Jump to content

Inca o bijuterie-Golf 4


florinpbv

Postare recomandată

Sticle de far cred ca am vreo 3 (e si o pereche p-acolo) le pot "dona" pentru o suma modica.

La depo, problema care am vazut-o e ce devin chioare in timp. Banuiesc ca din cauza xenoanelor, doua seturi am vazut cu aceeasi problema, se exfoliaza cromul din interiorul lupelor! De aburit nu mi s-au aburit niciodata in 2 ani jumate cat le-am folosit.

In rest faruri de nota 15, la ce pret au, arata si functioneaza cel putin la fel de bine ca cele OEM.

Cand si daca treci la faruri cu lupa... gandeste-te serios sa faci retrofit la sistemul de spalare faruri! Ca exemplu, in 2 ianuarie, pe valea prahovei (pe langa cele 5 ore normale necesare traversarii) a trebuit sa ma opresc de 3 ori sa curat farurile, daca erau pe oglinda conta de la foarte putin spre deloc, dar cu lupe abia vedeam masina din fata...

Link către comentariu

Eu nu am auzit sa se exfolieze ceva la farurile depo si da, lumineaza foarte bine. Ca un sfat, ia ceva instalatie xenon mai buna, eu am avut o instalatie cu licenta Philips si se vedeau excelent, lumina uniforma. Ei bine mi s-a ars un bec si am luat de pe forum ceva chinezesti si lumina nu mai e la fel de buna, in sensul ca becurile creeza niste linii negre pe asfalt. Am incercat cu niste becuri normale si lumina e excelenta ca si focalizare numai ca nu e puternica, deci ori instalatie xenon buna ori becuri halogen mai de top.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Florin si eu am Depo r32 look cu xenon generatia a 2 a,cum zic bijnitarii.Philips,cu balastru slim,montat pe sasiu iar trecerea de la h7 la xenon sau invers o fac f.usor

 

Ce pot sa imi spun e ca da,se mai aburesc din cand in cand dar isi revin,la mine in principiu stiu ca unu abureste din cauza mea cand am facut semnalizarea dubla.nu am izolat bine.xenonul 4300k arata f bine si f.stock pe acele faruri (anuntul postat de pe olx) eu am pus 6000k pe motiv ca nu am mai avut rabdare inca 1 sapt.sa imi ajunga.

 

Cat despre spalator,am facut un experiment cu 2 duze (de pe capota) din dezmembrari de pe un alt golf si am pus un furtun aprox 35cm pe cel ce duce la parbriz.practic sa "fur" de pe traseu apa.in afara ca se consuma mai multa apa jetul nu a fost foarte afectat (sa zicem din 100% functiona la 90.9999%) problema e ca la farul de pe partea pasagerului imi ajunge furtun scurt,dar pe partea soferului va trebui mai lung si presimt ca nu o sa mai fie la fel presiunea.

 

Poti oricand sa schimbi rezervorul si faci treaba simpla si buna pe bani putini (ma refer la spalator de faruri),oricum depinde de tine ce anume iti doresti (cum zice Rudy)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Nu stiu care e faza asta cu spalatoarele de faruri, ca am mers cu golful unui prieten pe vreme urata si in afara ca la un drum putin mai lung au consumat 2 litri de lichid, nu prea fac fata la jegul de pe drumurile noastre.

Link către comentariu

Eu nu am auzit sa se exfolieze ceva la farurile depo si da, lumineaza foarte bine.

post-106635-0-23460000-1410420499.jpg

ajung acasa si mai pot face poza la inca 2, in stare asemanatoare.

Poate am avut eu ghinion, dar sunt 3 lupe de pe 3 seturi diferite de faruri, folosite cu xenon peste 3 ani.

Modificat de guppster
Link către comentariu

Eu nu am auzit sa se exfolieze ceva la farurile depo si da, lumineaza foarte bine.

post-106635-0-23460000-1410420499.jpg

ajung acasa si mai pot face poza la inca 2, in stare asemanatoare.

Poate am avut eu ghinion, dar sunt 3 lupe de pe 3 seturi diferite de faruri, folosite cu xenon peste 3 ani.

Arata bine[emoji9]

Link către comentariu

Florin, alea ce le-ai pus din anunt sunt OK. din alea am avut si eu dar pe negru. Principalul e sa fie facute din fabrica si nu acasa pentru ca nu le lipesti cum trebuie si atunci o sa-ti abureasca si o sa te enervezi la maxim ca mine. La Golf de 3 ori le-am desfacut (dat jos sticla) si le-am remontat si tot mai abureau. Am umblat si la gaurile de aerisire si degeaba.

In rest recomand lupele pentru ca vad mult mai bine ca oglinzile. Insa ar trebui sa faci retrofit si la spalator de far.

Reglajul nu e un stres, am facut eu DIY cum se regleaza, e joaca de copiii :), la fel se regleaza si la lupe si la oglinda.

Uite aici: http://vwforum.ro/topic/78919-diy-cum-sa-reglezi-farurile-la-golf-singur/

Link către comentariu

Cat de curand trebuie sa ma apuc de schimbat lichidul de frana , culisele de la etrierii din spate si cred ca o sa iau si furtune de frana noi. 

Mai am pe "stoc " si suportul de sub cutie... trebuie montat.

Apoi vreau sa fac o revizie la electromotor. ( face urat cand e frig...dar nu creaza alte probleme )

Mai am si un scartait tot cand e frig afara pe la cureaua de accesorii...banuiesc o rola de pe acolo . ( din alea nu am schimbat niciuna , decat strict pe cele de la distributie )

Amotizoarele de hayon s-au cam dus...

Becul de la Check engine este aprins...trebuie sa fac o scanare...

 

Mai departe vedem....

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

din cate am mai citit poate ramane bara mea ( doar va trebui decupata ) si sa montez instalatia de spalat faruri ?

 

duzele se prind cumva de bara ?

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Da, nu trebuie sa schimbi bara. Iti trebuie instalatie, vasul de 5l, capacele... cam astea.

 

edit: vasul nu cred ca e must, dar e util

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

clar daca o fac schimb si vasul.

O sa incep usor .. lupe ,sticla far, apoi instalatie spalare

Link către comentariu

Bara o poti decupa fara probleme. Instalatia completa pentru spalatoare faruri o am eu, daca vrei ma uit si iti zic exact ce ai nevoie ca sa iti montezi.

Legat de oglinzi de golf 5, daca vrei sa iei...sa fie ca ale mele, cu brat din aluminiu ca sunt mai rezistente, evident mai scumpe. Finisajele nu-s chiar grozave, se vede ca-s facute in Taiwan.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

salut

instalatia o ai de vanzare ..sau ?

 

pe oglinzi parca ai dat 175 euro daca mai tin bine minte...( ai un link ceva ? )

Link către comentariu

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-4-Bora-Aussenspiegel-Spiegel-elek-LED-Blinker-USA-Brasilien-Golf-6-Look-/331435442428?pt=DE_Autoteile&hash=item4d2b1780fc

Ceva mai fain decat alea de golf 5 :D

 

Nu stiu exact de unde le-a luat Darius, tot de pe ebay.de. Da, 175euro cu tot cu transport(am facut 50%-50%).

 

Instalatia nu e de vanzare, iti pot spune doar ce ai nevoie pentru montaj.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

am gasit topicul...e ok, ma descurc

 

legat de oglinzi...vrei sa ma omori  :dry: ?   Arata bestial...

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Da, dar si 300 euro sunt bani, nu prea merita....poate te trezesti fara ele in parcare :))

Eu asa ma pazesc sa nu intrebe vreo unu de ele...

Link către comentariu

in seara asta am scapat de  check  engine ... nu stiam care e problema si am facut o scanare - eroare de la senzorul de turatie ( fara sa am vreo problema sesizabila ) ...am sters, totul ok acum ! Daca apare ma apuc de curatat mufa!

Link către comentariu

Florin,stai linistit.....o sa iti apara :)

 

Si eu am patit asa,senzor clapeta/sonda lambda,sunt cazuri cand o cureti si tot nu scapi,sper sa nu fie si in cazul tau asa.

Link către comentariu

Si mie mi se aprinde check engine de la senzorul de turatie! L-am pus nou nu de mult, dar se pare ca nu am prea rezolvat nimic, cablajul parea ok. Astept sa vad daca gasesti ceva!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!