Jump to content

Casetofon Compatibil


juristul2000
 Share

Postare recomandată

am si eu un cd changer pt un cas beta... dar nu am cablul la el..de unde as putea face rost de unul?..vreo idee?..

inca ceva... eu zic ca am casetofon beta...dar nu stiu sigur :angry: ...cum pot afla sigur ?... ca vad ca sunt atatea feluri de cas-uri ... tind sa cred dupa foto ca ar fi un gamma...dar... :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • F l o r i n

    12

  • c_A_b

    8

  • climatic

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scrie pe el Alpha, Beta, Gamma, Delta. Uitate ce scrie acolo langa locul unde bagi caseta parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montez o magazie la un Gamma, imi va afisa cassul numele melodiei cantate cum face la radio sau zice doar nr track-ului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe casetofonul GAMMA merg 4 boxe?..ca eu am gamma...si am boxe doar pe fata...pot sa ii pun si pe stape?..are firele trase sau tre sa le trag eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In adaptorul mufei de alimentare pe care-l are Pioneer-ul vei gasi 2 fire cu tensiune (ce au si mufe interschimbabile pe ele). Rosu si Galben. Ia o lampa de control sau un voltmetru si vezi cand iti vine tensiune pe ele. In mod normal pe unul trebuie sa ai + permanent (de obicei galben), iar pe unul doar cand invarti cheia pe pozitia accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reuşit. ms mult cosmin. aşa era. galben + plus permanent iar roşu + contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am trait sa o vad si pe asta. Dintro data la casetofonul meu Gamma nu se mai vede o linie pe display, ca si la telefoanele acelea nokia vechi la care lipseau linii. Daca fac rost de un cass beta sau gama stricat oare pot sa inlocuiesc numa displayul? Sau ce sa ii fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colega,referitor la punctul 1 ,ca o parere personala,daca vrei sa pastrezi aspectul orignal al masinii fara sa inlocuiesti Betta-ul din dotare poti sa-ti cumperi un emulator al magaziei de cd-uri(digital music interface) avantajul ar fi ca poti asculta si mp3 fara modificari in bord,portbagaj sau cablaj.Punctul 2 ...iti recomand sa cauti cu rabdare o cotiera originala ...face toti banii,sunt convins ca vei gasi pe aici ceea ce cauti.Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

si acum dilema mea:

am cass original cu 4 boxe, DSP sub el si magazie cu 6 CD-uri+ statie de amplificare (nu stiu puterea dar este pusa din fabrica) in portbagaj la care am montat un XcarLink sa pot citi MP3-uri insa se aude un tacanit suparator peste semnalul audio, nu afiseaza pe ecran numele melodiei si nu pot browsa in melodii

As inlocui bucuros toate astea, insa nu gasesc un mp3player care sa poata fi comandat cu butoanele de pe volan.

a gasit cineva ceva compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat nu exista statie de amplificare pusa din fabrica. Si ce e ala un DSP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are o functie dependenta de viteza/zgomot: creste viteza, zgomotul interior se amplifica, implicit volumul creste :D

functia se numeste GALA si se poate regla(sau dezactiva) rezolutia acestei functii dintr-un meniu ascuns al cass-ului...la mine nu mai stiu ce cass am avut(beta sau gamma) dar se intra in meniul respectiv prin apasare lunga pe butonul TP...succes!

Zici ca aia se poate acctiva si dezactiva..ma lamuresti si pe mn putin..ca vreau sa incerc azi...un Pm ar fi bine venit , mersii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este manual de gamma si gasesti info

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Eto: DSP = digital sound processor, un fel de egalizator de sunet digital. Cat despre statia de amplificare, nici eu stiu sa fi fost vreo astfel de dotare OEM pe Passat B5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un passat din 2002 si as dori sa inlocuiesc cass cu un navigator 2 din. am vazut mai multe discutii pe aici si din cate imi dau seama e mai bun o imitatie decat cel original. va rog daca are cineva montat si ma poate indruma si pe mine. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

2 intrebari am...

1) casetofon BETA ... sa poate monta amplificator + tub bas ?

2) casetofon BETA ... se poate monta amplificator 4 canale ? Cum s-ar lega BETA la amplificator? Din beta ies 2 canale ... in amplificator si din amplificator sa iasa 4 canale (eventual 4+1) la 4 boxe (+ tub bas eventual)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am si eu o intrebare ,poate stie cineva, am cass OEM Gamma si magazie 6CD dar imi lipseste cablul. Unde pot gasi cablu sau cel putin mufe. Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la TME ( traiasca google ), dar cam pe la aceeasi bani aveau si la Avia sau Porsche. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercic, stii cumva codul mufelor, daca plasez comanda macar sa stiu si ce comand.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o intrebare ,poate stie cineva, am cass OEM Gamma si magazie 6CD dar imi lipseste cablul. Unde pot gasi cablu sau cel putin mufe. Mercic

codul mufelor si al pinilor

Mufa albastra : cod 4A0 972 643 B

Mufa neagra : cod 6q0 972 726

17 conectori N 103 358 07

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 conectori N 103 358 07

In cazul asta , si un cleste special cu care sa sertizezi papucii pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 conectori N 103 358 07

In cazul asta , si un cleste special cu care sa sertizezi papucii pe fire.

sigur... sau un clestisor mic - eu folosesc cleste de sertizat, dar se poate si cu un clestisor.

Oricum, cea mai buna varianta.... daca e sa-si cumpere fire de reparatie, il costa mai mult decat magazia.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de ajutor. Revin cu post dupa rezolvare problema. :icon_bounce: :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!