Jump to content

Rugina aripa dreapta golf 4


airbase
 Share

Postare recomandată

salut. am mai cautat problema asta pe forum dar nu am gasit ceva asemanator mie. deci, am niste rugina la aripa dreapta fata, chiar in interior , in exterior nu prea se vede asa tare, doar daca te apropii. as vrea as stiu daca exista vreun remediu sa stopez rugina, sa nu se extinda in exterior, si fara sa vopsesc aripa sau alte remedii asa costisitoare . am inteles ca exista o solutie ceva sa dau pe acolo.. sau daca m-as duce la o reprezentanta vw mi-ar rezolva problema fara sa vopseasca aripa ? am sa pun niste poze sa va dati o parere. multumesc. am vrut sa mai pun o poza dar imi spune ca-i prea mare .. si nu stiu cum as putea sa fac altfel.(cu toate ca poza care am pus-o are 1.44 si cealalta are nici un mega).

aripa 1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta low cost o stii deja: smirghel finutz + putina vopsea aplicata cu un spray sau pensula ,,, mai ales daca este pe interior si nu se vede, si bineinteles trebuie sa dai roata jos

iar de urcat poze aici pe site, exista o limita de marime (Max. single file size: 1.99MB)!!

try google si vei invata sa faci resize la poze,, ca este super simplu

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am remediat la mine o problema asemanatoare astfel:

- cu o surubelnita ascutita am cojit toata vopseaua care se putea desprinde (se vedeau doar cateva puncte de rugina, dar de fapt era intrata mai mult pe sub vopsea)

- cu smirghel am eliminat tot ce insemna rugina

- am curatat bine cu dizolvant pentru rugina (Nigrin de la Praktiker), trebuie manusi pt ca este destul de puternic, cred ca dizolva rugina si fara smirghel

- am izolat zona cu scotch de hartie si ziare sa nu gazez ceva pe acolo

- am aplicat 2 straturi de grund (eu am avut un spray cu asa ceva), aceeasi problema am avut si la prag, dar acolo am dat cu teroson

- am aplicat 2 straturi cu vopsea cu pensula (am 100 grame de vopsea la culoarea masinii pentru retusuri- iti face orice magazin de vopsele auto)

- am aplicat 2 straturi de lac la spray

Rezultatul este multumitor in conditii de amator, cam de la 2 metri distanta nu se vede aproape nimic, doar ca am cam exagerat cu straturile cred si a iesit un pic mai inalt stratul, de aproape parca ar fi aplicata o banda izolatoare de culoarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit in plus spray BRUNOX din selgros pentru neutralizarea ruginii cica

in rest la fel, spray vopsea pe cod la magazin banda protectoare, ziare si lac la spray din ambient

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-am mai zis ca am dat si cu feruginol care cica fosfateaza suprafata, numai ca dupa vreo 2 ore dupa ce l-am aplicat a inceput ploaia si dupa ce m-am intors la lucru pe unde atinsese apa deja se inrosise suprafata, o fi fost vreo reactie... nu stiu. Asa ca am dat din nou cu dizolvant pt rugina si am si aplicat grundul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc foarte mult de raspunsuri, cred ca am sa incerc metodele incercate de voi .

@stefanutz30. nu prea ar fi vorba de vreo varianta low cost, ideea e ca n-as vrea s-o vopsesc.. ca s-ar vedea diferenta si daca as vrea s-o dau .. zice ala ca a fost schimbata aripa pentru ca a fost botita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbase ai grija ca rugina se intinde si pe aripa la tine, am avut si eu problema ta si am vopsit toata aripa... a nimerit vopseaua baiatu care mi-a facut-o si apoi i-am dat polish ... arata ca noua...

Am vazut la cineva in italia cu un golf 4 meserias un fel de chedere care se pun pe aripa deasupra rotii, erau din guma si proteaja sa nu intre apa si sa strice vopseaua acolo unde avem toti probleme, din pacate nu am putut sa-l intreb de unde le-a luat ca m-ar fi interesat.... arata ceva de genu la unele logan sunt niste plastice care tin dea lungul decupaturii pentru roata.... am atasat o poza.

daca gasesc ceva va anunt!

post-62875-0-46967100-1314605780_thumb.j

post-62875-0-50299600-1314606318_thumb.j

Modificat de cattanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca la logan tabla nu e tratata, si cine stie daca e si galvanizata :))

au pus plastice ca sa amane aparitia ruginii, primele generatii de logan rugineau dupa 2-3 ani, acum au lungit-o la 5-6 ani cu protectia aia de plastic

teoretic tabla de golf/bora trebuie sa reziste 15 ani, practic daca sare stratul de protectie se va umfla vopseaua

si am identificat problema la aripi, la un amic: contra aripile din plastic daca nu mai etanseaza corect (adica au namol sub ele) va roade pe interior in stratul protector, si de aici va incepe rugina sa apara

de aceea tot timpul trebuie sa curatati contra-aripile si pe fata si pe spate, sa fiti siguri ca nu s-au deformat de la lovituri de pietre.. etc (mai rar dar se intampla)

cattanu se vede clar cum stratul de protectie s-a exfoliat de pe tabla

in mare parte din cauza contra aripii de plastic pe interior, sau din lovituri de la mersul pe drumuri de pietris

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest la fel, spray vopsea pe cod la magazin banda protectoare

Unde e un magazin care face vopsea la spay dupa culoarea masinii?

Multzam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca Kelfos (acopera rugina)

Magazin de vopsele eu stiam la Lizeanu.

KELFOS.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 pentru soila... foarte bine ce a zis acolo! Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gaseste Kelfos?

Undeva prin com.Pantelimon, str.Orizontului nr.3 tel. 021-350.80.27, 351.39.74, 351.39.73

Firma se numeste MAER - maerambient.com Problema este ca se vinde la bidoane de 5 l (asa era cand am cumparat eu) deci e bine sa mai gasesti pe cineva cu care sa cumperi, e cam mult 5L pt. ce-ti trebuie tie.

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu un litru daca vrea cineva sa cumpere un bidon de 5 l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi problema dar din cauza ca a fost schimbata aripa cu una care nu era goriginala. si nu am avut ce sa fac decat sa merg sa o vopsesc.pret 150ron, si se vede chiar ok putin mai lucioasa da asta e macar am scapat pt o perioada de rugina. Mi-a recomandat baiatu de la service sa iau o aripa de la dezmembrari da sa fie originala si atunci nu mai am treaba. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..

aceasi pb am avut.o si eu numai ca era vb de bara..trebuia vopsita.

Se gaseste la dealer un set retus :

unul pe baza de sprei si altul cu pensula.

Ambele au si lac.

Eu am folosit varianta la sprei.

Pun poze cu masina inainte si dupa cu mentiunea ca urmele de lac scurs s.au corectat in urma unui wetsanding si polish, la fel si urmele de gazare.

Cost: sprei 95 roni, primer 15, chit aveam pe acasa, si 5 lei smirghel de 400, 800, 1000, 2500.

Pt reparat mi.a fost cerut 400 roni, din acest motiv am recurs la varianta aceasta.

Dupa ce spal masina voi posta poza finala cu tot cu corectia lacului si gazare. In final a iesit perfect.

Va salut

picture011ja.jpg

picture012gja.jpg

picture013ek.jpg

picture026ti.jpg

picture023et.jpg

picture025jh.jpg

chitul de retus auto

140005657329.jpg

Modificat de theonae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

De unde se poate achizitiona setul de vopsire? Se poate pentru orice culoare VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se poate achizitiona setul de vopsire? Se poate pentru orice culoare VAG?

l.am cumparat de la reprezentanta dupa codul de culoare al masinii

Da , se poate pt orice culoare vag

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cu mentiunea ca urmele de lac scurs s.au corectat in urma unui wetsanding si polish, la fel si urmele de gazare.''

Detaliaza putin te rog,produse,mod de aplicare(manual,cu masina),la cat timp dupa vopsire....e greu sa scapi de gazare,cum ai facut?

In ultima poza se vede trecerea...nu ar fi fost mai elegant sa matuiesti toata bara si sa ii dai lac?oare nu iesea mai bine?

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua intrebari am si eu:

1) Daca achizitionez o aripa stanga fata de Golf 4, care ar fi pasii necesari pentru vopsire ca sa iasa cat de cat si daca ma gandesc s-o execut eu?

-pt. aripa de culoare diferita luata de la dezmembrari;

-pt. o aripa noua (neagra), care nu e originala

2) Pentru defectiunile (zgarieturi, vopsea sarita, etc...), de pe bara, colturile de la usi, praguri, ...etc in functie de gravitate, e necesara si chituirea?

Daca cineva a executat aceste operatiuni cu succes si e multumit de ele, il rog sa posteze cateva cuvinte cu instrumentele necesare si pasii de urmat.

Merci.

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cu mentiunea ca urmele de lac scurs s.au corectat in urma unui wetsanding si polish, la fel si urmele de gazare.''

Detaliaza putin te rog,produse,mod de aplicare(manual,cu masina),la cat timp dupa vopsire....e greu sa scapi de gazare,cum ai facut?

In ultima poza se vede trecerea...nu ar fi fost mai elegant sa matuiesti toata bara si sa ii dai lac?oare nu iesea mai bine?

ca sa scap de gazare am matuit.o cu smirghel cu granulatia de 1500 si apoi cu 2000, apoi polisat cu masina, nu manual.

Pozele postate sunt exact dupa ce am scos masina din garaj, suprafata nefinisata, nepolisata.

Wetsanding...dai usor cu smirghel cu apa pana indepartezi urmele de lac scurs, coaja de portocala suprafata sa fie fina, apoi polish si ceara de protectie.

Doua intrebari am si eu:

1) Daca achizitionez o aripa stanga fata de Golf 4, care ar fi pasii necesari pentru vopsire ca sa iasa cat de cat si daca ma gandesc s-o execut eu?

-pt. aripa de culoare diferita luata de la dezmembrari;

-pt. o aripa noua (neagra), care nu e originala

2) Pentru defectiunile (zgarieturi, vopsea sarita, etc...), de pe bara, colturile de la usi, praguri, ...etc in functie de gravitate, e necesara si chituirea?

Daca cineva a executat aceste operatiuni cu succes si e multumit de ele, il rog sa posteze cateva cuvinte cu instrumentele necesare si pasii de urmat.

Merci.

iti pot raspunde numai la intrebarea a 2-a, ca am facut: daca prin finisarea cu smirghel ramane o suprafata neregulata, da, se aplica si chit, daca finisezi si suprafata e fina la atingere dai cu primer, grund, lasi sa se usuce....finisezi, degresezi, dai cu vopsea si apoi cu lac.

Cauta pe youtube ca sunt multe filmulete si te poti inspira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu rugina la aripa dreapta fata, exact in locul indicat de initiatorul topicului.

Am sanse sa gasesc aripa la dezmembrari, sau se gaseste mai rau, eventual si la culoare (gri metalizat LA7W). La ce pret orientativ o sa o gasesc la dezmembrari ? Noua, after market am vazut si la 90 de lei, si la 150 si la 180, dar parca nu ma incumet sa iau aftermarket pentru ca banuiesc ca nu e tratata asa bine tabla si poate nu da bine nici la imbinari. Asta actuala e mancata pe cativa cm si nu se poate rezolva decat prin petic si nu as vrea sa recurg la solutia asta si peste un an sa dea iar rugina. Merita sa incerc cu petic si cu sudura, e durabil in timp ? (nu vreau sa fie solutie de moment pentru ca nu am de gand sa vand masina prea curand)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu unul nu am vazut aripa originala ruginita inca, cel mai sigur a ta nu e OEM, vezi sigla sub sina pe care vine bara.

150ron una din dezmembrari, eu as merge pe una originala mai ales ca i zis ca vrei sa tii masina, acuma si pe culoare, astea deja is chestii de noroc :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, nu stiu ce sa zic, toata lumea care a vazut masina a zis ca e vopseaua originala si ca masina nu a fost lovita. Nu cred ca aripile OEM nu ruginesc, se poate sa fie lovita de piatra sarita de la roata sau lovita cu alte chestii in momentul in care s-a montat ceva pe masina. Si cea din stanga avea ceva zone rosietice dar s-au curatat. Si zona pe unde se scurge apa de la parbriz avea tot asa ceva zone rosietice (vezi ce am postat la curatare contraaripi). Totusi, unde ai zis sa ma uit, pe ce sina ?

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la aripile fata asta e un punct nevralgic-deunazi ma uitam pe mobile si in DE unde e mai multa udatura apar multe ruginite in zona aia si la hayon,mai precis langa colturile inferioare ale lunetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!