Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Florin poti sa imi pui o poza sa imi dau seama cum arata swich-ul de la portbagaj.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    77

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu am poze cu butucul cu tot cu switch-uri - da jos capitonajul de la hayon si o sa vezi despre ce e vb acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc carmina, mentionez ca nu s-a mai deschis masina ultimele zile.care sa fie cauza? Momentan sunt decuplate usile din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor , am o problema la o skoda octavia tour cu inchiderea centralizata , respectiv : daca invart cheia in portiere se inchide/deschide , no problem..... daca actionez inchiderea de pe cheie nu se deschide / inchide deloc , never ever, in schimb ( cand are ea chef) se aprind semnalizarile ca si cum ar functiona , dar de inchis/deschis nimic. Ce pot face, care ar fi solutia , daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema ?? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o scanare a incercat sa vezi ce erori ai stocate? Pot fi fire intrrupte, mufe oxidate etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe scanare nu a aparut nimic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie verificat in blocurile de masura, cu VCDS-ul, ce se intampla acolo.

 

din pacate, cam greu de diagnosticat pe forum... trebuie masina.

 

deci, sa verifice in blocurile de masura, ce valori ai, etc.... nu doar o simpla scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.Am o problema.Am lovit o mașină și mi-a îndoit puțin bara în fata și cred ca a sărit pârghia de acționare a broaștei de la capota.Ma puteți ajuta cu o fotografie sau un video cum as putea sa acționez broasca fără pârghia de acționare? Sau cum as putea sa o repun pe poziție? Îmi încape mana pe sub grila din fata, deci ajung la acea pârghie. Este o Octavia Tour 1.Astept poze sau video.Multumesc

Vreau sa văd Cum funcționează exact sistemul pentru ca sa îmi dau seama ce trebuie sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pot sa demontez din exterior grila de la capota pentru a avea un acces mai ușor către sistem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti... din pacate doar ce te poti orienta la fata locului... cu ceva surubelnite lungi, etc.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of doamne.Da grila din fata e prinsa doar în câte doua șuruburi laterale?Poate reușesc sa bag un prelungitor cu clicket și sa le desfac.Ar ieși?Sau chiar nu iese grila aceea neagra din margine? Am văzut ca sub crom e prinsa cu cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

va salut! o octavia 1 din 2000 unde naiba are modulul ala pentru inchidere centralizata?am cautat 2 ore dupa el si degeaba!

Modificat de barten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai jos capacele de sub volan.

e cam deasupra pedalelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ms Andrei! mama lui si m-am uitat acolo dar nu mia sarit in ochi,in schimb am vazut o gramada de relee.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un pic mai sus.... sub coaja bordului, deasupra releelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am din nou probleme cu usa de la sofer, ca Skoda Octavia Tour 1,9 ALH 2006,

    Am mai avut probleme acum 2 ani, chiar mai coplexe in plus atunci era si usa dreapta spate, pe care dupa ce am citit aici pe forum am demontat, am refacut lipituri, curatat colector motorase, switchuri reparate, verificat mufa din calculator care arata perfect, i-am dat preventiv cu spray contact, si dupa ce am infipt bine mufa, am protejat-o foarte bine prin izolare cu manson si banda, sa nu intre apa. Am descris in postul "martor usi deschise", acum 2 ani.

    Acum problema se manifesta in felul urmator: merge martor bord (plafoniera, buzer),  cand inchid din telecomanda (nu am cheie tip briceag, inchid din telecomanda de alarma, montata de dealer Skoda, bonus la cumpararea masinii), uneori se inchide sau se deschide, depinde de comanda, dar de cele mai multe ori nu vrea.

    Se vede prin geam, cum se misca tija, parca ar vrea sa coboare un pic 2mm, tija din usa, in acelasi timp cu cele de la restul usilor. La apasarea pe butonul interior de ichidere de pe usa, face la fel,. In schimb daca bag cheia merge fara probleme la inchis/deschis intotdeauna pe toate usile.

    La incuiatul cu cheia in butuc, am vazut ca de fapt prin invartire stanga sau dreapta, se actioneaza acele microcontacte si daca ti mai mult de o secunda se inchid sau deschid si geamurile fara probleme, la fel si daca am geamurile deschise, si inchid din telecomanda, geamurile se inchid, dar usa stanga fata, tot nu se incuie, decat cu cheia.

    De aici am tras concluzia ca usa nu se incuie/descuie cu cheia, decat daca motorasul functioneaza, pentru ca cheia nu actioneaza nimic din punct de vedere mecanic, ci doar acele 2 microcontacte aflate in jurul butucului alb de plastic din interiorul casetei cu partea electrica, celelalte 2 microcontacte in linie, se actioneaza de tija ce se plimba, actionata de motoras si probabil inchid sau deschid celelalte usi, sper sa nu gresesc.

    Deci daca motorasul din usa sofer, nu ar merge nu se incuie/descuie, nici celelalte usi?  

    Am demontat din nou, am curatat cu un spray de contacte electrice, compartimentul de perii din motoras, care cred ca era mai inegrit fata de acum 2 ani, am refacut lipiturile de pe placa, doar cele ale lamelelor metalice care ies din mufa si se infig in placa, 6 la numar, si rezultatul a fost ca a mers de ieri pana azi, la zeci de probe, din telecomanda, si azi dupa amiaza a inceput sa recidiveze. Aceeasi poveste merge cand vrea, cu cheia merge la sigur. Spre seara a inceput sa mearga din nou, o fi de la temperatura, e mai racoare ca a plouat.

    Ma gandesc acum sa desfac din nou, sa aspir fludorul topit, cu o pompa de fludor, sa curat bine acele lamele si refac din nou acele lipituri, pe care ieri, din lipsa de pompa, le-am refacut doar prin retopire si un pic de adaos de fludor.

    Va rog, daca mai aveti ceva idei ce as mai putea verifica?

    Daca nu reusesc m-am gandit sa-mi cumpar una noua tip Bugiad, o fi buna? Cel mai ieftin 108 lei, este cineva care a cumparat una noua, alta marca si sa fie mai buna ca asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te tine maxim 2 ani broasca respectiva, am si eu una de 100 lei. Primul cade switchul de usa deschisa, cam dupa 1an, pe urma incep rateuri la incuiere / descuiere.

si te inseli. Broasca merge mecanic din cheie, ca altfel n.ai putea descuia usa soferului cand moare bateria masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica lipiturile pe placa , verifica firele in mansonul din stalp, verifica sa nu ai vreun pin/fir rupt in mufa calculatorului de usa, verifica cablajul in stalp sub plasticul de langa clapeta deschidere capota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, ai dreptate,

  mi-am dat seama aseara dupa ce am scris postul ca merge incuietoarea si fara curent, amintindu-mi ca mergea, cand am inlocuit bateria, in decembrie, si apoi m-am uitat si pe pozele facute la incuietoare, si am realizat ca cheia in afara de microcontacte mai actioneaza pe spatele cutiei compartiment electric, si un mecanism cu arc, care actioneaza incuietoarea.

  Kelu, as vrea sa verific dupa amiaza si cablajul din burduf si mufele de la calculatorul din usa si stalp de langa clapeta capotei, insa nu stiu cum as putea scoate acel burduf fara sa-l deteriorez. De asemenea daca nu ma prinde noaptea sau nu ploua, as mai reface lipiturile de pe placa, crezi ca ar trebui refacute toate lipiturile, sau doar cele 6 care vin direct din mufa ?

  Si totusi, daca ma hotarasc sa cumpar una noua, la reprezentanta mi-au zis 750 lei, mi se pare prea mult, ce marca sau tip si de unde, mi-ati recomanda sa cumpar?

  Mi-am adus acum aminte ca pana sa demontez incuietoarea nu se mai aprindea ledul rosu de pe usa, aseara nu am avut timp sa pun fata interioara a usii sa vad daca mai licare . O sa va tin la curent.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut mufa de la calculator usa, si arata totul ok si curat, am dat preventiv cu un spray de contace electrice, mai departe am ajuns sa desfac tot cablajul, pâna in stâlp su bord, si arata cablajul super, nici urma de izolatie deteriorata, am bandajat cu banda textila neagra, exact cum e cea din fabrica numa ca mai lata, pentru ca baietii care au montat aU mai jumulit din ea. As pune poze dar nu am cum de pe telefon, paradoxal, desi cu el am facut pozele ..

Mufele din stâlp aratau si ele ok, nu se vedea nimic corodat sau rupt, am reusit chiar sa verific doar la cateva din ele continuitatea si au fost bune, am dat din nou si la mufele din stalp cu spray..

Mai departe o sa incerc sa refac din nou lipiturile din placa..

Nu stiu de ce nici ledul rosu din usa nu mai licare cand incui cu cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Si eu sunt posesorul unei skoda octavia 1 - 1.9 TDI . Masina e luata second hand. am o problema cu inchiderea centralizata : incui masina se incuie doar usile fata , usile spate si portbagaj nu. o descui , deschid o usa din spate, portbagajul le inchid la loc o incui ...uneori merge... alteori.... motorasele din usi lucreaza. actuatorul (daca am zis bine , cel de iese din usa, tamburusul ala se misca foarte putin ) ... ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu motorasele de la broaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta insemnand ce? trebuie schimbate? sau curatate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reconditionate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!