Jump to content
Sign in to follow this  
Alex_eID

Merita masina ?!

Recommended Posts

Alex_eID

Salutare

Sa cumpar masinutza asta:

VW PASSAT TRENDLINE 1.9TDI

CLIMATRONIC , aer conditionat cu control electronic MP3/CD SONY cu 8 incinte acustice

Servodirectie, A.B.S. + Servofrana + sistem de franare cu discuri / fata – spate , AIRBAG pentru ambele locuri fata, scaune fata incalzite, duze incalzite spalator parbriz

geamuri electrice fata / spate, volan SPORT imbracat in piele, scaune fata SPORT reglabile in inaltime si lombar, cotiera centrala fata, sistem de alarma, oglinzi exterioare actionate electric si incalzite,

Fabricatie 2000 - Rulaj 70.000 km

9.000 Euro + TVA ( tva-ul il recuprez pe firma)

Cunosc masina si istoricul ei ! nu a suferit nici o avarie!

CUM VI SE PARE ?!

Intru in club cu ea sau mai caut alt passat?!

raz.ro

Ai omis sa ne zici cati cai putere are ?

Alex_eID

pai 105 CP ! cam asa sper sa nu ma insel

hercule

daca esti absolut sigur pe km aia si pe faptul ca nu a avut incidente, eu zic ca pretul e corect: ar iesi 10.700 si pare un pic cam mare dar la numai 70 k km merge. 2-300 eur ar putea sa mai iasa si functie de culoare/metalizat sau jante... etc.

ramane sa compari cu alternativa: passat mai nou 2001-2002 cu minim 140-150k km sau altceva...

Ice_2k

intr-adevar, daca esti sigur de km si iei TVA-ul inapoi (deci sa dai doar 9000E) ar merita... daca e ok masina, eu zic s-o iei.

Robiriv

Daca spui ca ii stii istoria atunci cred ca e ok. Numai sa nu ai surprize ulterior. Bafta!

Alex_eID

Multumesc de sfaturi!! Vad ca pare Ok !!!

Spuneti-mi ce teste sa-i fac sau la ce sa fiu atent relativ la achizitionarea acestei masini?!

Robiriv

Pai daca a rulat numai in tara atunci parerea mea ar fi sa o verifici atent la directie, suspensii etc.

driver_tdi

O alternativa interesanta poate fi si un test complet care te scapa de orice griji la CompuTest2000 din Vitan(250 RON... parca) . .... Na...c-am facut si reclama... :D

Ice_2k

Poate rogi pe cineva de pe forum cu VAG-COM sa o testeze...

chris

Masina pare OK si pretul este bun.

Sa verifici:

1. Suspensia care este f performanta dar si costisitoare ca si intretinere.

2. Caseta directie.

3. Turbina si MAF ( cu asta te poate ajuta cineva de pe forum)

4. Ambreiaj si volant.

5. potzi cere impreuna cu proprietarul un istoric al masini de la o rep VW - daca service-sarile sau facut la reprezentanta.

Daca totul e OK si itzi place masina atunci "go for it"

Succes!

Edited by chris

Alex_eID
Masina pare OK si pretul este bun.

Sa verifici:

1. Suspensia care este f performanta dar si costisitoare ca si intretinere.

2. Caseta directie.

3. Turbina si MAF ( cu asta te poate ajuta cineva de pe forum)

4. Ambreiaj si volant.

5. potzi cere impreuna cu proprietarul un istoric al masini de la o rep VW - daca service-sarile sau facut la reprezentanta.

Daca totul e OK si itzi place masina atunci "go for it"

Succes!

<{POST_SNAPBACK}>

Astia de la MIDOCAR fac verificarile astea ?! Pot sa le cer?! Proprietarul se ofera sa faca revizia de 60.000 ca nu a facut-o si ma gandeam sa le cer si aceste teste celor de la MIDOCAR! Daca nu le fac ei unde se fac aceste teste ?!!

andREI

Cei de la midocar nu fac aceste teste. De altfel nu vad cum verifici ambreiajul si volant fara a le desface (iar ca sa dai toata cutia jos de pe motor...). Suspensia si caseta de directie le poti verifica aproape in orice service. Turbina si MAF-ul pot fi testate cu VAG-COM (turbina e impropriu-spus. Mai degraba comanda ei).

In rest pare un pret bun. Computest verifica foarte bine caroseria si fac si un test de putere. Sincer eu la ei as merge nu la midocar (care mie mi-au furat piese din masina)

chris
Cei de la midocar nu fac aceste teste. De altfel nu vad cum verifici ambreiajul si volant fara a le desface (iar ca sa dai toata cutia jos de pe motor...). Suspensia si caseta de directie le poti verifica aproape in orice service. Turbina si MAF-ul pot fi testate cu VAG-COM (turbina e impropriu-spus. Mai degraba comanda ei).

In rest pare un pret bun. Computest verifica foarte bine caroseria si fac si un test de putere. Sincer eu la ei as merge nu la midocar (care mie mi-au furat piese din masina)

<{POST_SNAPBACK}>

@andREI - in legartura cu ambreiajul si volant (cred ca am fost inteles gresit) ma refeream la zgomote ciudate sau daca ambreiajul "agatza" nicidecum sa desfaci cutia :offtopic: :P

END :D

tzucul

Nu are cum sa aiba 105cp daca e din 2000,eventual 115cp.

Alex_eID

VA MULTUMESC TUTUROR!!!

Maine sper sa intru in posesia ei !!! Cine se pricepe sa traga un ochi?!

Alex_eID

GATA AM LUAT-O. SUNT MEMBRU CU DREPTURI DEPLINE IN ACEST FORUM!!

AM SA PUN POZE ZILELE URMATOARE!!! DE ACUM URMEAZA SHOWUL --- TUNING

Ice_2k

s-o stapanesti sanatos :(

Vlad MHL

Felicitari. Asteptam poze. Cu prima ocazie, o iau eu la o tura si la bibilit, sa vedem in ce stare e. Insa la prima intalnirea, cea de joia care vine, eu nu voi putea ajunge. Daca nu te ajuta altcineva sau nu ajungi nici tu, data urmatoare te ajut cu placere.

Alex_eID

UUUU !!!! ce zi !!! m-am plimbat toata ziuaaaa!!!

super !!!! SEARA ESTE FEERIEEE!!!!

cel mai tare iluminat de bord!!!

tineti aproape ca vin si pozele!

Ice_2k
cel mai tare iluminat de bord!!!

si eu sunt indragostit de culorile alea :banghead:

Nea Vizanu'

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Te asteptam la intalniri.

Alex_eID

Salutari!

Ne vedem la inatalniri numai sa ma ghidati si pe mine in acest sens deoarece sunt mai nou si pana imi intru in ritm mai dureaza!!!

Azi am alergat-o nitel!! Masina e ok si-mi place cum se aseaza! In schimb (asa e dupa euforie iti mai vine si una de-asta) nu-mi prea place cum se comporta la forjeala!! Nu prea are suflu!!

Sa fie de la diesel? Citind pe forum am obs disctuiile cu problema plafonarii dupa 3000 de turati! inclin sa cred ca aceasta problema este prezenta si la mine!!! ce pot sa fac ? cum pot sa verific?

pe 7 octombrie am programre la MIDOCAR!! Ce sa fac ?! Sa-i las pe ei sa se descurce! Sa le zic de problema , o deteacteaza singuri ?! ( eu nu prea am avut legatura cu MIDOCARUL si aceasta este prima mea masina de care ma ocup personal asa ca nu stiu cum decurag lucrurile, pana acum conduceam masina firmei de care aveaa grija soferul).

weekend fain

Ice_2k

1.completeaza profilul cu codul motorului si puterea ca sa stim si noi ce-ar trebui sa dea motorul ala.

2. Plafonarea pe la 3000rpm poate fi datorata debitmetrului, buba comuna. Trebuie facut un log in mers ca sa afli, roaga pe cineva de p-aici care are un Vag-COM

Laurentziu83

Pai la puterea pe care s-ar putea sa fie normal sa nu aiba cine stie ce suflu. Si eu folosesc un Passat cu motor de 74 kw si se simte ca-i mai trebuie ceva caluti. Oricine l-a condus mi-a confirmat asta, si anume ca-i mai trebuie vreo 30 de cai. Trebuie sa o calc zdravan ca sa o simt sportiva, sub 2000 de ture nu vede, si trec uneori de 3000 pentru un ritm sustinut.