Jump to content

Probleme passat b6 "fasaie"


andr3yu
 Share

Postare recomandată

Am si eu un passat cc 2.0 tdi 170 cp...stie cineva daca e normal sa fasaie pe la 2000 ture doar in sarcina??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Hai sa postez si aici,

Bag de seama ca, daca nu ma hotarasc sa o vand, voi posta pe forum, la toate problemele intalnite.

Asadar, de trei zile, la accelerari peste 2500 ture, cade in nas si, daca nu iau piciorul de pe acceleratie, nu-si revine.

Pana la urma am reusit ieri sa aprind spirala, astept acum sa vad ce verdict primesc, de la furtun fisurat pana la racitor, daca am inteles bine (oricum, asa cum m-am invatat, nimic ieftin).

 

Ca sa refulez un pic, spun aici ca nu mi-as fi putut imagina ca o masina la 200k km poate prezenta atatea probleme:

-burdufuri planetare sparte (nimeni nu a vazut) schimbate + cap planetara bulit

-rulmenti stanga spate (aici am fost eu maniac un pic)

-piesa de rezistenta: span; schimbat injectoare, rampa, pompa inalte, pompa rezervor (nu mai conteaza pretul, am aruncat inclusiv 60 litri de motorina)

-bucse fata spate (in doua reprize, a doua oara pentru ca nu se putea regla unghiul de fuga)

-egr+clapeta acceleratie (ce frumos mergea dupa)

-placute frana spate (ok, consumabile)

-probleme motorase frana de mana: sparte, ruginite, tors etrier barbierit (Grecia, platforma, service, deblocat, reparate in Ro)

-marunte, rezolvate de mine: curatat yala portbagaj (nu se aprindea plafoniera); bec faza scurta, clacson (sh), nr. fata prins in suruburi (era detectat de un senzor), geam oglinda dreapta dezlipit, lipit capac motor, schimbat una bucsa prindere capac motor ca sa nu mai vibreze

-baterie (macar asta era originala)

-nerezolvate: probleme caseta directie (printre altele am ramas anul trecut langa Sofia fara servodirectie, simptomele sunt doar cand este cald, deci merg cu ea iarna si-mi mai iau una de vara), eroare ventilatoare (nu tot timpul, insa tot la schimbare ajung), ceva rupt pe interior la clanta usii soferului (trag de ea si nu revine complet) + rugina la aceeasi usa (trebuie sa o schimb dar ... nu-i mai vine randul), probabil va urma candva si ambreiajul (cam tremura la prima parte a cursei de debraiere si volant face zgomot)

Toate astea in 30k km.

...

Scuze, cand rezolv cu motivul postarii voi scrie ce am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtun spre turbina desfacut  complet, nu stiu de cat timp este asa, pus la loc, totusi masina nu merge, doar ca, in teste, cade in bot la 3500 ture.

Macar se pare ca turbina nu ar fi afectata.

Din carnetul de service rezulta ca turbina a fost schimbata in 2015, totusi nu cred ca a mers masina asa atata timp, oricum in ro nu s-a umblat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. 
Passat b6 BMP, se aude un șuierat nu foarte ascuțit, doar in sarcina.

Pe loc, cu motorul turat, nu se aude nimic...

Masina nu scoate fum, nu pică in nas, are însă o lipsa de putere. 

Am verificat traseul și am găsit conducta de plastic 3c0145840c, fisurata. 
Remediat problema, sunetul este încă acolo...

Aveti ceva idei, sfaturi ce ar mai trebui sa verific? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

Touran 2007, 1.9 TDI, acel șuierat, fâsâit și lipsa puterii motorului când e prezent fâsâitul, câteodată la relanti și în sarcina aproape de fiecare data până în 2500 rotații, plus miros de gaze atat in interiorul mașinii cât și sub mașina, la mine a fost de la răcitorul de gaze spart. Precizez că la peste 2500 rotații și la accelerare brusca nu se mai auzea și mașina trăgea foarte bine. Când acceleram normal se auzea și mașina avea lipsa de putere. Mecanicul mi-a recomandat înlocuirea acestuia cu unul nou original. Revin cu info după înlocuirea răcitorului. Am mai citit aici pe forum că după această operațiune mașina trage mai bine și se reduce puțin și consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!