Jump to content

Problema Servo


stormthebest
 Share

Postare recomandată

Am un passat 1.9 tdi 101 cai , problema mea este ca atunci cand iau volan se aude un scartait foarte rau , cand sunt in mers se aude dar mai putin depinde de viteza ... si cand stau oprit la relantiu se aude scartaitu este ca si cum joaca cureaua acolo ... preciez ca si volanul se misca greu cand se aude scartaitul , cativa mecanici miau zis ca pot fi 3 probleme ... cureaua defecta , intinzatorul defect si pompa de servo defecta. voi ce parere aveti. Astept raspunsuri. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si unul (sau ambii) din rulmentii din capul amortizoarelor. Daca ai posibilitatea sa o tii suspendata de rotile din fata si sa misti volanul incearca sa vezi daca si in aceste conditii scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema recent la passat si a fost fulia de la alternator si cureaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mai astept raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ziceam ca ar scartai rulmentii de la amortizoare, dar cand acestia nu se mai rotesc usor directia se misca foarte greu si pompa hidraulica opune o rezistenta mai mare si atunci probabil patineaza cureaua de accesorii pe fulie. Daca o tii cu rotile de fata suspendate ar trebui sa mearga usor si sa nu mai scartaie (daca sunt rulmentii gripati/uzati/ruginiti...).

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie tot asa imi scartaia cand stateam pe loc si viram, sau daca tineam virat maxim ... a fost cureaua de servo de vina... era veche, antica si de demult.

daca totusi o schimbi si nu e aia, cel mai probabil sa iti fie pompa de servo, sau sa nu ai destul ulei de servo pe instalatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat azi cureaua , 45 de lei nu stiu ce marca mai era una la 60 de lei dar nu o aveau pe stoc , zilele astea o schimb si va dau raspunsul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posibilitatea mai intinde cureaua de la servodirectie ,daca nu cumpara alta curea.

Verifica si uzura fuliilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut si scuze pentru postul meu, insa nu am gasit un altul cu problema mea.

Am si eu o intrebare legata de servodirectie. Care este cauza pentru rotirea mai greoaie a volanului ?....recent am condus un golf IV 1.9 tdi la care volanul se misca foarte usor spre deosebire de al meu. Poate fi o problema mecanica ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai sase sa iti fie pe duca pompa servo ... sau sa fie prea uzat uleiul din sistemul de servodirectie .... sau sa iti fie pa duca caseta de directie .....

incearca sa inlocuesti prima data uleiul sa veizi daca se remediaza problema, daca nu da jos pompa si inlocuieste-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!