Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

1. Broasca daca o alimentezi pe direct - incuie-descuie ?

2. Verifica daca calculatorul de usa, transmite curent catre yala, ca sa descuie-incuie - atunci cand primeste comanda.

3. verifica cablajul de la modulul confort la calculatorul de usa.

4. Incearca cu alt calculator de usa - functional.

daca ai cablajul ok, yala merge bine si cu un alt calculator de usa bun, tot nu merge - nu-ti ramane decat modulul confort.

Exista solutii si pentru asta....ca sa nu-l schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    71

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult de raspuns "Florin". Problema e ca nu stiu pe ce pini se alimenteaza broasca, adica ce culori au firele. Am fost la un electrician care mi-a deschis-o facand o punte in mufa mare din modul. Deci cred ca broasca functioneaza. Am si schimbat-o. O sa incerc si celelalte sugestii dar ma gandeam ca mai este cineva cu aceeasi problema care a rezolvat-o si poate da detalii ce a fost. Multam mult. Orice parere conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa alimentezi pe direct - scoti mufa calculatorului de usa si alimentezi in - pin 7 fir galben si pin 17 - fir gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai 12 volti pe ambele fire sau o data pe unul si o data pe unul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unul masa, pe celalalt plus. Inversezi polaritatea ca sa incui-descui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult "Florin". Cred ca asta mi-a facut si electricianul cand mi-a deschis-o si cred ca merge. Daca ma mai poti ajuta cu sfaturi in continuare ce sa mai incerc as fi recunoscator. Eu am cunostiinte de electronica, dar problema de electrica auto chiar ma depaseste. Inca o data multam mult de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ce ti-am zis la postul nr.26.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin. O sa verific toate sugestiile si o sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de o schema electrica a modulului confort cu cablajele la cele patru usi. Rog daca ma poate ajuta cineva cu aceasta schema as fi recunoscator. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An fabricatie , cod motor , geamuri electrice 2 sau 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An fabricatie 2002, motor diesel 110cp, geamuri electrice patru, cred ca cod asv daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Al Bundy. Nu prea inteleg mare lucru dar incerc sa le studiez. Multam mult pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde nu intelegi, ne intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare...cred ca deja e semn de "oboseala" la Octavia 1.

Si eu am aceeasi problema la usa stinga spate si tot 1.9TDI 110CP din 2002 luna mai.

De 2 luni nu se mai deschide deloc nici din telecomanda de fabrica si nici din cea de la alarma (UNGO) si e extrem de enervant pt. mine ca sofer, pt. ca mai arunc cite o haina, cite un mic bagaj pe bancheta din spate folosind aceasta usa.

Geamul electric e ok. Daca a reusit cineva sa repare defectiune urmarind sfaturile primite mai sus sa dea un semn. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca s-a reusit repararea, ca doar asta facem..... Intai verifica daca primeste comanda de inchidere-deschidere, de la calculatorul de usa.

Da jos yala, desfa-o , refa lipiturile reci - am pus poze la Golf, la Passat, trebuie doar sa le cauti un pic..... curata colectorul la motoras. Dupa ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti o intrebare la voi si o problema,am un sharan din 2003 il inchid din telecomanda si usa stinga spate nu se inchide,motorasul lucreaza ca il aud o inchide sau cel putin asa se aude si dupa vreo 5 secunde il aud cum bizie si o deschide.daca stie cineva ce are dau o bere.posed vag com si pe el nici o eroare,mentionez ca firele din burduf le-am reparat era rupt un plus gros ce mege la motoras,in rest functioneaza tot geam,muzica,lumina pe usa,swintch e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos yala si desfa-o. Daca motorasul inchide/deschide , problema e intre partea electrica si cea mecanica. Totusi, Sharan are doua motorase in yala, asa ca trebuie sa o verifici fizic, cu yala in mana.

Ii refaci lipiturile reci si vezi cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut revin cu aceiasi problema postata mai sus am desfacut iala am refacut lipiturile reci am testato inchide si deschide perfect ma refer la iala.putina mizerie si atit.am montato la loc aceiasi problema,o inchid din telecomanda sau din cheie egal si dupa 5 secunde usa dreapta se deschide,am testato cu usa spate dreapta deschisa functioneaza perfect se inchide si ramine asa,in momentul in care inchid usa se deschide automat centralu la usa cu problema.am repetat inca odata testul am deschis usa larg am inchis din telecomanda,cu surubelnita am blocat si iala ca si cum ar fi inchisa,usa ramine inchisa nu se deschide,toate bune si frumoase,in momentul in care am apasat contactul de usa deschisa (switch)la sharan e butonul cu arc,nu e in iala microcontact,centralul de la usa cu problema a dat comanda si iala sa deschis,nu stiu ce sa mai zic,dar nu mai inteleg nimic,butonul de la usa e ok imi arata pe comp usa deschisa.la fel se intimpla si daca deschid usa de pe cealalta parte spate,si inchid din telecomanda se inchide toata masina si ramine asa in momentul cind apas switchul sau inchid usa o deschide pe cea stinga spate.daca are cineva vreo idee ramin recunoscator.pe vag com nici o eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o "mica" problema la o Octavia 1. Am ramas fara baterie (a stat mai mult in frig si s-a descarcat) si am luat-o in casa la incarcat. Ca sa nu las masina descuiata peste noapte am inchis mai intai cu centralizata (mai mergea inca) toate portierele si apoi am scos bateria si am inchis capota motor.

Acum nu mai pot descuia masina de nicio culoare :(. Yalele se invart in gol (usa sofer si portbagaj), probabil din cauza nefolosirii lor (masina e din 2003).

Cum deschid macar capota la motor sa ii pun bateria inapoi, sa pot descuia din inchiderea centralizata ? Ce solutii am ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una dintre variante e sa-i dai curent, pe undeva. Ai scut la ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am scut metalic, doar cel de plastic cu care vine echipat standard. Dar nu cred ca pot ajunge la borna de PLUS pentru ca are un modul de sigurante care o tine sus pe pozitie.

Modificat de bisti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa ajungi la acea borna de plus, e destul sa ajungi la borna de plus de la alternator, care e destul de jos, in spatele radiatorului, si acolo dai curent de la alta masina cu un cablu de curent. Minusul il pui pe caroserie, undeva, unde gasesti un surub nevopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar scutul de plastic, suie masina pe cric - asigurata pe capra - ca viata e prea scumpa sa iti bati joc de ea - da jos scuturile si dupa aia ti-a zis Bundy deja ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu sa aduc alta masina langa a mea, ca e undeva in garaj bagata. Pot incerca doar cu bateria ?

p.s. MULTUMESC DE SUGESTII !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!