Jump to content

Care faruri cu lupa sunt bune pentru xenon?


marius_dorofti
 Share

Postare recomandată

@ flavius- nu te contrazic, este posibil ca in De sa gasesti ceva mai bun, insa eu pe fosta masina am avut faruri depo oem look si dupa scurt timp plasticul a inceput sa crape si olginzile s-au afumat,bateau in pomi si nu reuseam sa le reglez. Plus experiente cu useri ajunsi la mine sa le schimb farurile Depo luate de noi cu unele sh dar OEM. Probleme cu condens, focalizare proasta, mufe topite si ciudatenii la functionare gen pozitie aprinsa aprindea si lunga, cand comutai pe lunga se stingeau de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • norbi_nw

    14

  • marius_dorofti

    10

  • F l o r i n

    10

  • zebrocksky

    5

 

 

 nu am avut nicio problema, in afara de faptul ca din cand in cand se mai abureste putin un far. Singurul lucru care m-ar face sa le schimb, ar fi sa ma hotarasc la ceva OEM sau Hella Celis si asta doar pentru aspect.

 

suficient.....

 

Recomand Hella, sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare din nou. Ca tot vorbeam acum ceva vreme de farurile depo, azi m-am lovit de o problema, care ulterior s-a dovedit ca nu e de la lupe. Treaba sta in felul urmator; acum doua saptamani am observat ca un bec pe faza scurta este ars. Mentionez ca instalatia xenon este una cu licenta philips (becul a tinut cam 3 ani) si pana acum nu am avut absolut nicio problema, becurile luminau puternic si focalizarea lupei era foarte buna. Ei bine trebuia sa fac rost de niste becuri destul de repede pentru ca aveam niste drumuri de facut si daca tot eram in Bucuresti, am cumparat de la un user de pe forum (nu o sa-i dau numele) doua becuri. Ei bine le-am montat, mi-am terminat treburile, dar problema e ca nu reusesc sa le reglez cum trebuie, lumina se focalizeaza cat de cat ok, oricum mult inferior celor vechi, dar undeva pe mijlocul luminii fiecarui far se prelungeste o dunga neagra, ca niste blind spot-uri, care e destul de deranjanta. Am probat cu doua becuri H7 halogen si lumina e focalizata cum trebuie, pot sa aliniez farurile cum trebuie si cel mai important uniforma. Intrebarea e, imi puteti recomanda ceva becuri xenon mai ok sau sa iau halogen, dar ceva calitativ? Invatatura e sa fiti atenti ce becuri puneti, pentru ca pot influenta destul de mult calitatea luminii.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai luat tot ce aveai pana sa se arda? Stiai ca sunt ok, ca au tinut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci le-am comandat de pe net si nu mai retin de pe ce site. Am crezut ca sunt ok si astea si aveam nevoie de ele destul de repede pentru ca aveam niste drumuri de facut in urmatorele zile. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Stiu ca nu a mai postat nimeni de o perioada buna de timp,dar imi incerc norocul.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Vreau sa cumpar niste faruri dayline/daylight pentru Bora. Am de ales intre Dectane si Sonar,diferenta de pret fiind undeva la 150-200 de ron(Dectane fiind mai scumpe).Ce-mi recomandati? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. M-am hotarat sa imi schimb farurile de pe golfu meu si sincer sunt cam in ceata asa ca as avea nevoie de ceva lamuriri. Momentan am 2 optiuni, faruri hella cu reflector si proiector de ceata sau ceva aftermarket cu lupe. Stiu ca hella cu lupe ar fi perfect dar 2500 e prea mult. Mentionez ca nu vreau xenon si nu sunt mare fan angel eyes. Ceva pareri? Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca inca nu ai facut schimbul, din punctul meu de vedere ai 2 variante ok:

  1. faruri aftermarket FK (aparent acelasi lucru cu Depo), Dectane, Sonar (in ordinea asta) - eu tocmai am comandat FK direct de la FK Automotive din Germania, o sa revin cu pareri.
  2. lupe bixenon montate in farurile originale daca ai Hella (se pot desface usor) - este un user pe forum, sigur il poti gasi, nu vreau sa fac reclama.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Modelul acesta foto xenon look ( arata exact ca cele oem cu lupa + xenon) sunt acum cele mai ok ca aspect si functionalitate

Am avut la o alta masina Depo sunt ok doar cu xenon pe faza scurta, pe proiectoare sunt mult mai puternice chiar si cu halogen. Si li se ard becurile de la angeluri destul de repede.

Sonar sunt proaste la sticla se matuiesc repede si se fisureaza. Cu xenon pe scurta sunt destul de bune chiar si pe timp noapte cu ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, eu am pe masina niste fauri cu lupa cred ca Depo (asa am luat masina), si imi plac cum bat, am vizibilitate buna seara si pana acum nu am deranjat pe nimeni.Dar astazi cand am schimbat becurile de pozitie, am observat ca se misca partea din interior si ca surubul de reglaj din dreapta cum ma uit la far, se cam invarte in gol...probabil deaia se si misca, s-a rupt ceva. La partea din interior ma refer la oglinda de pe farurile OEM, pentru ca din ce vad sistemul care se regleaza in interior e ca oglinda de pe oem doar ca are lupa.

Am cum sa repar chestia asta? Oare daca cumpar un far oem si inlocuiesc oglinda cu ce am eu, merge?

20180326_195802.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic merge dar trebuie sa gauresti sticla OEM sa montezi lupa. Vezi sa nu fi iesit nuca din locasul oglinzii si de aceea sa-ti miste. Eventual daca e rupta tija de reglare, cred ca o poti schimba. Si eu am avut faruri cu lupa si si mie mi-a iesit nuca din locasul de reglare a oglinzii. Tot ceva de genul tau am avut.
Nu gasesc poza pe net cu oglinzi sa incerc sa-ti explic mai bine :D
Ideea e in felul urmator. La faza lunga in spate ai un reglaj al oglinzii gen: impinsa partea aia in fata (aia este reglarea farului in V, sa ma exprim mai plastic). Sus la faza scurta ai o tija de impinge farul in jos, reglarea pe inaltime a luminii.

Inca o chestie importanta. Un joc mic o sa ai tot timpul, daca ai joc mare, balangane, atunci e posibil sa fie iesita nuca din oglinda sau sa ai tija aia rupta pe care poti sa o schimbi din cate-mi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este joc mare, se simte ca nu mai e prinsa. O sa mai incerc sa bag mana pe la faza lunga sa tin tras de oglinda in spre interior si sa invart de reglaj, poate prinde (stiu ca am mai facut asta odata cu reglajul de la faza scurta (care este ok acum), doar ca ieri cand am incercat si nu a prins. Sper sa nu fie rupt reglajul. 

Mersi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual scoate becul sa poti prinde mai bine, asta daca ai degete de pianist :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!