Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Daca anvelopa e mai lata si 100% este, atunci e normal sa iti creasca consumul cu 0.5 pana la 1l. Si eu am pus in vara jante de 17 cu anvelope de 235 si intradevar a crescut consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa ma duc la rar sa-mi trec in talon jantele de 18. Intrebarea mea este urmatoarea  : Are cineva in talon trecuta jante de 18 la B6 ?Sunt agreate de producator,sau o sa ma respinga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa te respinga, b6-le din cate imi aduc aminte il puteai echipa si cu jante de 19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, adryano112 said:

Vreau sa ma duc la rar sa-mi trec in talon jantele de 18. Intrebarea mea este urmatoarea  : Are cineva in talon trecuta jante de 18 la B6 ?Sunt agreate de producator,sau o sa ma respinga ?

245/40/R18  se pot trece in talon , dar te va costa in jur de 100-150 lei nu mai stiu exact sa ti le treaca in talon. Pentru drumurile noastre iti recomand 235/45/R17 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mult si R17, eu am R17 si e jale, simt si cea mai mica denivelare

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe net ca 235/40/R18 ,ar fi dimensiunea corecta !? Vreau sa imi comand maine cauciucurile corecte,dar astept un raspuns de la un coleg care le are trecute in talon,ca sa nu dau banii pe cauciucuri care nu le pot folosi legal !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este dimensiunea corecta, saracele flanse si saracii rulmenti de amortizor, nici nu vreau sa ma gandesc.....

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, adryano112 said:

Eu am gasit pe net ca 235/40/R18 ,ar fi dimensiunea corecta !? Vreau sa imi comand maine cauciucurile corecte,dar astept un raspuns de la un coleg care le are trecute in talon,ca sa nu dau banii pe cauciucuri care nu le pot folosi legal !

Da Adi, se pot trece in talon, dar te va costa 125 lei daca nu le ai deja. 235/40/R18 este maximul acceptat de producator (verifica capacul de la rezervor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colegii interesati, producatorul spune ca pe Passat B6 se pot monta:

205/50R17   6Jx17     ET45

205/55R16   6,5Jx16  ET42

205/55R16   7Jx16     ET45

215/55R16   6,5Jx16  ET42

215/55R16   7Jx16     ET45

235/40R18   8Jx18     ;ET44

235/45R17   7,5Jx17  ET47. 

In teorie aceste dimensiuni nici nu trebuie trecute in carte, pentru ca ele deja sunt omologate pentru masina si se afla in baza de date a RAR-ului. In practica eu o sa ma duc sa imi trec rotile de 18', si 215/55/16 pentru a nu avea suprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal. Pentru un pic de performanta in plus si ceva cu minus la consum la B6 din semnatura as schimba jantele Macau 17 cu cele de mai jos BBS originale de Audi (BBS au undeva la 7.2Kg).
Despre Macau inca nu am gasit info, dar ca si "feeling" mi se par foarte grele, atat la ridicarea rotii cat si la mersul masinii.

ce parere aveti?

http://olx.ro/oferta/set-jante-bbs-audi-17-vw-golf-skoda-r-17-5x112-et-47-ID5KMH4.html

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Christian.B77

Vin cu o intrebare - se potrivesc jantele monte carlo 17" pe passat cc? Vreau sa le folosesc ca si set de iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nustiu cum va trec voua baieti jantele pe 18 ca mie cu ele pe masina din germania nu au vrut doar 17.Am scoasa foaia de la Vw cu toate dimensiunile si tot nu or vrut cica nu au in baza de date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vb cu inginerul de la RAR si a zis ca nu se pot trece cele pe 18 doar daca e modelul sport(el stie ce a vrut sa zica. Banuiesc ca se referea la modelul R line). Eu oricum pe masina cu cele de 18 circul. In carte diar 16 si 17 au trecut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici daca ii R Line nu trec eu asa am passatu R Line si o zis ca nu se poate ca bla bla.Oricum o sa ma mai interesez ca cu 17 deja nu mai arata asa bine parca lipseste ceva.Sa aveti drumuri fara incidente si cat mai multi km.Lucaflo esti chiar din Cj sau Turda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum numai la noi cred ca au aceasta problema cu dimensiunea pe 18 la passat.

Clujean din Mănăstur. ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles poate ne vom intalni odata in cj mai schimbam niste pareri impresii.Se poate ca oricum sunt niste increzuti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat R nu e acelasi lucru cu R Line :). 18 sunt acceptate doar pentru modelele echipate cu suspensie sport, adica Sport Line, sau cele cu suspensie sport adaugata optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost acuma sa vorbim daca iti spun ca ii R Line cu scaune,suspensie,kit exterior.Iti pun pariu ca nici la tine nu iti trece.In fine nu ma intereseaza parerea la alti asa mi-au spus baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am echiparea Highline cu kit R Line, si nici mie nu-mi trece, pentru ca nici eu nu am suspensie sport, ba din contra, eu am PDG. As fi vrut eu sa am R36;)http://www.carsguide.com.au/car-reviews/vw-passat-r36-used-review-2008-2011-13777. Ce am scris eu mai sus este un raspuns dat de cei de la TÜV Nord. Pentru ca si in DE au omologate jantele de 18" doar modelele cu suspensie sport. Nu cunosc pe nimeni cu echipare Sportline, pentru ca as fi curios daca are trecuta in carte dimensiunea de 18". Este posibil ca in RO sa nu fie luata in considerare suspensia sport, ci doar echiparea Sportline.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am echipare sportline din fabrica si cand am inmatriculat la RAR masina am dus si catalogul de la passat b6 sa ii arat ca de fabrica se poate comanda jante de 18 si nu a vrut sa treaca doar de 16 si de 17.

raspunsul a fost pentru ce imi trebuie jante de 18"

Modificat de atti206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e clar, cred ca ar fi in stare sa nu treacă jantele de 18" nici macar la R36.

Daca are cineva trecuta dimensiunea de 18 in CIV, sa spună in ce conditii a reusit sa-i convinga pe cei de la RAR sa le treacă. Poate este de ajutor pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Christian.B77

Am ocazia sa cumpar un set de jante Omanyt, pe 18" pt iarna.

 

Am postat aici pt ca sunt jante specifice B6. Doar ca am vazut diferite dimensiuni la ET : 35,44,51... Astea pe care le urmaresc au ET 35.

Din spusele vanzatorului, nu au cod pe interior. Sunt OEM sau sunt replica? Mentionez ca am vazut pe R36 et 44 si pe R32 et 51.

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Exista vreo sansa sa aflu exact ce jante am pe masina fara a demonta roata si a vedea ce scrie pe interiorul acestora?

Cauciucurile sunt 215/55/R16 iar in urma decodarii VIN-ului am aflat inca o informatie si anume Alloy Weels 7J x 16.

Vreau sa cumpar o janta tot de Al sau de tabla pentru rezerva si as vrea sa fiu sigur inainte de achizitie.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum trebuie sa iti dai jos sa vezi J si ET daca vrei sa cumperi tot aliaj la tabla stiu baietii de la vulcanizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

cunoaste cineva daca jantele ASPEN de pe un b7 sunt echipare de fabrica sau aftermarket?

i am trimis un mail vanzatorului sa mi trimita o poza cu interiorul jantei,banuiesc ca trebuie sa aiba  stanta vw audi...

daca sunt originale le as cumpara,costa 150 de euro,o janta este ovalizata....

cat ar costa indreptatul?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!