Jump to content

Inca o bijuterie-Golf 4


florinpbv

Postare recomandată

nu am buzunar :)  ... am un mcd , si asta e 2din. O sa dau jos " navigatia " si incerc cum zici tu, prin spate

 

Legat acum de arcurile pe care le-am luat, si ca e mai jos masina , rotile sunt de 16" ...cum calculez ce distantiere am nevoie ? doar asa, la ochi ?

 

sau se face diferenta intre "J" -ul pe care il au jantele de 17 " si astea de 16" ...si dintre ET . 

 

 

Astea ale mele au ET 42 ... 17 " au 35

Link către comentariu

In general cu ET 35 vin bine jantele de 17 (7-8J). Dar poti calcula si vedea cum vor sta raportat la cele de 16. 

 

Un J are aproximativ un Inch, ET-ul e decalajul butucului de la centrul jantei, cu + este decalat in exterior, cu - este decalat in interior. Se calculeaza in mm. 

Link către comentariu

pai si care ar fi diferenta la jantele mele: au et 42 , sunt 16" , modelul Route 66


logic ar fi , daca janta mea are 6 j ( nu stiu sigur) iar cea de 17 " are 7 j  , sa fie diferenta de 1 inch din care scad difertenta de 7 mm ( de la ET )

 

rezulta  2.54 mm - 7 mm = 1.84 mm , deci as putea pune linistit distantiere de 15mm sau 17 mm

 

e ok ? 

Link către comentariu

Nu e ok :)).2.54mm-7mm=-4.46

 

Din calculul facut de mine (care sper sa nu-l fi gresit), reiese ca janta de 17 cu 7J si ET35 iese cu 19 mm mai in afara decat cea de 16 cu 6J si ET42.

 

 

LE: eu am jante de 17 cu 7J cu ET 35 si pe fata n-am nevoie de distantiere, ca vin fix la linia aripii. Pe spate, in schimb, ar merge scoase cam cu 1-1.5cm.

post-56805-0-00636000-1405936487_thumb.j

Modificat de MRC
Link către comentariu

Salut, sper sa fii postat bine, detin un golf 4 din '99,negru(poze mai jos)(pozele sunt de cand a fost adusa, asta-iarna)
http://postimg.org/image/vgkkuwom1/

http://postimg.org/image/wi3sqmo7v/

Dupa mult stres, cautat foarte mult timp cutie de viteze, am reusit sa cumpar una, in fine, toate bune, s-a rezolvat. Tin sa zic ca nu prea am experienta in automobile(ma refer a cumpara piese,accesorii etc). Asa ca de 2 luni umblu' sa-mi cumpar jante de 16' si pur si simplu' nu gasesc ce vreau, bine am gasit pe multe site-uri dar mi-e aiurea sa cumpar asa fara sa vad eu in fata sau cel putin sa nu stiu ce cumpar, doar ca arata fain, la cate am citit pe net cum au cumparat unii, ca erau strambe, ruginite bla bla. Ok, ce vreau daca imi puteti recomanda niste jante in stare destul de buna, sa nu zic foarte buna, incat sa merg cel putin cu masina pe strada si sa arata foarte bine, pana la urma de asta cumparam, sa dam un look masinii :D
Asa ca, imi puteti recomanda niste jante, nu conteaza orasu'.

Link către comentariu

nu ai postat bine :lol:

 

intra in topicul "Masina mea" si iti faci acolo prezentarea... citeste putin regulamentul

Link către comentariu

eu am jante pe 17 cu 7j si et 38 si este bagat putin mai inauntru pe fata ar merge un distantier de 1,5cm sa zicem,et 38 e spre mai inauntru masinii decat et35 care e mai spre exteriorul masinii....daca te ajuta cu ceva :icon_thumleft:

Link către comentariu
logic ar fi , daca janta mea are 6 j ( nu stiu sigur) iar cea de 17 " are 7 j  , sa fie diferenta de 1 inch din care scad difertenta de 7 mm ( de la ET )

 

 

Janta are doua fete (la fel ca si o moneda) ca atare pastrand ET-ul neschimbat, o janta cu 1 inch (25,4mm) mai lata va fi in egala masura (1/2 inch) mai iesita in afara cat si mai intrata inauntru fata de cea veche, respectiv 12,7mm mai inauntru si 12,7mm mai in afara. Daca iei in calcul si modificarea ET-ului cu 7mm (catre exterior in cazul de fata) rezulta ca noile jante vor fi cu 19,7mm mai iesite in afara si cu 5,7mm mai intrate inauntru decat cele vechi.

Link către comentariu

ieri am mesterit din nou : - am pus noile suruburi pentru amortizoarele spate plus talerele pt acestea

                                        - am mai reimprospatat putin etrierii dc tot am umblat pe acolo ( sunt vopsiti in rosu )

                                       - curatat putin si jantele spate + prezoane

 

Apoi a urmat o  baita :)

 

ca si ordine a importantei urmeaza :

 

- anvelope noi vara - cred ca merg pe Toyo

- amortiozoare Koni Str

- parbriz nou

- lupe Morimoto

- un set nou de jante -tot 16"

Link către comentariu

da...mi-ar placea un set de Montreal 2.., ca sa pun gumele de vara , iar astea ce le am sa ramana de iarna

Link către comentariu

fiindca am mai vazut ceva interesant, acum tot citesc review-uri si incerc sa "mi se puna pata" pe una dintre varinate.

 

e vorba de amortizoarele Kayaba Ultra SR (pana acum eram activat pe Koni Str ) ...astept pareri

 

oare sa fi apropiate ca si duritate ? nu am gasit prea multe info

Link către comentariu

Am avut Kayaba Excel G. pentru echipare sport pe spate si Ultra SR pe fata si erau excelente, putin cam tari, insa statea foarte bine masina pe drum. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

nu vreau nici sa fie prea tari...nu stiu in comparatie cu astea de la Koni ( care sunt laudate )

Link către comentariu

acum 2 nopti am facut un drum de Bucuresti :

 

- la dus , 2 persoane, fara bagaje    5.3 %

- intors , 4 persoane, putine bagaje  6.1 %

 

media a iesit de 5.7 l / 100  ( s-a mers constant 90-110 km/h ) . Calculul de la pompa este identic cu cel din bord : 5.7 !

 

 

Acum ne pregatim pt o scurta vacanta la Alba Iulia , mai avem 2 h pana la plecare :) ...deci inca 500 km pt week-endul asta !

Link către comentariu

frumos acolo, mi-a placut cetatea nou renovata.

in schimb catedrala era inchisa.

Link către comentariu

De la sibiu pana la sebes foloseste cu incredere bucatile de autostrada - sunt destul de ok, si peisajele faine.

Drum bun!

Link către comentariu

Vali am vazut si cetatea acum vreo 2 luni :) 

 

@mad_kat ..cunosc drumul foarte bine , il frecventez des  :icon_thumleft:

 

 

Abia astept sa ajung ...urmeaza 2 zile de gratare si ..... bere ( dc o sa fie cald )

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

cine stie daca planetarele de la 1.6 16 v AZD sunt la fel cu cele de 1.4 ?

 

trebuie sa o schimb pe cea de pe dreapta, se aude cand iau sensurile giratorii ( de cind iau stg maxim ) si doar cand am viteza mai mare...

Link către comentariu

trebuie sa vad dc iau cap de planetara nou, sau planetara second originala...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Mergi pe cap de planetara nou...cu ce te incanta o planetara oem daca e tot veche si cine stie cat te tine...

Link către comentariu

ai dreptate !  capetele astea dinspre roata banuiesc ca nu sunt stg / dreapta , diferenta fiind facuta de partea de la cutie si de "tija"planetarei

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!