Jump to content

Inchidere masina din telecomanda


Distrat
 Share

Postare recomandată

Salut,

Aveti idee de ce nu mai semnalizeaza masina cand o incui cu telecomanda ei ?

Cand o descui semnalizeaza.I-am luat plusul de pe baterie nimic.

help pls masina se incuie dar nu clipesc semanalele.VW POLO 2002

Modificat de Distrat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Distrat, fa o diagnoza si vezi ce erori ai. de obicei face asa cand e o buba la una din usi.verifica daca lucreaza toate switch-urile.pune contactul si verifica fiecare usa in parte daca aprinde plafoniera la deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am  o problema cu inchiderea centralizata la polo ,  ea are si cea clasica cu pompa vacum  si am mai montat eu una din comert  cu telecomanda  in paralel  cu cea vacumatica  , Am tras fire destul de groase si totul este bine izolat  ,am verificat  tot , inchiderea centralizata   are siguranta  de 15  pe alimentare  ,dar  mai mereu imi arde siguranta de la inchiderea vacumatica  si cred ca nu am  citit schema  bine si cablurile nu sant unde trebuie .  Am legat   1 la plus 2 la minus direct pe baterie  ,pe plus am sigurata care nu sa ars niciodata .  Cablurile 11  si 12  le am atasat la butonul  de avarii   si clipesc atunci cand inchid si deschid  prin telecomanda .Aici  nu sant sigur daca am gresit  ,firele 7 si 8  le am atasat la cablurile de la incuietoarea masinii  si ma gandesc ca este gresit ca prea des arde siguranta  !  nu cumva trebuia  firele 3 si 4  la incuietoarea masini  ???   Din cheie  se inchide si se deschide toata masina  , la fel si din telecomanda  doar ca arde siguranta cam des  ..Am  montat firele corect  sau nu ??  jos este  si schema .

http://imageshack.us/a/img707/9466/20121221111026.jpg

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu am ales corect  2 fire din cele  3 aflate la incuietoare  , unul cu plus si 2 minus   ,  stie cineva cum e corect  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca nu ti-a luat masina foc. cine ti-a conectat alarma? ia dai in cap cu telecomanda pana functioneaza.... alarma ta nu este compatibila cu inchiderea masini dar se poate rezolva prin cateva diode. comanda pt inchiderea centrala ii plus iar nu cu minus comanzi, cum naiba sa nu iti sara siguranta, ma mir ca pana acuma nu ai trimis pe lumea cealalta modulul de control al inchiderii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat o  , si este compatibila  ,scrie in acte  vw  ,opel ,....e universala  .  nu are alarma (nu ma intereseaza alarma  locuiesc intr un oras  civilizat ) ci doar inchidere centralizata prin telecomanda ,  azi pe un frig am refacut legaturile  si am  mutat  firele ce veneau de la usa  la intrarile  3 si  4   de la 7 si 8  din centrala   si acum totul este ok,sper  :001:   . totusi  ti am vazut postarile si vad ca te pricepi  la masini   si as dori  sa  iti ascul si argumentele  ,  poate ai dreptate   !!  un sfat bun nu strica  .mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai rezolvat nimic, iesirile pinilor 3 si 4 sunt iesiri spre a comanda actuatorii usi, adica inchide/deschide, care se lasa cu o schimbare de polaritate! deci per total in momentul ce deschizi/inchizi usa pe un fir o sa-ti bage + iar pe celalalt -, pana ce ti se va duce modulul de control!

 

Rezolvarea:

indentifica iesirea de + pt inchidere respectiv deschiderea usi si conectezi in serie o dioda (1N4001...7 etc) in felul acesta lasi sa treaca curentul de polaritate pozitiva ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci  pe firul cu plus  , din  cele 3 care sunt la incuietoarea  masini sa montez  o dioda 1N4001 .   te rog ai putea sa faci  o schema simpla  !   nu stiu  cum se leaga in serie ..sau in paralel  ...si parca dioda are  plus  si minus  , de exemplu  plusul va fi care  yala masini   sau invers catre  modulul   maisinii  ??    iti  multumesc   mult  de sfat !!    

 

@ mi am comandat cateva diode acum , sper sa reusesc sa  rezov problema !   http://www.ebay.de/itm/321037623265?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 

 

sper ca sunt bune astea 

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice dioda face treaba, sunt ok cele comandate.

 

partea de radiocomanda am notato ca si "ALARMA" pt a nu incurca cu inchiderea masini iar inchiderea originala am notato: "INCHIDERE MASINA"

 

deconectezi firele 3 si 4 de la alarma si le masori, care are plus in momentul inchiderii il vei conecta pe intrarea inchiderii iar la deschidere care are plus il conectezi pe deschidere.sigur toate inseriate cu o dioda.

 

ti-am facut rapid un desen cum sa le conectezi:

post-77472-0-51246500-1361471395_thumb.j

 

sper sa te descurci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc  mult  !!  

 

@ din cate inteleg aceste diode  permit trecerea  curentului numai intr un  singur sens   ,  .daca pe firele de la incuietorea usii  vine curent ( din explicatia ta asta inteleg ca  se intampla  de se ardea siguranta )  acum va fi blocat de aceste  diode  !  corect  ?      daca inteleg eu bine     intrerup cablurile  3 si 4 si le  pun cate  o dioda pe  fir    ?    .   multumesc  de  ajutor  ! nu am mai folosit inchiderea din  telecomanda  .  sper sambata sa imi vina diodele si sa le montez  .

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ceea ce conteaza ca pe firele 3 si 4 vine si minusul (nu deodata ci pe rand: pe una cand inchizi, iar pe cealalta cand deschizi) daca pui diodele doar plusul lasa sa treaca si nu minusul, iar instalatia de inchidere 'cere' plus (pozitiv).

 

Da intrerupi 3 si 4, le pui cate o dioda in parte.

 

ce culoare au firele unde te-ai conectat, ma refer la cele ce vin din instalatia originala a masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu mai tin minte  , m am conectat la 2 din cele 3 fire de la incuietoarea masini pe partea soferului  cu  firele 3 si 4 .   Plusul  si minusul   direct de la baterie  cu siguranta pe plus  , iar    11 si 12  la butonul de avarii  , astea sunt toate legaturile  .

 

@  trebuie cumva sa pun diode si la firele care duc la butonul de avarie ? ,sunt 2 fire .   merge bine  dar am citit ca se recomanda ...

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa pui diode pe avarii! doar la centralele care au un sg fir pt a comanda semnalizariile iar tu ai 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi  :icon_thumleft:   ,  sper  sa primesc  maine   diodele  sa le montez   sa fie totul in regula 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ma ajutati si pe mine cu un sfat? Am montat azi pe VW Polo 6n, din 99, o inchidere centralizata Pilot AA1013 si o alarma Pilot YT-A400. Masina nu avea inchidere din fabrica. Nu stiu insa unde sa leg firul pt luminile de avarii ... am scos butonul de avarii si are in spate vreo 6-7 fire, am incercat sa ajung si la releu de avarii dar e cam inghesuit si ascuns si nici nu stiu ce sa leg acolo.

Alarma mea are doar un singur fir pt luminile de avarii. Cum si unde as putea sa il leg cat mai simplu?

 

Si inca ceva, eu am legat firele  Alb " contact + usa"  si Maro "contact - usa, pe + respectiv -, linga firul care l-am legat pt masa usa(hijack usa sofer),  pe firele care merg la lampa de iluminat in masina. Trebuiau legate sau nu am facut bine?

 

Multumesc mult

 

al2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!