Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Pacu , multumesc frumos de raspuns .

Cat despre cel de 2.0 136 cp COD AZV imi poate spune cineva o parere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok AZV . Eu il am de 8 ani si acuma depinde cum tie si norocul la ele. In afara de ici colo citeva probleme legata de gama VAG e ok. Depinde clar de optionale si km reali ai masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Touranurile 2.0TDI 136CP deci la primul model ma refer, au DPF cu aditiv la fel ca Passatul B5.5  si sunt euro4 ? Au probleme de fiabilitate generale cum au 2.0TDI 140/170cp PD ? Adica injectoare, pompa de motorina. Volantul este un consumabil si turbina nu asta ma intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au Dpf activ si da sunt euro 4 . De injectoare nu am auzit sa fie probleme mai ales ca au injectoare Bosch. Ziceau multi ca ar fi ceva baiuri la garnitura de chiulasa. Acum o sti si tu cum tie norocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o noua intrebare

exista asa ceva pe Touran motor 1956 cm3, Diesel (model fara turbo) Euro 4 de 116cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Vad ca aici se discuta in proportie de 99% despre motorizari diesel,  benzinarele au probleme? Ma bate gandul sa schimb Golful cu un Touran 2004-2005 benzina, am vazut ca sunt 2 motorizari de 102 CP si 116 CP.

 

Feelingul imi spune 116 CP, dar nu stiu mai nimic despre acest motor.

 

Un sfat tehnic ar fi binevenit, ca de dotari si alte cele ma ocup eu.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere sincera, daca nu folositi masina pentru a cara produse voluminoase, Touranul nu este ceva foarte indicat.

Cu scuzele de rigoare celorlalti membrii ai forumului posesori de Touran.

Nu se vb de benzina ca e masina masiva si benzina te rupe la connsum in oras. Consuma mult si diesel in oras.

E ca si cand ai pune pe cineva sa alerge cu pasul piticului asa e si cu Touranul.

E coasca mare si nu e foarte aerodinamica.

Eu sincer vad probleme in aerodinamica. In momentul in care depasesti si iesi din curentul de aer produs de autovehiculul din fata plus faptul ca schimbi banda fiind in depasire,probabil fiind inalta simt un dezechilibru pe care il compensez din acceleratie. Deci fara prea multe miscari bruste...nu e facut pentru asa ceva.

Si mai ar fi ceva, nu e potrivita din pacate pentru cei ce vor sa se aventureze pe drumuri neasfaltate, garda la sol fiind foarte mica,nu mai spun ca stau cu sufletul la gura ca am scutul de plastic?! si cand pasesti usor in zonele mai putin drepte,scartaie toate chederele in ea,fapt ce spune ca,caroseria se contorsioneaza cumva.

Deci inca odata,cer scuze celorlalti membrii de forum posesori de Touran, nu vreau sa critic nimic doar as vrea sa-mi spun o parere sincera dupa 1 an de utilizare.

Consumul afara si mixt e in jur de 6 cu aer sau nu...in oras 10 deci mult pt cei ce vor sa o fol in oras preponderent.

Eu sunt fff multumit de ea ca e puternica,spatioasa,are dotari f bune dar e masina de autostrada,europene. Fara gropi caci are suspensia cam tare...nu vreau sa amintesc ca majoritatea drumurilor de la noi sunt asa.

La stilul meu de viata cred ca era bine sa fi achizitionat un break...skoda octavia sau passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

In acest moment fac aproximativ 9.000 km pe an cu tot cu 2 concedii, un motor diesel nu mai este o optiune din cauza costurilor mari de intretinere, in plus dieselul care sta se deterioreaza mai repede decat un benzinar.

 de asemenea pe un benzinar se poate monta si o instalatie GPL care in decurs de 1 an amortizeaza costurile.

Am gasit benzinare undeva intre 3500-4500 euro, si in DE si in RO si nu stiu chiar nimic despre aceste motorizari de la VW.

 

Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paulicius

Daca vrei neaparat benzinar nu are rost sa te arunci la Touran, poate ar fi indicata o clasa mai mica si parerea mea este ca nu renteaza combinatia masina grea-benzina.

@Hristoff

Foarte bune remarcile tale si sunt perfect de acord cu probleme legate de rigiditate, comportament pe drumuri proaste si chiar consum maricel in oras, care totusi la mine nu depaseste 9% dar nu am remarcat probleme de aerodinamica in depasiri, poate este cum spui tu dar nu este ceva care sa te deranjeze, ba chiar mi se pare foarte stabila pentru felul in care este proiectata masina si spun asta tinand cont ca am avut inainte o Toyota Corolla hatchback cu care faceam depasiri la fel de sigure, adica nu a trebuit sa adaptez nimic la stilul de condus cand am schimbat masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta aerodinamicii si consumului sunt total de acord cu Hristoff.Restul tine de gusturi si nu cred ca are rost sa mai discutam despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hristoff

 

Dupa sase luni de la achizitia Touran-ului meu pot spune ca ai dreptate in ceea ce priveste intretinerea relativ scumpa (peste medie), si ca nu e o masina aerodinamica. Consumul nu e neaparat un deal braker, dar eu pot sa iti confirm ca mi-as mai lua odata Touran. Am fost in concediu anul acesta, odata la mare si de doua ori la munte cu prietenii si familia, iar cu sapte pasageri si bagaje (cat a mai incaput in portbagaj, plus inca unul exterior) consumul nu a depasit 7,5 l/100 km. 

Eu in sase luni am depasit 10.000 km parcursi, iar o revizie costa in jur de 350 lei - ulei, filtre, si alte consumabile mici plus manopera, iar la o benzinara costul ar fi fost mai mic cu cateva zeci de lei.

Am avut masina de serviciu mai bine de opt ani, si pot sa va confirm ca aceea este cea mai buna masina EVER !!! indiferent de marca, model, combustibil & consum, optiuni, si altele....

Modificat de fburaga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Intr un final am intrat si eu in club :D !

An 2005 , 208922 Km 2.0 AZV 136 CP

Modificat de IS19CIP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit. Bkd ul e de 140 cp, nu de 136: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@is19cip

Welcome to the club! Sa o folosesti sanatos si fara incidente!

@hristoff

La a mea consumul in oras e 7 - 7,5 la mers normal si 9 la mers sportiv. Mai mult de atat n-am reusit sa scot numai daca am mers un singur kilometru prin oras cu motorul rece. Consumul mie mi se pare extraordinar de bun avand in vedere ca totusi e masina de 1,6 tone. Oricum Touran nu iti iei pentru sportivitate, iti iei cand ai nevoie de spatiu. Masina mea anterioara a fost un A4 din 2006 si normal ca Touranul nu se compara la tinuta de drum. Dar mie mi se pare rezonabila oricum. Si eu daca ar fi sa aleg din nou mi-as lua tot Touran, ceea ce nu pot spune despre Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Pacu , i-am facut si o mica prezentare la sectiunea Masina Mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Copii, daca vedeti cit de curind un Touran 2.0 TDI/DSG gri proaspat adus din Germania (Furth) sa il evitati;

la intrare in Ro l-a lasat cutia dupa spusele omului, deci va fi reparat de mintuiala, ma gindesc.

 

Desi, mai mult ca sigur viitorul proprietar ajunge pe aici DUPA achizitie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,m-am hotarat sa-mi iau un touran nou de 1,6 tdi cu 7 locuri.Acum nu stiu cat de fiabil este atat la mers cat si la consum.Eu locuesc si muncesc in Franta,si nu se pune problema de drumuri aici .Dar sincer sa fiu,nu stiu daca la aceasta motorizare ,are putere pentru a transport usor 7 persoane,ramane de vazut.Ceea ce vreau eu sa va intreb este daca merita 26000 euro cu garantie 5 ani la piese si mana de lucru.Ca si dotari are destule care ma multumesc.Nu vreau o masina de viteza ,vreau una spatioasa de familie care sa consume putin si usor de intretinutAstept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Parerea mea este ca,la echiparea modesta pe care o are,nu-si merita banii.E cam scumpa,iar km nu sunt sunt reali,avand in vedere ca e din 2007. 

Ca sa nu mai spun ca descrierea pe care a afisat-o proprietarul,e din alt film!

Eu,in locul tau, as mai cauta!

Alegerea este a ta!

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor am citit totate paginile dar nu m am lamurit  in legatura cu ce coduri de motoare sunt ok .Doresc sa imi achizitionez un touran din 2003 2005 .

Eu plec de la BORA 115 AJM  Va rog .nu mai stiu ce sa aleg 


 La asta imi sta gandul  http://www.autovit.ro/volkswagen-touran-C35542888.html 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata !

 

Din pacate, link-ul nu merge.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!