantele de tabla si tot la fel nu am nici o problema, se infileteaza suficient iar foarea cade perfect pe gaura jantei.</span></p>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VOLKSWAGEN

JANTE IN 4X100 = Golf 1 / Golf 2 / Golf 3 / Golf 4 cabriolet / Polo 1, 2, 3 pana in iunie 2002 / Lupo / Vento / Passat / Jetta 1 et 2 / Corrado / Caddy

JANTE 4X130 = Cox dupa 1967

JANTE IN 5X100 = Golf 3 GTI et VR6 / Golf 4 et R32 / Vento VR6 / Passat VR6 / Polo din noiembrie 2001 pana in 2010 / New beetle / Bora / Fox

JANTE IN 5X112 = Golf 5 ( normal, GTI, Plus, R32 ) / Jetta dupa octombrie 2005 / Passat din octombrie 1996 pana in 2010 (Variant inclus) / Sharan / Touran / Bus T4 / Caddy (recent) / Eos / Phaeton / Bus T3

JANTE IN 5X120 = Bus T5 / Multivan / Touareg

JANTE IN 5X130 = LT / Touareg

JANTE IN 5X205 = Cox avant 1967 / Karmann ghia / Bus T1 split et T2 / Notchback / T34 / T14 / Buggy / Fastback

AUDI

JANTE IN 4X100 = 80 ( inainte de 1987 tip B1 et B2 )

JANTE IN 4X108 = 80 / 90 / 100

JANTE IN 5X100 = A2 / A3 ( iunie 1996 pana in febraurie 2003 ) / S3 / TT

JANTE IN 5X112 = 100 ( incepand 1990 ) / A3 (dupa octombrie 2004 ) / A4 / A6 / A8 / S2 / S4 / S6 / S8 / Allroad / New TT / R8 / RS4 / RS6 / V8

JANTE IN 5X130 = Q7 / RS2

SEAT

JANTE IN 4X100 = Arosa / Cordoba / Ibiza ( din iulie1993 pana in ianuarie 2002 ) / Toledo ( din mai 1991 pana in octombrie 1998 ) / Inca

JANTE IN 5X100 = Cordaba incepand din ianuarie 2003 / Ibiza incepand din februarie 2002 / Leon / Toledo

JANTE IN 5X112 = Alhambra / Altea / Leon incepand din septembrie 2005

PORSCHE

JANTE IN 4X108 = 924

JANTE IN 4X130 = 914

JANTE IN 5X130 = Toate modelele (inclus 924 turbo)

MERCEDES

JANTE IN 5X112 = Toate modelele

JANTE IN 5X130 = Sprinter.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la al meu am pus tot de la un A4 jante de AL si am mers cu prezoanele de la jantele de tabla fara probleme. Acum mi-am luat alte prezoane si sunt cam cu 1 cm mai lungi. Am dat 30 eur pe 20 de prezoane noi

jantele sunt 5X112 masina e din 95

Modificat de piticu_1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu prezoanele originale ale jentilor de tabla puse pe cele de aliaj nu se centreaza conul corect pe jante strange mai mult gulerul piulitei , dar poti pune linistit suruburile de audi care sunt pereche cu jantele , sau daca nu poti cauta la orice dezmembrari suruburi de passat pentru jante de aluminiu , eu varianta a 2 a am folosit-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat inima in dinti si le-am pus sus

merg la fix si arata beton

Multumesc de sfaturi

post-14323-0-94857100-1316634293_thumb.j

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca le-ai pus cu prezoanele de la jantele de tabla de T4...

Arata foarte bine, jantele aliaj ii schimba look-ul la maxxx. Sa le poarte sanatoasa... :)

Merci ca ai postat sa vedem si noi :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am pus prezoanele de pe jantele de tabla pentru ca erau suficient de lungi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!