Jump to content

T5 manual vs. DSG


luks3094
 Share

Postare recomandată

Buna! Vreau sa-mi schimb multivanul T4 si sa-mi iau un T5 Caravelle, doar ca nu sunt hotarat in legatura cu cutia de viteze. Voi ce parere aveti de cutia DSG pe T5? Care sunt dezavantajele, mai ales ca eu fac transport cu trailer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are ce cauta cutie automata pe un transporter, DECAT daca acel van e folosit numai pentru plimbarea directorului in conditii de confort pe care nu le gasesti la nicio masina sedan/hatch etc :D

iar noile motoare din generatia facelift sunt niste insulte aduse modelului, 2.0 TDI cu biturbo nu va rezista nici 100.000km in ritm de exploatare maxima, cu persoane cu bagaje cu remorca sau trailer dupa ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am gasit un t5 SH din 2006 cu motor de 2.5 TDI- 174 CP full options, doar ca are cutia DSG. Asta e singurul obstacol in cumpararea lui. Mai astept opinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul nu e pentru masini care merg in sarcina cu greutate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu DSG o sa ai un consum semnificativ mai mare.

Asa de curios daca stie cineva cati cai are noul t5 varianta facelift cu i rosu? Am iesit de la o bariera de taxare in italia si a vrut respectivul cu t5 facelift sa ma depaseasca pe autostrada si am calcat-o si eu de curiozitate... il vedeam destul de mirat cum se uita in oglinda mea si a ramas mult in spate pana la 140 km/h moment in care eu nu am mai accelerat. Foarte urat s-a uitat cand a trecut pe langa mine dupa ce m-a ajuns din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

110CP au cele cu I rosu, 140CP au cele cu DI rosu si 179CP cele cu TDI rosu

dar sunt niste rebuturi de motoare, am niste amici cu T5-uri facelift, si filtru de particule se blocheaza constant

nu mai zic ca daca vrei putere din ele, VW iti recomanda sa le turezi pana la 4200RPM :)) iar cuplul maxim e pe la 2500RPM,

pai a mea saraca se simte cuplul de la 1700rpm, iar puterea maxima e la 3500RPM:

128 kilowatts (174 PS; 172 bhp) @ 3,500 rpm; 400 newton metres (295 ft·lbf) @ 2,000 rpm

deci e si normal ca ala cu facelift-ul sa ramana in urma, el trebuie sa o tureze mai mult ca sa ajunga ca cuplu si forta unui 2.5 R5 TDI :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu e potrivita? Poti sa aduci niste argumente? (inafara de consum)

Modificat de luks3094
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- intretinerea e mai scumpa la DSG, are uleiuri, filtre, care trebuie schimbate constant si regulat

- cuplul e limitat la DSG, practic vei avea mai putina putere fata de una manuala 6+1

- la mers in sarcina cu remorca/trailer, toata greutatea/forta se va pune pe DSG, care se va uza mult mai repede fata de un passat sau golf cu DSG

ar mai fi cateva, astea sunt cele mai evidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- cuplul e limitat la DSG, practic vei avea mai putina putere fata de una manuala 6+1

Din ce am mai citit, DSG-ul se monteaza pe motorul X doar daca poate duce cuplul dezvoltat ce motorul X.

Sa inteleg ca mai nou se limiteaza cuplul unui motor doar pt a i se putea monta DSG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, dar au pus aproximativ acelasi tip de DSG pe o masina care nu este golf sau octavia 2

adica pe un transporter de 2500cmc ce duce si trage dupa el 3500kg

plus ca arata-mi si mie golf sau alta masinuta (in afara de touareg si Q7, si sub 3000cmc) care scoate 400Nm :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2500 e turatia MAXIMA pentru cuplul maxim , acesta incepe de la 1700 rpm , tendinta actuala in motoare e micsorare a cilindreii , erau motoarele mai bune in epoca ROMAN DIESEL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se micsoreaza cilindreea din 2 motive:

1. taxe reduse evident, peste tot in europa mai ales s-au marit taxele la cmc

2. mai ieftin de fabricat, mult mai putin fiabile, pai nu trebuie sa traiasca si neamtul ala care deseneaza motoare ? ar muri de foame daca ar tine toate motoarele 500.000km :D

parerea mea sincera este ca nu din considerente tehnice se micsoreaza cilindreea, si nici din cresterea performantelor

practic nu cred ca un motor 2.0 TDI (4 cilindri, 16v) 180CP biturbo, e mai performant si fiabil decat un 2.5 R5 (5 cilindri, 10 valve) 174CP single turbo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma nu pre am inteles legatura dintre van si dsg !

mentionez ca am de gand sa achizitionez cat de curand si daca nu car trailer dupa ia, ci doar persoane cu bagaje ar fi dsg-ul un dezavantaj? masina am sa o folosesc pentru excursii lungi in afara tarii, dumuri de cateva mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la dealer, te plimbi cu una si te hotarasti :D

e cel mai bine, daca nu intelegi legatura dintre van si dsg ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incredere in noile motoare VW. Intotdeauna exista o rezistenta la nou, numai timpul ne va dovedi cat de fiabile sunt noile motoare insa, avand in vedere ca MB a montat un motor diesel in 4 cilindri pe clasa S, cred ca viitorul e downsizeing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca zici ca vrei sa folosesti masina mai mult in deplasari lungi in afara tarii atunci o manuala 6 trepte e perfecta,cum a zis si @soila,fara prea multe batai de cap.Daca vorbim de drumuri scurte in oras(frectie de zi cu zi) atunci DSG-ul e o varianta buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!