Jump to content

Care faruri cu lupa sunt bune pentru xenon?


marius_dorofti
 Share

Postare recomandată

marius_dorofti

norbi_nw spune-mi cum luminau farurile alea cu xenon. merita?Sau vrei un alt model?

ms mult de sfat, dar nu am vrus sa sparg sticla ca e fffFF mult de lucru. Sticla noua = 130 ron + adeziv + silicon + alte chestii ajungi pe la 200ron. Eu am pus farurile la vanzare cu 400ron, dar le dau si cu 350 daca le vrea cineva si cumpar altele cu 600. De ce? ptr ca sunt "nebun" cu estetica. Singura buba la far e oglinda aia putin matuita. Am pus un link sa vedeti oglinda, imi cer scuze ca e de pe okazii, dar nu mai am poze, si nici rabdare sa mai ies in ploaie sa fac. Daca cineva vrea sa le curete, eu cred ca se poate curata, dar trebuie sparta sau data jos sticla.

http://www.okazii.ro/catalog/56571372/faruri-golf-4-depo-r32-look.html

le trimiti cu 300 lei?pot primi cateva poze mai clare?

Modificat de marius_dorofti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • norbi_nw

    14

  • marius_dorofti

    10

  • F l o r i n

    10

  • zebrocksky

    5

Eu astea le-am comandat acum fix 2 saptamani si nu le-am primit nici azi.

Nu sunt in stoc furnizor pana pe 29 Iulie. Furnizorul este in Germania si ca sa ajunga la mine trebuie sa treaca prin SUA, apoi Romania :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Sa ne spui cum lumineaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupa la faza scurta lumineaza bine. Delimiteaza bine lumina, zici ca e laser :D Cat despre faza lunga... inca nu am reglat farurile deloc (cum le am primit asa le am montat, si nici pana azi nu m-am pus sa reglez), si lumineaza putin mai aiurea decat faza scurta (nu e teribil, dar cu reglaj eu zic ca se poate regla si va lumina bine).

Cu 300 nu le dau... 400 cu tot cu transport prin curier. Poze mai clare nu prea pot, ptr ca sunt facute cu telefonul, nu am aparat, si nici nu o sa pot sa focalizez calumea, ca reflecta lumina.

Eu o sa mai cumpar o pereche, dar voi incerca alea dayline (mai scumpe, dar imi plac ca sunt cu leduri). Concluzie: as mai cumpara faruri din astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Am vazut de cumparat doar lupe si cica se monteaza in locul becului....Ceva de genu

bi-xenon-lupe-faruri-aa799b00354039992-0-0-0-0-0.jpg

Si-a montat cineva? Sunt ok? Se monteaza greu, se vede urat?

Modificat de marius_dorofti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic, alea costa f mult in comparatie cu niste faruri. Eu zic ca nu merita. Daca ai faruri Valeo va trebui sa spargi sticla, si sa cumperi alta sticla + adeziv + silicon.

Eu am comandat niste faruri Dayline cu leduri (gen Audi), si am scazut pretul la farurile mele la 360 :D

Depo merita, sa vedem cum "merg" astea Dayline. FK nu recomand!!!

Modificat de norbi_nw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa arata lupele astea universale pe bora. daca erau putin mai mari era perfect

si nu sunt asa scumpe, costa cam 100 euro cu instalatie xenon inclusa

post-67184-0-29008400-1312016797_thumb.j

post-67184-0-30489300-1312016803_thumb.j

post-67184-0-79708700-1312016807_thumb.j

post-67184-0-29119300-1312016812_thumb.j

Modificat de _zenith_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Le-ai montat tu? A fost greu? Eu am deja instalatie xenon pe masina, le pot cumpara fara instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Mi-am montat faruri angel eyes,dar se pot regla doar stanga-dreapta din pacate sus-jos nu pot sa le reglez si ii cam orbesc pe cei din fata.As fii recunoscator daca cineva mi-ar da o idee.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja e prea tarziu, si nu vreau deloc sa fiu rau, dar: NICIODATA sa nu luati far cu angel eyes. Mai ales aftermarket. Daca se duce 1 cerculet, va trebui sa desfaceti farul (adica dezlipit sticla de plastic) sa reparati + ca e aproape o regula sa fie mai aiurea decat cele fara angel.

Nu ai 2 rotite la faruri? (2 rotite albe). Si daca ai, ambele regleaza orizontal?

Daca din rotita nu merge, altcumva nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Cand ai montat farurile poate ai strans aiurea cele 4 suruburi. Se pot regla. poti sa dai farul mai jos.

Dai jos spoiler ul, apoi slabesti cele 4 suruburi, dai farul mai in jos, le strangi si cam gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai montat tu? A fost greu? Eu am deja instalatie xenon pe masina, le pot cumpara fara instalatie?

pozele sunt de aici de pe forum, eu nu mi-am montat inca

daca ai instalatie xenon h4 nu se poate folosi deoarece pe lupe iti trebuie becuri d2s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum v-am zis in postul #27, aseara au ajuns si farurile mele in Germania. Bineinteles de unde au plecat... acolo s-au intors :)

Mai am de asteptat 2-3 zile (cred) pana imi ajung acasa. De aceea am preferat sa nu-mi iau cu Angel Eyes. Intr-adevar dau mai bine pe masina, dar daca pica ce faci, ramani fara pozitii ? :( Angel Eyes, dupa parerea mea, e un moft :P

Daca erau echipare de fabrica cu angel eyes, asa cum sunt la unele BMW-uri, sau alte branduri, mai ziceam, dar in astea after-market nu am incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norbi,am fost la un service k sa le reglez si cei de acolo mi-au zis ca de la cele 2 rotite se regleaza doar faza lunga,mai are o rotita pe langa faza scurta,dar de acolo se rgleaza doar orizontal,am sa iau in calcul si varianta lui marius!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum draq sa reglezi din suruburi care TIN farul lipit de caroserie??? Acolo nu ai ce sa umbli. Pai e logic, nu? ori ai bagat farul la loc si ai strans cum trebuie, ori nu ai strans cum trebuie si nu ai bagat farul la loc...

Eu la farul meu am 2 suruburi de reglaj pe 1 far. Surubul din exterior regleaza farul vertical. La cel din interior (spre emblema) nu am umblat, dar ma gandesc ca e ptr. reglare orizontala. Am sa verific. Pai da asa e normal. Unde ai mai auzit tu ca se regleaza din suruburile care tin farul? Nu ai cum sa dai farul mai in jos, ptr ca atunci nu se mai aliniaza gaurile si cum mai bagi surubul?

Si chiar daca nu ai gaura rotunda ci o gaura in forma de 0, tot nu ai cum sa reglezi de acolo, ptr ca farul o sa iasa spre exterior, si nu se aliniaza cu aripa si restul caroseriei.

Dar daca chiar vrei sa desfaci, desfa. O sa pierzi ~ 30 minute aiurea. Chiar daca reusesti sa tragi putin de far (sa fortezi clemele in jos - asta rugandu-te sa nu se rupa) in jos, cat crezi ca va conta ptr lumina?

Arata o poza cu farurile tale.. sa vad ce ai pe acolo.

Asa arata la mine (aproximativ... dar suruburile sunt tot acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Sa iti zic exact de ce am zis chestia aia. Cand am montat xenon ul pe masina am facut semne la acele urechiuse pt ca nu intra perfect. Se pot da mai sus sau mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ceva nu era in regula... Poate ai prins cablurile acolo si de aia nu intra. In mod normal intra perfect la loc (trebuie sa aplici putina forta ca sunt cablurile care imping farul afara). Eu de 4-5 ori le am montat/demontat si tot timpul intrau la loc. Acolo nu ai ce sa umbli la reglaj lumina far... Ar fi absurd.

Sa postezi 1 poza cu suruburile alea de reglaj de la farurile tale cu angel.. Am senzatia ca farul nu arata OEM deloc (spatele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiindca farul este montat cu greu am reusit sa fac o poza

post-64514-0-73426500-1312712283_thumb.j

post-64514-0-46428700-1312712321_thumb.j

post-64514-0-41671800-1312712336_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o dilema. Vreau sa-mi schimb farurile de la Bora mea ca sunt cam praf.

As vrea sa fie cu lupa, geam clar sa pot monta xenon, fara a crea neplaceri prea mari celorlalti. Si as vrea sa aiba si proiectoare.

Ca marci am vazut asa:

- FK - interesante ca design, dar am vazut ca unii se plang de ele...

- Depo

- Dectane

- Sonar

- Hella

- Dayline - sunt interesante ca design. Sunt bune?

As prefera Hella, dar am intrebat la o reprezentanta Hella si mi-au spus ca nu sunt cu lupa. Din celelalte care ar fi cele mai bune?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Hella si Depo. Hella ptr ca sunt calitate superioara OEM, si Depo ptr ca sunt calitate superioara Aftermarket. (Mi-a zis cineva cine se ocupa cu vanzarea farurilor, si vroiam sa cumpar dayline cu 800, si mi-a zis vanzatorul ca mai bine cumpar Depo cu 600 ca sunt mai bune).

EDIT: daca nu iei Hella (sunt scumpe rau, mai bine cumperi 2 seturi de faruri de la alta firma) orice ai lua recomand sa dai la imbinari cu silicon tranparent ptr protectie (farurile aftermarket mai lasa sa intre apa..).

Modificat de norbi_nw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista faruri Hella si cu lupa? Sau toate sunt H4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupa nu are nici o treaba cu H4... Dupa lupa poate sa fie orice bec: H1, H7, H4 etc. Depinde de far.

La golf 4 exista, la Bora nu stiu ca nu am cautat (Hella cu lupa). Dar faruri Hella ptr un Golf 4 sunt peste 1200ron. Ba chiar 1600ron. De banii aia cumpar 2 seturi de faruri Depo, si daca dupa 1 an ma plictisesc de 1 set montez celalalt set..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legatura pe care o vedeam intre lupa si H4 e ca pana acum n-am vazut lupa decat pe faza scurta. Si cum la mine becurile sunt H4, cu ambele faze, ma gandeam ca ar trebui sa fie separate faza scurta (cu lupa), si faza lunga fara.

Pentru bora ziceau ca sunt vreo 600 si ceva bucata, deci vreo 1300 si ceva setul. N-ar fi fost asta problema. Problema e ca nu au lupa. Nu-mi ramane decat sa ma reorientez spre alta marca.

Mi-am dat seama ca Dayline sunt facute de Dectane, si nu sunt 2 marci diferite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, arata super bine farurile de Bora din poza pusa de tine. :icon_thumright:

Daca stie cineva unde am putea sa gasim de cumparat aceste faruri, il rugam sa ne ajute. :)

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!