Jump to content

Care faruri cu lupa sunt bune pentru xenon?


marius_dorofti
 Share

Postare recomandată

Faza cu firele mi se pare cea mai mica problema. In cel mai rau caz, sunt 3 fire: masa, faza lunga, faza scurta. Le tai si adaptez astfel incat sa le potrivesc la noul far. Sau putin mai elegant, poate gasesc niste adaptoare...

La farul gasit de tine, nu stiu cum se vede faza lunga prin lupa. S-o vedea bine? merita? Probabil ca merita investigata problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • norbi_nw

    14

  • marius_dorofti

    10

  • F l o r i n

    10

  • zebrocksky

    5

eu la golf 4 hella celis cu lupa recomand am pus xenon de 55w si lumineaza f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

arata superb pe masina si sunt si de calitate..... tu doar stii, ca ai asa ceva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cele depo cu lupa? Stie cineva cum bat? Nu as vrea sa le iau doar de dragul de a avea o lupa in fata unui bec!! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

E posibil ca exact aia sa faci.... din punct de vedere al calitatii materialelor si a executiei, sunt departe de cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut la cineva si nu pot spune ca sunt proaste calitativ, finisare ok pentru pretul cerut, geam de sticla, e ok!! Eu am de ales intre depo cu lupa si depo fara lupa,ambele pe fundal negru! Acum am farurile originale ale masinii, fara lupa, si pot sa spun ca bat ff. bine si nu am primit flash decat de vreo doua ori, dar sunt nevoit sa le schimb din alte motive!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in scrut timp o sa mi comand un kit complet de xenon de la retrofi soruce, sunt cu mult peste cele oem, si vin in kit complet ce includ: 3 balasturi(unul pt test), 2 proiectoare cu lupe clare, becurile, si firele necesare conectari balasturilor direct la baterie, nu la firul de la bec.

Proiectoarele se vor monta in farul original.

A da....si sunt bixenon, + ca culoarea la becuri se schimba in functie din ce unghi privesti... :)

Un mic demo

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am mai vazut la cineva si nu pot spune ca sunt proaste calitativ, finisare ok pentru pretul cerut, geam de sticla, e ok!!

Timpul va face deosebirea intre ele.

Da, daca e sa socotesti financiar..... daca e sa pui farul OEM sau Hella, langa Depo - nu exista termeni de comparatie. Am schimbat ceva faruri si am vazut care si cum sunt.

Depo - fata de TYC... sau alte no name - sunt ok - dar nu le putem compara cu Hella sau originalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin Am ramas foarte prost surprins de cele oem!! Acuma nu zic ca sunt toate la fel, dar a avut un prieten pe golf 4, cu tot cu autoleveling si lumina mai chioara dintr-o lupa nu am vazut!! Bateau foarte prost si intensitate a luminii f. mica!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Corect - la cele cu lupa - dar eu am zis de Hella Celis - cine vrea cu lupa si bune - si nu-l deranjeaza pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scumpe cele Hella! O sa ma duc in seara asta la un prieten care are Depo R32 look sa vad mai bine cum bat ale lui, si atunci pot lua o decizie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sunt... vreo 2300 lei... din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem in seara asta ce si cum, dar parca presimt ca o sa comand fara lupa! Din ce am observat in ziua de azi, multi cumpara cu lupa doar de dragul de a avea lupa si nimic mai mult, ca la calitatea iluminarii multe lupe aftermarket lasa de dorit!!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da,,, ca arata mai bine masina. Nu-i intereseaza calitatea, faptul ca un far prost care nu lumineaza bine e periculos si atenteaza la siguranta lor si a celorlalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pe toate forumurile este catalogata nasoala treaba cu xenon pe faruri fara lupa pentru ca ii orbesti pe ceilalti!! Adevarul adevarat e ca te orbesc si cei fara xenon, ori ca ai halogen sau xenon, sunt unii care le tin sus si te orbesc oricum ar fi! Dar oare ce e mai mai periculos, un far cu lupa care bate super prost sau unul cu oglinda care bate bine?!! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asta recomand perfectionistilor!post-47253-0-65500200-1337205668_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De departe cele de la Hella sunt cele mai bune, insa si pretul este pe masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sunt... vreo 2300 lei... din pacate.

Sau pe toate forumurile este catalogata nasoala treaba cu xenon pe faruri fara lupa pentru ca ii orbesti pe ceilalti!! Adevarul adevarat e ca te orbesc si cei fara xenon, ori ca ai halogen sau xenon, sunt unii care le tin sus si te orbesc oricum ar fi! Dar oare ce e mai mai periculos, un far cu lupa care bate super prost sau unul cu oglinda care bate bine?!! :icon_bounce:

Daca farul e reglat pentru halogen, lumina disipata de farul normal cu bec xenon AM - gen Hx... o sa deranjenze un pic... acum, poti opta petru HxR - dar nu sunt cine stie ce, nici astea.... tot deranjeaza la ochi.

Tot asa e perfect adevarat ca pe foarte multi, nici nu-i intereseaza cum au reglate farurile....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost aseara si am vazut cum bat cele depo, pot sa spun ca bat chiar ok!! Dar am mai vazut si cum bat lupe aftermarke Morimoto D2S si pot sa spun ca sunt mult superioare celor depo si chiar unora OEM! Bat mai puternic, lumina pe care la depo o obtii doar daca mai aprinzi si proiectoarele din far!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de gand sa pun asa ceva doar ca vreau o varianta cu proiectoarele de ceatza incluse

post-47253-0-75705500-1337249632_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Adi Madrid Nu prea imi place modelul asta si din ce stiu cele cu dayline nu au proiectoare!!

Si inca ceva, as vrea un sfat de la cineva care a avut depo, ca am vazut un prieten cand si-a montat farurile (depo), si pana nu le-a pus toate becurile au facut figuri, ba nu merge faza lunga si ramanea aprins in bord semnul, ba semnalele!! Eu la masina nu am proiectoare din fabrica si mie sa nu faca probleme!! ;)

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna! ma poate ajuta cineva cu un set sticle far g4 sau o adresa ori nr de tel la careva care se ocupa cu asa ceva ms astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edy, cauta in aria de vanzari. Este cineva care vinde sticle cu 130 lei setul.

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

userul timady

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand, am luat si eu sticla de la el, si pana acum a rezistat la multe pietre de pe drumurile noastre dragi, fara macar o ciobitura in 2 ani de zile, se pare ca au o calitate superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!