Jump to content

SFATURI VOPSIRE INAINTE SI DUPA


BARO
 Share

Postare recomandată

Intrucat am dorit sa-mi vopsesc masina singur am tot batut forumurile in cautarea de informatii despre cum sa-mi vopsesc masina singur si de ce nu mai ieftin necautand sa obtin o calitate hai sa spunem necesara pentru o expozitie.

am ajuns la o concluzia ca cel mai bine e sa folosesti vopsele bicomponent adica vopsea + intaritor sau vopsea si apoi lac + intaritor.

am exclus din start varianta cu vopsea fara intaritor deoarece neavand experienta in cazul unui retus la scurt timp dupa vopsire poti obtine acel efect prin care primul strat de vopsea se exfoliaza se umfla cum vreti voi sa-i spuneti.

asa am plecat la drum si am trecut prin urmatoarele faze

1 pregatirea masinii(slefuit chituit matuit etc)

2 sprit chit

3 slefuire sprit chit ( nu faceti gresala sa uitati vreo suprafata nematuita-exista posibilitatea sa se exfolieze vopseaua- nu imediat ci in timp veti observa asta la un jet de apa mai puternic) (P600-P1000)

4 vopsire (eu am ales klar care cica e brandul de sus al policolorului) -vopsea nemetalizata

5 slefuire pentru a scapa de efectul de coaja de portocala (p1500)

6 retusuri vopsea acolo unde stratul de vopsea s-a dovedit a fi subtire si prin slefuire s-a ajuns la sprit chit

7 slefuit din nou retusurile

8 lacuire 2-3 maini la intervale de 10-15 min in functie cum se usca lacul

9 slefuire lac cu apa din belsug (pus un pic de detergent sa mearga uns) cu p2000. remedierea eventualelor scursuri.

10 lacuire finala iarasi 2 maini

si acum e acum

ajuns in stadiul asta din lipsa de experienta scule locatie conditii (masina vopsita in curte intr-un cort din folie transparenta construit special pentru a vopsii masina) am scurs lacul in cateva locuri.

intrebarea este : cum remediez?

daca slefuiesc din nou cu p2000 se va mai vedea ceva dupa un polish?

sau slefuiesc rectific cu lac (sa zicem cu un aerograf) zona slefuita si apoi polish

sau trebuie relacuit tor reperul respectiv

am tot cautat pe net si n-am gasit nimic.poate e vreunul din voi de meserie sau poate cunoaste pe cineva sa-mi dea un sfat as ramane profund recunoscator.

am rugamintea ca cei cu remarca ''frate mai bine te duceai la un servis'' sa stea linistiti si sa nu posteze.

pur si simplu am vrut s-o fac cu mainile mele si mai ales sa vad cu ce se mananca vopsirea unei masini.

a si am uitat cei care mai au sfaturi despre vopsele si ce au mai patit si cum au remediat sa bage aici ca mai vreau sa fac cel putin o masina!

orice sfat e binevenit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge matuit cu 2000 si multa apa, si apoi polishat cu pasta abraziva 3M, poti face toata treaba asta doar daca stratul de lac este suficient de gros sa ai de unde da jos.

daca ai scurs lacul pe linile unde se termina elementul... acolo il tai finut cu o lama de cuter matuiesti cu 2000 si apoi polish

Modificat de blind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eeeee ia uite ca mai sunt pe aici si ploiesteni cu aceeasi pasiune :icon_cheesygrin: niste poza sa vedem si noi cam ce a iesit ar fi si mai si...sau poate voi avea ocazia sa o vad live :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BARO- eu am patit sa mi se scurga lacul pe o portiera dupa vopsire, si exact cum a spus si blind, se slefuieste si apoi polish(tot 3M s-a folosit si la mine) si nu se vede absolut nimic

felicitari pentru curajul de a face asa ceva fara pregatire de specialitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze nu pot sa pun ca este vorba de alta marca decat vw. va avea motorizarea de vw :king: .dar asta e alta poveste.

este un proiect sa zicem scoala care sa ma pregateasca pentru refacerea golfului meu care va pleca tot in familie la un nepot (prima lui masina).

din cauza asta ma pregatesc intens :icon_cheesygrin: practic si teoretic sa iasa ceva deosebit. :icon_bounce:

multumesc celor care au dat un raspuns.

mai am o intrebare?

eu am terminat de vopsit masina de vreo saptamana. pot da polish acum sau mai trebuie sa astept?

am auzit niste teorii la niste baieti ca cica nu ar fi bine sa dai polish la scurt timp dupa vopsire.

daca e prea in scurt cam cat mai ar trebuii sa stau????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea a fost vopsita seara si a doua zi dimineata am constatat scurgerea si tot atunci s-a remediat si problema-deci cam 12 ore sa zic ca au trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!