Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Azi i-am facut o diagnoza completa,totul ok,mai putin un senzor abs care nu lucreaza si nu are legatura cu inchidere! ce as putea sai mai fac? sugestii? pareri?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    77

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai ce probleme iti face inchiderea ?

ca din ce spui, singura ta problema este LED-ul rosu din portiera care nu clipeste mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da doar atat, uneori merge din prima alte ori trebuie sa dau de cheie de2-3 ori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie din broasca, sa nu dea comanda bine.

cel mai simplu scapi cu un modul de inchidere centralizata cu telecomanda. e util mai ales la iarna, ca nu stai sa sufli in yala sa o dezgheti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa postezi codul modulului confort, sa vedem ce ai tu pe masina... in functie de asta, stim sa iti recomandam ceva compatibil, etc...

 

vorbeste cu persoana care ti-a facut diagnoza, daca ti-a salvat scanul, sa ti-l dea si sa ne uitam pe el...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM Version: Release 409.1-US


Chassis Type: 1U - Skoda Octavia
Scan: 01,02,03,08,15,17,19,35,46,56
 
-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine
   Controller: 06A 906 019 BT
   Component: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS3124
   Coding: 00011
   Shop #: WSC 31480
No fault code found.
Readiness: N/A

-------------------------------------------------------------------------------
Address 03: ABS Brakes
   Controller: 1J0 907 379 Q
   Component: ABS/EDS 20 IE CAN  0001
   Coding: 13504
   Shop #: WSC 31480
2 Faults Found:
00290 - ABS Wheel Speed Sensor: Rear Left (G46)
            35-00 - -
00290 - Shareware Version. To Decode all DTCs
            16-10 - Please Register/Activate - Intermittent


VAG-COM Version: Release 409.1-US

Control Module Part Number: 1J0 907 379 Q
  Component and/or Version: ABS/EDS 20 IE CAN  0001
           Software Coding: 13504
            Work Shop Code: WSC 31480
2 Faults Found:
00290 - ABS Wheel Speed Sensor: Rear Left (G46)
        35-00 - -
00290 - Shareware Version. To Decode all DTCs
        16-10 - Please Register/Activate - Intermittent

asta e scanul...la inchidere nu mi-a gasit nimic singurul lucru a fost senzorul abs pe care l-am rupt eu!

mentionez ca a facut diagnoza cu 3 programe diferite si toate au gasit doar abs-u!

Modificat de barten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu ne ajuta..... mai fa o scanare, sa vedem ce modul confort ai. Masina este cu geamuri electrice, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logul este mai mare, cuprinde mai multe module, tu ai postat doar motorul si ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da geamuri electrice fata spate! ok mai fac o scanare si revin!

salvasem doar eroarea legata de abs,restul a fost ok si nu am salvat

Modificat de barten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Azi am observat atunci cand am vrut sa deschid masina (Skoda Octavia 1.9tdi) de la telecomanda ca nu merge, doar se aprind becurile de la avarii. Dar cand deschid cu cheia din usa soferului nu se deschid si celelalte usi. Am deschis si de pe partea dreapta si toate usile se deschid in afara de cea a soferului. ar putea fii stricat ceva senzor sau switch?

Modificat de mmskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti fi mai multe cauze. intai faci o scanare cu VCDS.

pe urma vedem daca e din calculator de usa, cablaje intrerupte, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca sunt intrerupte firele, acuma am verificat daca las portiera deschisa pot inchide toate usile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai desfa racordul flexibil de la usa soferului...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar toate firele imi sunt izolate cu o banda izolatoare din aia ca de panza, ar trebui sa desfac portiera si sa incep dezizolarea.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le dezizolezi doar in zona flexorului din zona balamalelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As vrea sa montez un modul pentru inchiderea centralizata,am tot intrebat pe la diverse ateliere care monteaza asa ceva si unii imi spun ca anumite modele nu sunt compatibile cu Octavia,cine a mai montat sau stie care moule ar fi compatibile?

Atasez si o scanare a modulului....

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 A
   Component: 4H Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00067
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: 3561C75F0FB4ADB6775-4A3A

   Subsystem 1 - Part No: 1U4959801D
   Component: 4H Tõrsteuer.FS KLO 0009  

   Subsystem 2 - Part No: 1U4959802D
   Component: 4H Tõrsteuer.BF KLO 0009  

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA orice modul de inchidere cu cheie briceg, carguard, sau altele asemanatoare, toate sunt compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA orice modul de inchidere cu cheie briceg, carguard, sau altele asemanatoare, toate sunt compatibile.

Mersi frumos,chiar un carguard gasisem dar cei de la atelier au zis ca nu monteaza pe O1 ca nu e compatibil si da erori...ce erori ar putea da,nu stiu :dry: .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Deus Absconditus

Salut si cu respecte pasionatilor de Skoda RS si nu numai ...

 

Am o Skoda RS 1,8 Turbo 20 V din 2004, 

 

Actualmente sunt prin Tarile Nordice in Scandinavia...

 

Cu tot respectul astia de aici is umpic cu vaca si ma refer la programari asteptari etc...

 

Am avut o problema cu deschiderea geamului din dreapta fata dar am remediat/o...

 

Insa de curand m-am pricopsit cu o alta eroare si de data asta la portiera soferului: Ledul rosu de langa butonul de blocare al usii ramane efectiv aprins

 

(nu mai este intermitent)

 

Iar portiera soferului nu se mai poate inchide automat din cheie ci doar manual invartit cu cheia...

 

La deschidere are aceleasi simptome, dar cateodata raspunde comenzii din cheie si se deschide iar cateodata nu... Numai si doar manual...

 

Restul usilor functioneaza okey...

 

Dar dupa cativa km parcursi ar da semne ca raspunde cateodata comenzii automate dar totusi ledul ramane incontinuare aprins...

 

Celelate usi raspund la comnada centralizata si se deschid si inchid corect... cu exceptia usii soferului...

 

Am verificat tensiunea in baterie are undeva la 12,2 v... Am verificat sigurantele si sunt ok...

 

Mi se mai aud niste sunete ciudate pe o tonalitate scazuta in usa soferului ca niste contactori de releu si asta doar in mers...

 

Ce draq oare sa fie ?... 

 

Va multumesc si cu respecte, 

 

Danny... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca nici diagnoza nu ai facut. Da jos tapiteria interioara, buretele insonorizant si verifica mufa calculatorului de usa. Uite te xu a atentie la toti pinii si verifica daca nu cumva sunt fire corodate sau topite. Eu zic ca ai probleme in calculatorul de usa mai ales ca zici ca ai niste zgomote care vin din broasca din ce povestesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual sa aibe noroc si sa fie doar pini afectati in mufa de pe cablajul masinii... care ii sunt mai usor de refacut/inlocuit. Daca ti-a corodat pinii din calculatorul de usa, mai greu de rezolvat... trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos calc usa ,cel de pe motoras si se lipesc fire in locul pinilor si se trec prin mufa ... Sa mai discutat  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si se numeste intr-un fel, acest tip de reparatie..... dar nu vreau sa intru in detalii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai vrea sa o faci altfel? chiar daca lipestu un alt pin in calc de usa, ce faci cu gaura care de obicei se formeaza in mufa de la calc? Schimbi si mufa ?

atunci , bineinteles, creste si costul reparatiei. Sau schimbi si calc de usa, care este perfect functional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!