Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Nu sunt de acord cu ce zici. Nu toate mașinile au km multi rulați. Nu poți să generalizezi. Majoritatea aduse au km multi pt că au preț de cumpărare mic, dar daca o sa te uiți pe diverse site uri o sa găsești mașini cu km putini reali.

Exemplu, doar că na plătești pentru km putini chiar daca e veche.

 

https://mobile.willhaben.at/gebrauchtwagen/auto/vw-touran-vw-touran-highline-1-6-fsi-automatik-261760475/?sid=1533117346990

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI pe touran 2009 este BLS ? motorul cu 1 ax came ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

In 2009 s-a pus BLS, BKC si BXE de 105 CP si BXF, BRU si BXJ de 90 CP 

Toate cu un ax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot afla dupa VIN ce fel de motor este ? ma intereseaza mai ales daca are DPF :)

 

Modificat de trust_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

BKC stiu sigur ca nu are

BLS stiu sigur ca are

Dupa VIN ar trebui sa dea un program bun ce motor e pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lamurit-o pe autodna din nou

e motor BXE.. euro4, are DPF ?

Modificat de trust_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are, dar e arhicunoscut ca crapa motorul.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrea cineva o masina onesta. Trebuie doar intrebat daca are toate reviziile la zi, cred ca iese 2009. Km sunt putini, are si xenon, incalzire in scaune, senzori parcare spate.

 

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/vw-touran-265034260/

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

latenightevents

salutare 

vin si eu cu o rugaminte. 

caut in perioada urmatoare sa schimb masina pe care o am ( laguna 2 din 2006 ) de care sunt multumit, cu un touran care sa nu fie mai vechi de 2007 . 

As prefera unul in 7 locuri, si o motorizare diesel. VReau un touran pt ca imi place cum arata, si faptul ca este un monovolum de familie ma va ajuta enorm, atat pt drumurile de zi cu zi , cat si pentru drumurile in Europa care se intampla cand si cand ( laguna se comporta foarte bine insa am nevoie de mai mult spatiu ) 

caut unul echipat bine - full electric, clima automata, abs esp senzori ploaie si lumini .. etc . mai exact, sa nu fie sub nivelul de echipare al actualei masini . 

am vazut pana acum ca sunt Highline si inca o echipare, si nu stiu diferenta intre cele doua. 

apoi .. spuneti-mi va rog care ar fi pretul decent pentru un touran din 2007 - 2008 in Germania sau in alta parte. 

Am vazut astazi 2 din 2005 si 2006 in Iasi , aratau bine iar pretul cerut este de 3900 de euro - diesel ambele 

Ce imi recomandati ?

Te rog sa studiezi cu atentie partea din Regulament care vorbeste de folosirea limbii romane pe forum!

 

Modificat de latenightevents
Limba romana deficitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu te supara ca te intreb, dar cati kilometri aveau masinile ce le-ai vazut pe bord?  175-185.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

latenightevents

SIncer sa fiu, nu m-am uitat la kilometri . 

Masinile erau expuse in targul auto, cu usile deschise dar fara cheie. Vanzatorul nu era acolo, eu m-am urcat in ele, le-am examinat vizual, apoi am sunat si am intrebat de pret. 
 

Oricum, prea putin te poti baza pe numarul de kilometri al masinilor vandute in targ, si apoi, la o masina de 10 ani numarul de km este relativ. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Vreau sa achzitionez un touran face-lift 2007-2008.

Dupa ce am citit forumul si vreo 3 prieteni (samsari) am decis sa merg pe 1.9 si fara dsg si filtru de particule(sansele cele mai.mici pentru defecte majore cunoscute)

Am inteles ca si cele de 1.9 sunt coduri cu probleme.

Am gasit acest anunt si am cerut si vin-ul

https://www.olx.ro/oferta/vw-touran-1-9-tdi-IDbspyH.html

Si vin-ul 

WVGZZZ1TZ8W014031

Imi place masina desi nu are jante de al si carlig

Km par foarte putini.

Orice sfat este bine venit.

O zi faina.

 

Modificat de VasileH1
Adaugat ani pt masina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

received_1560241214102140.jpeg.thumb.jpg.a3b9110289b8ce7d7e6f2d656bfceab0.jpgDoresc sa cumpăr si eu un touran si am gasit unul la Sibiu si mi-a dat copie după brief ul mașinii. Puteti sa mi spuneți ceva de această masina(motor,fiabilitate ,probleme)? An fabricatie 2006 luna 09 motor 2.0 cutie manuala,7 locuri si zice ca are 225.000km.Nu stiu care este codul motor de aceea am pus brieful

 

Modificat de sorynsorynn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod motor BMM cu filtru de particule, kilometri extrem de putini pentru un diesel care provine din Germania deci mai mult ca sigur ca nu suint reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor sunt posesor de Golf benzinar de mai mult timp insa, acu vreau sa intru in randul de posesori  de Touran.Maine noapte ma duc la Germanica. Doresc un Touran 1.9 tdi, fara DFP SI DSG, DIN 2005 -2009. 

Va rog sa-mi sugerati la ce sa ma uit mai cu luare aminte. Ce este special de verificat la un Touran sh la cumparare? Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata. Avem peste 20 de topic-uri de probleme in aria de Touran. Spor la citit, ai acolo toate informatiile de care ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Sunt membru nou pe forum si intentionez sa achizitionez un Turan, 2004, benzina+gpl, 1598 cmc, 102 cp. Masina are 199900 km  reali cred, avand si cartea service complectata pana cand masina a avut 157.000 km acum 3 ani. Pretul 2800 negociabil. Instalatia gpl PRINS, rezervor gpl proaspat schimbat dupa 10 ani si revizie la instalatia gpl. Arata excelent, merge excelent, doar pretul mi se pare ca ascunde ceva. Ce parere aveti?

 

Modificat de Catalin Amza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit, m-am intors din Germania, proaspat posesor de Touran, 2.0,diesel din 2007, motorizare BMM. Motorul de 140 de cai e belea, pe langa faptul ca nu a consumat de loc ulei in aceasta calatorie de 1600 km, fuge de rupe. Sunt foarte incantat de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca zicea ca vrei 1,9 tdi fara filtru de particule. BMM este exact opusul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va povestesc ca in trei zile am vazut noua masini, asta parea cea mai breaza dintre ele.

Foarte greu ajungi la vanzatorul neamt si atunci cand ajungi gasesti , este o masina cu multe carente si, in care neamtul nu mai vrea sa bage banul.

In sfarsit,  sunt multumit ca masina merge bine, arata bine si are kilometri reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna dimineata,

doresc sa cumpar un Touran second hand si dupa ceva cautari si puterile financiare m-am oprit la modelul de mai jos, de pe olx.

https://www.olx.ro/oferta/vw-touran-blue-motion-2009-euro-5-IDbWirW.html#172da0b091;promoted

Stiu ca motorul este BMM de 1968 CM3, dar din cautari nu are cum sa fie Euro 5 cred si mai as dorii sa stiu cum verific partea cu Blue Motion.

Orice sfat sau parere e binevenita.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Motorul FSI 1.6 (115CP) este la fel de fiabil cu cel MPI 1.6 (105CP) ? 

Ma intereseaza achizitia unui Touran pe benzina dar vreau sa fie un motor simplu. Exclus TDI! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazici in termeni... Compari Fsi cu Mpi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg de ce zici ca ma contrazic.

Eu vreau sa-mi fac o idee despre ele. Deci, care este mai fiabil si care suporta GPL fara batai de cap ? 

Eu inclin sa merg spre 1.6 MPI ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! Spuneti-mi daca un touran cu motor de 1,9 si 105 cp,este un autoturism bun sau este o masina de ,,ocolit,,?Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!