Jump to content

Nu mai semnalizeaza la inchiderea/deschiderea masinii din telecomanda


tavy_85
 Share

Postare recomandată

am inchis din telecomanda... am verificat acum si nu pot deschide usile(masina e 2 usi)...

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    20

  • Al Bundy

    16

  • mvcosmin

    16

  • kelu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi cu vcds care usa nu e lock si daca capota sau portbagajul apar ca inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al mersi mult pentru sfaturi...

am facut o citire cu vag com 409.1 insa nu imi dau seama de toate valorile la ce corespund..am vazut ca usile apar ok...insa nu stiu la capota si portabagaj unde sa verific...la ce grup...Atasez un printscreen la ce valori am citit...

post-29452-0-79564000-1377884967_thumb.j

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doar 2 usi? Alea sunt ok, sunt closed si unlock, fa aceleasi citiri cu usile deschise si apoi cu ele incuiate din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in 2 usi...am refacut cu usile incuiate din telecomanda si la grupul 009 aparea locked, locked. in rest la fel ca la primul test...

 

Din pacate am vrut sa mai refac testul si cu usile deschise da nu mai mergea citirea ...am reincercat dar nimic...pot sa fac un reset sau ceva?

 

eu am modulul comfort de adaptare cu cheie briceag after market  ( e o cutiuta jos in stanga sub volan din cate stiu montata )  cand mi-am pus cheia briceag?Nu e o pb acolo oare??

post-29452-0-24672200-1377938789_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a blocat modulul confort - trebuia lasat un pic fara alimentare.

 

pai, daca ai modul cu chei briceag aftermarket - el este de vina.

 

Led-ul din usa - vezi sa nu fie probleme cu el, sa fie ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi deci trebuie deconectata bateria la masina ca sa isi revina scanarea pe modulul 46...ledul rosu se aprinde acum... o sa merg atunci la cei care mi au montat... multumesc de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu cumva si-a revenit deja....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Florin ai avut dreptate... problema era la firele de la cutiuta inchiderii centralizate after market.. erau oxidate....la fel si o siguranta... acum totul merge ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am şi eu o problemă când deschid din telecomamna masina clipesc luminile de semnalizare ,când închid nu mai clipesc ,am închis uşile din interior şi nici o uşa nu pare a fi deschisă ,iar pe telecomandă am un beculet roşu care clipea la fiecare apăsarea acum nu se mai aprinde, închiderea este originala a maşinii ,mulţumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare. E posibil sa ai lipituri reci sau alte probleme, la una dintre yale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am şi eu o problemă când deschid din telecomamna masina clipesc luminile de semnalizare ,când închid nu mai clipesc ,am închis uşile din interior şi nici o uşa nu pare a fi deschisă ,iar pe telecomandă am un beculet roşu care clipea la fiecare apăsarea acum nu se mai aprinde, închiderea este originala a maşinii ,mulţumesc.

NU se aprinde ledul si totusi telecomanda functioneaza ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi , dupa incuierea usilor din telecomanda, care din usi nu e pe SAFE. Cu vcds in blocurile de masura de la 46 convenience.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că problema este de la uşa faţă dreapta ,nu mai apare în bord că este uşa deschisa ar trebui să refac lipiturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare. E posibil sa ai lipituri reci sau alte probleme, la una dintre yale.

 

acum ca ai identificat usa - da jos yala, refa lipiturile de pe placa yalei, schimba switch-ul si curata si colectorul motorasului - ca sa nu mai ai treaba pe viitor, cu yala aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun! Am cetit de cetit dar nu pot trage concluzia.

Masina mea are cheie normala cu deschidere prin yala, deschide si inchide toate geamurile electrice din yala, 

dar nu se aprind nici ledul de pe portiera nici semnalizarile la deschidere/inchidere.

Am incercat de cateva ori sa rasucesc cheia pe inchidere de 2-3 ori si doar asa se aprinde ledul

de pe portiera dar semnalizarile ba. Am facut si testul cu incuierea si incercare de deschidere din interior

iar o usa de pe spate s-a deschis.

Intrebarile mele sunt: daca are modul confort si daca ar trebui sa semnalizeze

incuiere cu avariile?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are modul confort.

 

jos yala respectiva si refa lipiturile, schimba switch, curata colector - ca sa nu mai ai treaba cu ea. Nu semnalizeaza cand inchizi cu cheia..... eu asa imi aduc aminte. Doar la cele cu inchidere din telecomanda, semnalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalizeaza si la cele fara telecomanda, daca este activata functia.

DAr el avand probleme cu broasca, nu ii semnalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, am impresia ca am vazut dar la o Fabia semnalizare la deschidere din yala,

voi reface lipiturile, desi ar fi o premiera, pana acum am invatat doar sa schimb capacul

swich-ului.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am o alarma de cativa ani ASTRA A10 si pana acuma cateva zile a mers perfect.Acuma nu mai merge sa o arme/dezarmez din telecomanda,doar daca stau foarte aproape de masina si dupa cateva incercari.bateria am schimbat-o sa fiu sigur ca nu e din cauza asta.Are careva o idee de ce ar putea fi? Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o resetare a alarmei, gasesti in manualul ei cum se face, daca tot nu merge cum trebuie, inseamna ca emitatorul telecomenzii sau antena alarmei are probleme. Verifica interiorul telecomenzii sa nu fie oxidat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, problema pare sa fie telecomanda.... vezi daca se mai poate face ceva la ea, daca nu cumpara alta - nu e foarte scumpa - si o sincronizezi cu alarma ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
gabryel_vld@yahoo.com

Buna seara, tuturor! Sunt nou pe acest forum. Am urmatoarea problema. la inchiderea centralizata din telecomanda  (originala)  cand blochez/incui masina nu se aprinde de fiecare data semnalizarile(cand si cand). Mentionez ca la deschidere/descuiere functioneaza de fiecare data. Am scanat masina si nu imi arata nici o problema. Ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, una dintre yale iti face figuri - cel mai probabil lipituri reci, la una dintre ele.

 

vezi daca ramane una care nu intra in safe - incuie masina din telecomanda si incearca sa o deschizi din interior - vezi care usa se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!