Jump to content

Inlocuire AC cu Climatronic


CryWolf
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ca posesor de passat B4 din 1994 TDi (1Z) si posesor de Passat tot B4 dar numai ca VR6, ma chinui acum sa fac un transplant si nu prea stiu de unde si cum sa incep. Mai exact, TDi are AC manual iar VR are climatronic. Dat fiind faptul ca VR se va vinde pe bucati, prefer sa ii iau climatronicul si sa il pun pe TDi in locul la AC manual.

Am citit si pe vortex ceva legat de operatiunea asta, am gasit is aici pe forum niste topic-uri interesante, dar tot sunt in ceata. Am citit si manualul de functionare a instalatiei, etc. Ceva documente am strans. Dar culmea e ca nu sunt lamurit cu totul.

-trebuie schimbat si bordul (ma rog, partea de ventilatie) ?

-trebuie schimbat ECU sau ECU asta de pe TDi are optiunea si de climatronic (are legatura de fapt ECU cu dracia asta de climatronic ?)

orice info e binevenita si se rasplateste cu o bere ... virtuala, desigur :))

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atat bordul in sine cat partea de comanda si partea de ventilatie (flapsurile cu actionare mecanica cu motorase). Insa pentru a junge la ele trebuie dat jos bordul. Dupa ce ajungi la acel pas de dupa demontare bord totul va fi mai clar ;) Am asistat partial la asa ceva la un BMW, am facut la un Ford, insa am vandut 1Z-ul asa cum a fost fara sa-mi bat capul cu modificari din moment ce nu am avut piesele de transplant precum tine. ECU nu se implica in ecuatie acela este un capitol separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In cazul in care nu ai gasit topicele de mai jos, poate-ti sunt de ajutor:

Inlocuire A/C cu climatronic

Climatronic - reinstalare

AC sau climatronic - montare aftermarket

Se poate Climatronic?

LE: Chiar daca nu sunt specifice masinii tale sunt ok pentru detaliile tehnice. ;)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat un manual cu ce cuprinde o instalatie de climatronic. ai grija ca instalatia electrica de la benzinar (pt clima) difera putin fata de diesel

climatronic-manual-eng.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zicem ca la electrica am mester care sa faca, ca eu oricum sunt pe langa subiect la electrica. Nu imi place si numai de-a dreaq nu am invatat :))

Am inteles cum sta treaba cu "tulumba" din spatele bordului si daca ma enervez, schimb tot bordul :)) cu tot cu coaja. Nu stiam unde sau daca intra ECU in ecuatie, asta ma cam durea.

Multumesc de raspunsuri si daca cineva mai are informatii ii multumesc anticipat. Niciodata nu poti sti prea maulte :))

Am lectura cu topicele anuntate de voi, unele sunt deja parcurse, altele mi-au scapat :))

Ma bucur sa gasesc si aici oameni la fel de saritori precum si sectiunea MKI/II de unde provin :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!