Jump to content

Ceasuri de bord / computer de bord - probleme


indianul
 Share

Postare recomandată

Salut,am schimbat ceasurile la un audi a3 8l cu cod 8L0 920 900A cu ceasuri 8L0 920 930L

si am o decalare la viteza in +.La 100 pe bord pe gps indica 80.lafel si la km parcursi la 1km parcurs pe ceasuri inregistreaza 1.2km.Singura eroare de codare o am la senzoru 2k de la cutie pe ceasurile de bord am codarea 00042. Pe cele vechi aveam 08042.Nu pot pune acel  8 nici cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuia sa apara acesta diferenta. Scaneaza masina si pune o poza de pe 17 instrumente, sa vad codul acestora. Posibil doar carcasa sa fie de 930L....ele sa fie in mile si folia in km. Fa un output test cu vcds pe ele si vezi daca acul sta la 80kmh sau la 100. Daca sta la 80....asa este. Caz in care trebuie modificare eeprom ca sa indice corect, adaptare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezovat asta seara,problema era din eeprom,am folosit un eeprom postat pe forum.

Pe tester le dadea calibrate corect turometru 3000 viteza 100,apa/90,benzina jumatate..

Eeprom era cu ceva modificari aiurea in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, s-a mai intalnit cineva cu problema aceasta?

Audi A3 2012 - in bord sta permanent semi-aprins martorul steering (volan galben) / in output test cu vcds totul e ok ( se aprinde si galben si rosu la intensitate maxima)

Chiar daca  iau contact / incui masina / martorul sta semi aprins ... Nici o eroare stocata pe masina si totul functioneaza perfect.

Astept idei

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil, o problema pe placa. Am mai intalnit la Tiguan facelift.

Mergi un pic pe circuit,  vezi cine il alimenteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

rezolvat - lipituri reci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Seatleon1.9110hp

Buna seara ma poate ajuta cineva am un audi a3 8p 2006 1.9 si nu am computer bord am cumparat ceasuri si maneta, detin vcds, abrites, vag commander, si tacho 5 daca pot face ceva cu ce am si se ofera cineva sa ma ajute contra cost. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti faci drum prin Bucuresti suntem cativa care te putem ajuta.

Ajutor la distanta - e un pic mai greu, cred ca esti constient de acest lucru. 
Sau poti verifica aria prestari servicii si poate gasesti pe cineva care te poate ajuta direct in zona la tine.

spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Seatleon1.9110hp

Am reusit cu fvdi am scris manual datele din immo data in ceasurile noi. Nu aveam martor spalator parbriz ma asteptam sa ramana aprins dar problema e ca nu gasesc sa il activez, exista posibilitatea sa fie cablat si pus la masa? (Sper sa se inteleaga ca am redimensionat imaginile) 

1_IMG_20201219_203709.jpg

IMG_20201219_203702.jpg

Modificat de Seatleon1.9110hp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Mulțumesc, citisem undeva si poate nu am inteles se punea la masa sa se stinga. Vreau sa ii pun si senzor dar sa fiu sigur ca va functiona, apar exact aceleasi codari ca si pe ceasurile fara maxidot ma asteptam pe astea sa apara mai multe funcții pe acolo 😅

Modificat de Seatleon1.9110hp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Salutate ma ajuta si pe mine cineva cu codarea manetei cb, are pilot am montat ceasurile si apas pe buton si nu functioneaza. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la cineva din zona ta sa iti codeze ecu-ul  / aici pe forum - nu putem coda "on air".

 

sau vino in Bucuresti si iti codam. Vii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

M am jucat prin steering si merg. Mersi

Am pus in loc de 2 mentinere viteza cifra 4 fis si mentinere viteza, dar sunt dezamagit fata de leon aveam ceasuri de b 5.5

Nu are nici l/ora

Modificat de Seatleon1.9110hp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Am gasit pe un forum  ca problema ar fi din modulul de confort ca nu e cu 30 de octeti daia nu arata toate functiile si meniul in bord. Are cineva idee daca inlocuiesc modulul meu 8p0907279F cu unul cu terminatia N, pe un alt forum francez nu am inteles foarte bine dar zice ca ar trebui sa fie si modulul Can cu terminatia J sau de la J in sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu l/h..etc. Atat afiseaza la A3 8P non facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Am vazut la cineva care apare pe a3 si l/h la relati plus un meniu si viteza scrisa mare pe display ceasurile sunt astea la mine nu are asa ceva

Screenshot_20201224_235124_com.facebook.katana.jpg

In modulul meu de confort nu are asa ceva

Screenshot_20201225_110639_com.android.chrome.jpg

Modificat de Seatleon1.9110hp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul nu are, deoarece tu ai o varianta mai slaba. Dar oricum nu are legatura cu l/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Deci problema e din modulul de confort era prea usor sa scap doar cu o codare. Daca ma poti ajuta, eu pe masina am 8p0907279F  masina e la sfarsit 2005  am gasit cu terminatiile K, N, P  din ce am citit pe internet ar fi in 30 octeti nu stiu pe care din ele sa cumpăr daca ajuta la ceva, can gateway e 1k0907530G. 

Vreau sa fac modificarea ca daca am maxidot sa ma bucur si de acel meniu si sa imi afiseze viteza pe display. 

Modificat de Seatleon1.9110hp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apou poti sa ai activ Lap Timer / Staging / ca la Facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Da, dar nu stiu ce  modul de confort sa cumpar  si daca mai trebuie si can s au merge asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Can ul trebuie sa fie ok al tau, modul unul cu 30bytes, compatibil cu masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatleon1.9110hp

Si cum as putea afla ce can s ar potrivi?mersi

 

Masina are cu F la sfarsit dupa VIN e cu P la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, si eu am o problema cu ceasurile de bord, in programul original da codul 8L0920900N sau 8L0920900NX.

Are cineva de vanzare sau le poate repara? Atasez mai jos imagine si link catre video:

 

 

Link:  https://youtu.be/5DQKC9wOOiI

26817449-b120-40e7-ac1d-44bfc064cdf4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce repara la ele,.nu rezista. Sunt Jaeger....foarte problematice.

Cauta maxidot, fabricat de VDO, cod 8L0 920 xxx.....montezi si maneta cu butoane de calculator bord....si o sa ai si bc.

Greu de gasit pt A3 8L...ai de cautat si vor costa multicel, raportat la anul masinii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!