Jump to content

Inca o bijuterie-Golf 4


florinpbv

Postare recomandată

a mai patit cineva asa ceva :

 

la schimbari bruste de directie, cand masina incepe sa se lase cand pe o parte , cand pe cealalta , se aude un o bataie metalica. Una singura la fiecare schimare de directie. Asta doar pe partea dreapta.

 

Azi am desfacut roata, ma gadeam la bara stabilizatoare....

 

Am tras, impins nimic...mai putin faptul ca se misca discul de frana pe butuc. Are un mic jos si face exact sunetul auzit.

Am lasat roata data jos si am pus si prezoanele, crezand ca nu va mai fi nicio miscare dupa asta. Totusi, si cu prezoanele puse, discul are un joc...de fapt se invarte putin pe butuc, ca si cum gaurile discului ar fi ovale....

O sa schimb discurile  intre ele sa vad dc se "muta" si sunetul acela...

Link către comentariu

Discul e fix pe butuc, fixat de roata.

Probabil doar cu prezoane nu se strang destul cat sa preseze. Nu au treaba gaurile din disc, pot fi si patrate.

Daca zgomotul se aude doar cand masina se lasa pe laterale, verifica elemente de suspensie (amortizor, flansa,bucse) sau suport motor/cutie (dar parca astea le-ai schimbat recent).

Sau...vezi sa nu ai ceva liber in portbagaj :)

Link către comentariu

daca dai roata jos, discurile pe fata raman prinse doar intre placute si cu inca un surub mic.

 

Daca apuc de sub disc si ridic tot ansamblu : disc, etrier, brat etc , se vede un joc intre disc si butuc , ca si cum gaura centrala a discului este putin mai mare decat ar trebui. Acolo se vede jocul la ochi efectiv. Pe partea cealalta e fix fix

Link către comentariu

astazi voi face comanda de 4 anvelope noi Hankook - vara   :D  , ce sa fac daca am fost cuminte ?

 

problema e ca tot tai cate ceva de pe wishlist , dar la fel, sau mai cu spor se adauga alte " avioane"   :soothe[1]:  

Link către comentariu

ieri am primit cele 4 anvelope noi noute de la Hankook 205 55 16

 

Nu stiu totusi ce sa fac, sa le mai montez acum pe jante avand in vedere ce este luna august ? Daca fac treaba asta, nici nu o sa le mai dau jos si in cazul asta mi-ar trebui si un set de jante pentru gumele de iarna  + 2 cauciucuri noi de iarna :)

post-42428-0-57923500-1408622505_thumb.j

post-42428-0-29699700-1408622565_thumb.j

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Mai bine asa decat sa tot freci cauciucuri pe janta

 

Chiar si table pe 16 iti poti lua, mi se par mai ok iarna.

Link către comentariu

nu le mai frec cu jantatul/ dejantatul ....vreau un set de Avus 2 ( dc zic bine , dp Gti de 16" )


nu imi plac jantele de tabla, nu am avut si nici nu o sa-mi iau !  Uite astea ce le am, Route 66 le-am purtat 6 ani non stop, iarna si vara , si pot spune ca sunt impecabile !

Link către comentariu

pai si daca nu le pui acum si pana la iarna nu faci rost de jante, cele actuale mai merg? daca da...mai tine-le. daca nu, incepi cautarile pt un set de jante de iarna.

Link către comentariu

pai 90% asta inclin sa fac, ca stii cum e, nu ma pot abtine :)

 

o sa le pun sus si pana la iarna vad eu  ( actualele cauciucuri de iarna sunt bune doar pe fata )

Link către comentariu

vreau un set de Avus 2 ( dc zic bine , dp Gti de 16" )

post-106635-0-00010500-1408624736_thumb. - avus 2 sunt pe 15

post-106635-0-30963400-1408624760_thumb. - montreal 2, pe 16 şi au fost montate pe unele GTI

Dacă îţi permit frânele preferabil să mergi pe 15 iarna şi cauciucuri 195x65x15, avusurile 2 chiar nu arată rău dpmdv.

Montreal 2 e puţin overkill pentru iarnă, eventual pe jantele existente să pui cauciucurile de iarnă şi Montreal pentru vară, arată mai sportiv Montreal fata de Route din nou, dpmdv :) - L.E. acum am citit şi am observat că asta e şi ideea ta  :icon_thumleft:

Modificat de guppster
Link către comentariu

aa vreau sa fac ! 

si da, am gresit eu Montreal 2 vreau sa iau, exclus jante pe 15"  ca am arcuri Eibach si arata ca draq :)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Si uite asa ai blocat niste bani:))

De ce le-ai luat daca ai de gand sa le folosesti abia vara viitoare:)

Montreal am eu...si ma tenteaza sa trec la Spyder de pe Octavia RS

Link către comentariu

mai bine le luai iarna (anvelopele), poate prindeai oferte mai bune.

Link către comentariu

am fost setat ...nu aveam incotro, trebuia sa ma linistesc :)

 

acum ma apuc de cautat  jante !

 

 

-mai am pe cap urmatoarele ( cu prioritate ) :  - bara stabilizatoare de 23mm ( sablat,vopsit + inlocuit bielete )

                                                                        -  trecerea la frane de 256mm pe spate

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai eu ce zic..te scutesc de chinul cautarilor...ti le dau pe ale mele daca ai bani destui:)

Link către comentariu

:) -mai mult pt look

 

 

am gasit ceva acum :

 

Upgrading 256mm FS-III's to 280mm can be done by changing the hubs and discs alone, the calipers and pads are the same. "

 

Inteleg ca placutele sunt la fel, etrierul iarasi,  deci se schimba doar portetrierul ? si discurile normal...

 

Asta asa doar, ca dc placutele sunt la fel...nu e asa mare up grade...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai asta e pentru fata...tu vrei pe fata sau pe spate?

Link către comentariu

Lasa franele in pace, baga banii si timpul in altceva. M-am uitat si eu sa le schimb pe ale mele de la Audi in cele de S4, dar mi-am adus aminte o emisiune de la TOP GEAR cand au facut tot felul de upgrade-uri la o masina mai veche. Si ghici ce s-a intamplat dupa ce au facut upgrade la frane? Le-a iesit un timp egal sau chiar usor mai mare decat cel cu franele standard. Concluzia lor a fost ca mai bine investeau 2.000 de lire in altceva :). 

Link către comentariu

faci altele pt look de banii aia (speli masina de cateva zeci de ori) si e mai "look"-oasa decat cu 1cm de disc in plus pe care 99% nu il remarca.

Link către comentariu

Kit frane spate de O1 vRS se gasesc destul de ieftine, cu tot cu disc bun. (Am luat o punte completă de pe forum la 700 lei, mă gândesc ca doar franele le poţi găsi ţn jur de 400 lei?)

Un asemenea upgrade merită făcut în momentul în care e necesar un schimb de discuri spate (decât sa le schimbi pe astea mici mai bine pui o sumă mică şi iei ceva mai mare) sau un etrier defect ceva - dacă nu mă înşel tu ai ate power disk şi pe spate? e păcat sa renunţi acum la ele...

Doar pentru look... fiecare cu piticii lui! Personal consider că e necesar ceva mai mare pentru look doar la jante de la 17" în sus; la jante de 15-16" arata cam la fel plus că nici nu se prea vede.

Link către comentariu

cam aveti dreptate...ma mai gandesc.. o sa imi indrept iarasi atentia spre un set bun de amortizoare ( Koni Str sau Kyb Ultra Sr ) si asta chiar o sa fie un upgrade :)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Koni am vazut pe ECS...undeva pe la 200$...dar acu depinde si cat mai e transportul...

La Koni m-as baga si eu...si poate daca luam 2 seturi obtinem si noi un pret mai ok...

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!