Jump to content
marcopolo

Sfat achizitie Touran

Recommended Posts

albinaru

@paxo, desi sunt benzinare, mpi si fsi  sunt  foarte diferite.Pe fsi nu se recomanda GPL. Eu am Gpl pe mpi (Golf) si sunt foarte multumit. Din pacate nu am vazut Touran cu mpi.Probabil exista...

paxo

Pe site-ul autodata apare varianta cea mai slaba de 102 cai / 105 (cel mai probabil) cu motor MPI... De-aia intrebam. Intre timp am decis sa il scot din lista de achizitii datorita motorizarilor. Daca nu gasesc MPI-ul... FSI-ul nu ma intereseaza. 

ModelTouran

GenerationTouran I

Modification (Engine)1.6 i (102 Hp)

Power102 hp/5600 rpm.

Engine displacement1595 cm3

Fuel System Multi-point injection

sirzoc

Salutare! Tot citesc de ceva vreme prin topic-uri dar inca nu am gasit ce caut. Asa ca, cu scuzele de rigoare daca am sa repet vreun topic, as avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu achizitia unui Touran.

Este vorba de un Touran din generatia 2010 incolo. La banii de care dispun, cel mai des motor este cel 1.6 diesel, 90 sau 105 cai. Acum, am auzit ceva pareri diversificate despre motoarele acestea, nu stiu ce sa zic, poate ma mai ajutati voi. 

Mentionez faptul ca vreau sa fac in jur de 90 km pe zi cu el, campie, combinat oras cu drum national, plus  doua drumuri de austria-romania pe an. Stil de condus: depinde de stare :) prefer mai agresiv dar facand naveta trebuie sa stai cuminte din cauza consumului.

La ce detalii ar trebui sa fiu atent in cautarea mea si ce cutie mi-ati recomanda?

Mersi frumos anticipat.

vdragos

In aceasta arie

https://vwforum.ro/forum/12-tdi-forum/

exista topic-uri exhaustive despre 1.6 tdi asa ca in niciun caz nu reluam discutia aici. In rest, Touranul a fost o masina scumpa iar 1.6 tdi s-a montat pe 1T3, deci exemplarele sub 10 mii de euro sunt obosite de mult. Celelalte probleme sunt comune deci iti faci o idee citind in aria asta.

Cit priveste puterea, la mine 140 de cai mi s-au parut insuficienti mai ales la reprize cu masina plina.

sirzoc

Mersi de ajutor. O zi faina

Adibdx

Buna ziua !

A venit vremea sa schimb masinuta g4 ....ma gandesc la un touran din 2014 motor 2.0 tdi 177 cai.....ce parere aveti ?

Mentionez ca in trecut am avut touran din 2005 motor azv parca 136 cai si am avut nenumarate probleme .....ma gandesc ca noua generartie de propulsor poate este mai reusit.

Edited by Adibdx

vdragos

Daca e in mintile ei, este motorul care se potriveste cel mai bine Touranului, mai ales impreuna cu DSG, nu pare submotorizata indiferent de incarcare. Motorul e silentios, consuma putin. Cea de 140 pare usor submotorizata la reprizele de reaccelerare pe autostrada, sub 140 de cai nici nu vreau sa ma gindesc cum e. Desigur, exista viata si fara putere mare :)) dar Touranul este o masina mare si grea si mai ales cu capacitate mare de incarcare, ar fi pacat sa nu o poti folosi la potential sau sa ai disconfort in folosire.

Adibdx

Multumesc frumos de raspuns,insa am ajuns prea tarziu si era dat......am optat pentru un passat b8 combi 2015 model 2016 r line motor 2.0 ....190 cai.....sper sa fie alegerea corecta.

Edited by Adibdx

eu36

buna ziua tuturor

am vandut vechiul touran 2004 motor AZV de care am fost extrem de multumit timp de 3 ani cat a stat la mine si as dori sa iau ultimul model 2016. Am vazut mai multe motorizari, am ales cel de 150 CP dar nu am gasit nimic pe net despre acest motor pus, am vazut si pe octavia, audi etc. Are cineva cunostinta despre acest motor, plusuri, minusuri...? Tot ce am vazut second hand au cam 170.000-210.000 km facuti in 3 ani.

Cu stima

Eugen

vdragos

Ei hai ... EA 288 este montat din 2013 pe toate masinile grupului, daca nici aici pe forum nu gasesc date, nu mai gasesti nicaieri ... Motoarele sunt fiabile, un pic mai zgomotoase decit EA 189 si consuma mai mult pentru ca sunt depoluate mai drastic ... 2016 nu mai sufera de probleme la pompa din rezervor dar e Euro 6 adica are potential probleme cu VVT ul etc. Spor la cautat pe forum.

gabriel88

Se dau urmatoarele masini:

https://www.olx.ro/oferta/3850-euro-vw-touran-dsg-IDd2YN7.html

https://www.olx.ro/oferta/vw-touran-2-0-tdi-2008-IDdbKEb.html

Sotia isi va lua permisul, o va folosi pt copil si un mic bussines de aceea este nevoie de spatiul din spate.

Prefer dsg si diesel deoarece benzina nu am gasit cel putin in bugetul acesta.

Ca si coduri motor banuiesc ca e bkd sau bmm cel din 2005 si cel de 170cp bmn.

Nu am prea gasit 1.9 , nu imi place diesel dar nu prea am incotro.

La ce sa fiu atent in general, injectoare deja au fost schimbate daca a fost cazul ma gandesc  si cel de 170cp are probleme la chiulasa?

Cutiile ma gandesc ca sunt dsg 6 si un schimb de ulei dupa nu face rau.

Preturile cum vi se par, realiste la vechimea lor?

salutari

adiserv

Buna ziua,

Sunt in cautarea unui Vw Touran (2010-2014), 1.6Tdi Dsg.Daca ma poate ajuta vreun posesor de asa ceva cu cateva informatii:

1.consum real (in Bucuresti/exterior)-cel teoretic e destul de mic,in realitate lucrurile stiu ca stau altfel,masina e destul de grea.

2.cutia Dsg-costuri de intretinere/reapratie (daca a fost cazul).

3.probleme Dpf,Egr...avute/aparute dupa 200 000km.

4.alte criterii de luat in calcul inainte de achizitie. 

Multumesc.

vdragos

Despre DSG 7 cu ambreiaje uscate, ca si despre 1.6 TDI EA189, exista topic-uri kilometrice in zona tehnica, asa ca nu voi mai permite discutii si aici. Masini cu km putini si reali sunt greu de gasit pentru ca la origini a fost o masina scumpa. In rest, intretinerea e ca la Golf sau Octavia cu aceeasi motorizare.

Problemele specifice Touranului le gasesti citind in aceasta arie, multumesc.

fishu26

Daca se permite doar o  mica sugestie , nu cumpara 1.6 Tdi este lesinat rau , o sa-ti para rau , cumpara 2.0 tdi  140 cp. Masini sunt si cu km reali , dar pretul este peste asteptarile Romanului😉

Edited by fishu26

vdragos

Aia ca 1.6 TDI e lesinat, e on top, mai ales daca-i folosesti tot potentialul, ca doar e MPV si are spatiu berechet si chiar 7 locuri. Mie si 2.0 mi s-a parut usor depasit uneori ... pina i-am dat pastila de MTM :), iar pretul ... a mea a avut pret de nou aproape 40 de mii de euro. Ca sa ajunga in zona suportabila de catre romani (4-7 mii de euro) citi kilometri trebuie sa faca? Pardon, cite milioane?