Jump to content

Rugina aripa dreapta golf 4


airbase
 Share

Postare recomandată

Am probleme cu aripa stanga fata - rugina pe semicercul aripei si ruguna in partea de jos de langa prag

Rugamintea este daca cineva vinde piesa pe Pearl Blue - albastru perlat din dezmembrari

Nu as cumpara noua pentru ca e tabla proasta si trebuie si vopsita - timp mult pierdut

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salutare, cum as putea rezolva si eu rugina la masina din semnatura, am rugina la aripa din fata partea din spate jos (unde se uneste cu usa si pragul), este destul de mancata partea de jos si am vazut variant sa schimb toata aripa sau am gasit pe internet un panel de reparatie pentru aripa, am atasat si o poza cu acea piesa. ce parere aveti? va multumesc

618748.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

orice aftermarket e o porcarie. Cauta una din dezmembrari, originala, fara rugina. Iesi cel mai castigat.

Nu imi ziceti ca nu este aripa de 15 ani fara rugina ca va fac poza la una sa dovedesc contrarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

din pacate asa arata aripa spate stinga la passat b6...am vopsea culoarea masinii, jmirghel si pofta de lucru... ar fi bun si deruginol si grund?? am sanse sa o scap ?

cit mai putine probleme !!

 

IMG_20160417_181605.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ursucristian36

Probabil o cauză pe care majoritatea o neglijăm.Eu am descoperit-o zilele trecute când m-am încăpățânat să-mi spăl singur mașina,văzând ca a apărut rugina la aripa dreapta a mașinii.

Am încercat înainte cu jetul sub presiune,a ieșit un pic de mizerie si gata.Am desfăcut cele  3 șuruburi care țin acea apărătoare si am băgat mana, cu o șurubelniță am reușit să scot tot pământul, nisipul,frunzele strânse acolo.Exact pe acolo se scurge apa de pe parbriz, de  la ștergătoare si nu înțeleg de unde s-a strâns atâta pământ.La fel a fost si pe partea stângă doar ca nu a fost atât de mult pământ.

IMG_20160504_203325.jpg

IMG_20160504_203253.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta la rotile fata...si eu am curatat acolo...am dat plasticele jos si m-am minunat de ce am gasit acolo.am curratat bine,am spalat,,si dupa ce s-a uscat am pulverizat niste vaselina din aia la spray cu siliciu.insa cum se indreapta vremea vreau sa desfac din nou si sa dau cu niste teroson(am vazut la dedeman tot la spray si la culoare)..insa vreau sa fac asa si pe spate dar acolo nu stiu cum sa desfac aparatorile...mai bine previi decat sa ajungi sa repari sau sa schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am desfacut aparatoarea de noroi zilele astea, si la fel se vede ceva rugina pe interiorul pasajului aripii. O sa curat degresez, dau un spray cu zinc, teroson (daca gasesc) apoi vopsea. Oare e bine cum procedea sau merg mai bine la un tinichigiu?!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Nu e bine sa dati cu vaselina pe acolo pentru ca va strange totul fix in zona aia.

Eu am inteles ca trebuie curatata foarte bine zona (perie sarma/smirghel), spalata/uscata, dat cu un neutralizant de rugina, iar la final cu un insonorizant.

Bineinteles, daca aveti pete/urme urate/adanci de rugina, trebuie dat cu chit apoi facuta operatiunea de mai sus.

Si atentie sa nu dati pe suruburi, piulite etc.

Poate reusesc sa fac operatiunea asta pe la finalul lunii (de preferat dupa ce imi voi cumpara un se nou de aripi pe fata).

Ahh, era sa uit, in spatele plasticului, mai e o bucata de metal prinsa in 2 suruburi (cel putin asa e la mine) si trebuie desfacuta si curatat si pe acolo ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce e terosonul? Ceara pt cavitati? Eu am dat cu asa cva preventiv, inlcusiv portiere, praguri si haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teroson= un fel de vopsea texturata/cauciucata elastica cu care iti da masina din fabrica pe praguri.

 

Cat despre piesele aftermarket, eu am pe masina o aripa AM stanga fata poloneza, a venit pregatita pt vopsit, noua, a costat putin si o am de ~ 2 ani pe masina si am platit foarte putin pe ea.

 

Evident ca am cautat la dezmembrari de mi-au sarit capacele si voiau foarte mult pe o aripa in stare proasta, cu urme de rugina. Daca vopsitorul se grabeste si nu prepara cum trebuie aripa din dezmembrari in 1-2 ani te trezesti ca incepe rugina iar, asa ca eu recomand aripa noua Am iar un tinichigiu bun o pune la linii fara sa-ti dai seama.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, marius1982.11 said:

Ce e terosonul? Ceara pt cavitati? Eu am dat cu asa cva preventiv, inlcusiv portiere, praguri si haion.

Daca esti amabil, cum ai bagat in praguri,pe unde, ai dat plastice si mocheta la o parte?! Daca ai vre-un link, poza orice.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aaa, deci antifon. Foarte geu de gasit aripi de golf in dezmembrari, dar decat una noua la 700ron... Nu as pune AM. Cele aduse din italia si unele parti ale DE in general nu au rugina deloc. Odata ce a dat rugina pe ea, chiar si OEM, nu mai are multa viata, deci doar te complici. my 2 cents. Plus ca cele OEM potrivesc ca unse, fara dureri.

Pai sub prag in exterior ai niste dopuri de cauciuc.Le scoti si pe acolo dai cu acel spray care are un pai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat de pe olx o aripa. La telefon mi-a spus ca sunt originale din dezmembrari, dar pe interior are o eticheta ,, made in taiwan'' si pare mai subtire decat originala. Este originala sau AF?

 

DSC_0034.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie ce-ti spune Chung Fu Ching? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune ca nu mai cumpar altadata pe incredere :(

Mai am o nelamurire si anume: aripa, chiar daca este noua, pe partea interioara trebuie dat cu ceva de genul autovapantului, iar pe exterior peste grundul negru(cred ca este grund) trebuie dat inainte de vopsire cu sprit chit sau primer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

hai ca asta a fost tare ;).

Aripa OEM(precum oricare piesa originala) are pansonat pe ea sigla vw-audi, sub sina de plastic pe care vine prinsa bara. in nici un caz etichete shang tsung. O fi din dezmembrari, dar nu OEM. Am mai fost si eu in parc de dezmembrari, i-am invatat si eu pe aia d-acolo cum arata o aripa originala si cum una care dupa 2 ani(sau mai putin) va fi plina de rugina. Nah, in naivitatea lor unii cred ca daca e montata pe masina e neaparat originala!

Nu trebuie data cu nimic decat cu vopsea una noua care vine doar in grund. Vorbim de piese originale, una AM poti sa o dai cu ce vrei, ele nu sunt galvanizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alexandru1984

Cine m-a pote ajuta cu un răspuns . Vreau să-mi cumpăr aripa fata stânga din dezmembrări masina mea e un golf 4 TDI ajm  dacă aripa pe care o vreau S-o cumpăr ii de pe un golf 4 pe BENZINA  ii vreo problema  se potrivește  sau întîmpin vreo problema. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste perfect, este aceeasi piesa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru1984

Mersi de răspuns 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu v-as intreba daca cineva a cumparat si montat aripi pe fata after market. In dezmembrari nu gasesc decat ruginite sau lovite si ma gandeam ca cumpar una noua originala dar e peste 600 de lei. After market e 100-120....Intrebarea e daca tine macar 3-4 ani si daca se pupa pe masina.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde.Acum 5-6 ani am schimbat pe un G4 o aripa stanga fata cu una facuta in Taiwan.Ce sa zic,a venit la fix ,tinichigiul nu a ciocanit deloc la ea.Nu parea mai subtire decat cea originala,in interior am dat eu cu ceara de cavitati si apoi am revopsit-o.La momentul respectiv arata ok,nu stiu cum mai arata acum.

Insa am vazut o groaza de masini cu aripi am care nu au nici cea mai mica legatura....Ar fi ceva daca poti sa o vezi inainte de a cumpara,calitatea executiei se vede din start .Daca se aseaza fara sa ciocanesti e ok,tabla tine  cel putin 4-5ani .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Problema e ca ruginesc,decat potrivirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 ani e garantata tabla la Golf...de unde 15 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ştiu că se potrivesc aripile unui Golf 4 pentru ACEEAŞI caroserie, dar motorizări diferite. Însă, se potrivesc şi cele de la Golf 4 Variant la Golf model scurt (cu 2 sau 4 uşi)?

Aş dori să schimb aripa stânga faţă al unui Variant. Sunt diferenţe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!