Jump to content

Care faruri cu lupa sunt bune pentru xenon?


marius_dorofti
 Share

Postare recomandată

pai iti zic sigur eu ca e de la pozitia incorecta a motorasului vibratia . Am umblat destul de mult prin farurile mele , la reglaje si la tot . Motorasul tine oglinda fixa in al treilea punct ( primele doua fiind suruburile de reglare fz scurta , fz lunga ) . Daca ala nu sta calumea , si oglinda sta dupa el . Ai sa vezi dupa ce rezolvi problema ca dispare tremuratu wink.gif

total deacord, am patit-o si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • norbi_nw

    14

  • F l o r i n

    10

  • marius_dorofti

    10

  • kelu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intreb aici ca se pare ca ati mai desfacut faruri..au vreo influenta acele aerisiri mentionate ale farului (sub far cu dop de plastic, cea cu tub de cauciuc si cea din capacul detasabil) in aburirea farului? Ca a inceput cu ceata usoara in toamna..iar de cand a nins deja vad picaturi. Nu am umblat decat la faza scurta sa schimb un bec..si parca de atunci a inceput totul. Am mai uscat farul cu aer cald inauntru..am reasezat capacul de protectie cu mare atentie..dar nimic..se uda iar. Se pot accesa acele aerisiri fara sa demontez farul? Ca nu le vad deloc..si macar sa le verific..sau daca aveti alte idei.. (ma gandeam sa desfac si becul la faza lunga sa verific etanseitatea..ca in dreptul lui apare condensul..dar ezit ptr ca acolo nu am umblat deloc..si sa nu deranjez inca o garnitura). Multumesc si scuze de OffTopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
bbogdanmircea

http://www.dectane-romania.ro/index.php?detalii=15149

 

Aveti idee daca astea sunt bune de ceva?

Nu vreau sa pun xenon pe ele, dar vreau lumina mai buna pe faza scurte decat la farurile pe care le am acum.

Daca se aburesc si alte probleme iarasi nu e bine.

Daca are cineva modelul asta...astept o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.

 

am si eu nevoie de niste pareri/recomandari

 

vreau sa imi achizitionez faruri cu lupa (gen R32) pt golf4

am gasit faruri DEPO, foarte frumoase, la 150 de euro

 

as vrea sa stiu si eu daca sunt ok, daca se matuiesc dupa scurta vreme de functionare, fiabilitate, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salut.

Sunt f f bune cele Depo.

Vezi si pe topicul meu.

Eu nixi macar nu am pus xenon pe ele dar se vad bestial datorita lupelor de

calitate f buna.

Vezi pe topicul meu mai multe poze impresii etc.

Le recomand in mod deosebit, eu am r32 look negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F f bune sunt cele OEM..... la restul, surprizele pot aparea in timp....

 

Depo, Dectane.... merg, TYC si altele - sunt groaznice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Eu le-am luat cele Depo de 2 luni deja si am facut cu ele mai mult de 5000 de km de atunci pe tot felul de conditii.

Nici eu nu aveam mari asteptari dupa ce citisem pe net despre farurile astea aftermarket, mai ales ca si pretul este mic aproximativ 600 ron pentru 1 set...

Dar cand le-am primit am fost foarte suprins de calitatea foarte buna a fabricatiei, lupele cred ca sunt de sticla, capacele din spate sunt foarte bine facute, toate lupele au suport de aluminiu in spate nu de plastic, n-am vazut nici o diferenta de fabricatie intre Depo si farurile OEM pe care le aveam, as putea spune ca cele OEM erau mult mai proaste.

Singurul lucru care nu e gandit ok la ele este faptul ca din cauza ca au lupe pe faza scurta, sunt mai mari in partea din spate, asadar si capacele sunt mai mari, si nu cred ca este posibil cel putin la TDI-ul meu sa scoti capacul prea usor.

Cineva a zis ca a reusit totusi.

Odata reglate la ITP se vad foarte foarte bine, eu n-am simtit nevoia de a pune xenoane pe ele.

Ca sa nu mai zic ca si arata foarte foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci merita sa imi iau niste faruri DEPO R32 look?? nu se matuiesc? nu fac condens pe dinauntru? nu se "topesc" daca as pune un xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

De matuit si condens sigur nu au facut ale mele.

Xenon nu stiu ptr ca nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenonul lucreaza la o temperatura mai joasa decat halogenul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! Am gasit un model de faruri xenon-look ,copie dupa cele originale numai ca au proiectoare ceata lupa in loc de semnalizarea dubla . Sunt cele comercializate de oem-plus, in anunt scrie ca sunt facute tot de Hella (greu de crezut la pretul de 200euro) . I

In concluzie , este cineva care si-a pus astfel de faruri ? Cum sunt , calitate/pret ? . Daca are cineva astfel de faruri ,dati niste detalii . Multumesc ! 

post-124524-0-52281400-1379444909_thumb.

post-124524-0-29595600-1379445004_thumb.

post-124524-0-08131400-1379445181_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele Depo inca merg si arata superb.

Ori sunt eu norocos ori chiar sunt super ok farurile astea.

Pentru mine arata mai bine decat cele pe oglinda de pe golful nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi plac si cele de la Depo , dar eram curios daca era cineva care avea tipul ala de faruri. Nu prea am vazut pe MK4 modelul acela . Daca sunt facute de cei de la HELLA ar trebui sa fie bune ,dar sper sa nu fie facute in PCR sau Turcia si sa fie adaugat un logo "HELA". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare...va rog mult sa imi raspundeti....am montat acum ceva timp un kit xenon pe un golf 4....totul a mers perfect pana acum o luna cand unul din becuri s-a stins....am crezut initial ca era de la bec insa cand mutam droserul de pe stanga pe dreapta becul se aprindea! deci problema era de la droser. becurile sunt de 35 de v....am cumparat de la cineva alt droser putin diferit....si treaba e ca de fiecare data cand aprind luminile...imi sta 3 4 minute apoi se inchide becul unde droserul este schimbat...nu se arde, cand il aprind din nou isi revine si o ia de la capat! tin sa mentionez ca se aprinde putin mai tare decat cel din stanga....

se poate ca droserul sa fie mai mare decat becul? dar nu il arde?

sau e droserul defect?

ce sa ii fac? astept un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Se poate monta xenon in proiectoarele din far la golf 4 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate monta oriunde.... dar nu e recomadat asa ceva, deoarece - nu te ajuta la vizibilitate in conditii meteo care impun folosirea proiectoarelor si mai ales deoarece ii orbeste pe ceilalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai proiectoarele sunt in far, au lupa si bat in jos... le pot stinge in caz ca cineva din fata e deranjat si face flash-uri....ma gandesc ca e mai bine decat pe faza scurta fara lupa . Iar pe timp ce ceata oricum nu am observat mare diferenta de vizibilitate cu proiectoarele aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati sa nu montati stfel de instalatii. Le-a trecut vremea de ceva ani si si-au dovedit fiabilitatea care este aproape nula. Nu imi este rusine sa recunosc ca pe fosta masina am avut asa ceva insa in afara de aspect erau fix pix. Mai bune s-au dovedit a fi Philips Nightbreaker. Am montat sute de kituri in 7 ani de zile si in afara de passat b5.5 un procentaj destul de ridicat de alte vag-uri si non vag uri au avut probleme ulterior. La multe golf-uri 4 la care am pus in proiectoare au fost semnalate probleme ulterior cu clusterul, cu faza lunga. Nu este ok sa ne ghidam pe principiul" daca da flash-uri cel din fata, le sting". Am montat, imi asum insa daca imi aduce cineva macar un kit xenon after market care este pe bune agreat R.A.R. eu imi retrag toate afirmatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am nevoie de un sfat.

Vreau sa fac un update la faruri cu lupa. Farurile care ma intereseaza sunt Depo cu lupa pe faza scurta (chrome) - fara angel eyes sau altele.

 

Gasesc farurile Depo de la 490 ron pana in jur de 700-800 ron. Si faruri Dectane vad ca sunt tot Depo.

Exista diferenta de calitate (am auzit un "zvon" ca unele ar fi produse in Germania si altele in Taiwan) ?

 

Nu as cumpara doar pe baza unui zvon aceleasi faruri la un pret mai mare.

Nu am gasit nici un fel de informatie "oficiala".

As da crezare mai degraba : Toate sunt aceeasi calitate : produse in Taiwan.Cred ca diferenta de pret reprezinta doar profit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa imi recomandati site-uri de incredere de unde ai cumparat faruri Depo fara nici un fel de probleme ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa arunci banii pe nsite mizerii gen DEPO mai bine cauta in aria vanzari/prestari servicii si cumpara/monteaza niste lupe Morimoto sa stii ca ai un lucru de calitate. Depo, Tyc.... mizerii sau bani aruncati pe geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ceva mai bun decat lupe Morimoto - lupe originale de Mini Cooper.

Am desfacut farurile mele Valeo si am montat lupele.

De aici a inceput distractia : sticle cumparate de noi - sparte. " Oameni de incredere" de la care am cumparat inca un set de faruri si ma asigurau ca sunt bune ( Hella). Am primit un Valeo si un Hella cu geam crapat.

M-am saturat sa umblu dupa cai verzi pe pereti. Vreau lucru nou, cu garantie de la firma.

Nici asta nu garanteaza prea multe dar macar am sanse mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie la far? Daca sare o piatra in el, pa garantie! Daca faci accident, pa garantie!

Daca era distributie, te intelegeam. Cauta niste faruri Hella, cumparate live, nu prin net si o sa fie ok. Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa arunci banii pe nsite mizerii gen DEPO mai bine cauta in aria vanzari/prestari servicii si cumpara/monteaza niste lupe Morimoto sa stii ca ai un lucru de calitate. Depo, Tyc.... mizerii sau bani aruncati pe geam

Eu te-as contrazice in legatura cu farurile DEPO. Eu am asa ceva pe masina, aduse din Germania si sunt foarte multumit de ele. In legatura cu faptul ca lupele Morimoto sunt mai calitative, da ai dreptate, dar nici cele din faurile Depo nu sunt slabe. Au geamul de sticla, comparativ cu alte faruri aftermarket si ca si vizibilitate oferita, bat foarte bine. In doi ani de zile nu am avut nicio problema, in afara de faptul ca din cand in cand se mai abureste putin un far. Singurul lucru care m-ar face sa le schimb, ar fi sa ma hotarasc la ceva OEM sau Hella Celis si asta doar pentru aspect.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!