Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

5 minutes ago, yuk said:

nu lua b6!

intre 250 si 300 k se cam duc ambreajul, egr si filtrul. Filtrul chiar costa.

Numai 20 mii am mers cu el, insa trage ff bine, daca ai vreo retinere, nu iti place cum trage, masina are probleme. Verifica fiecare gura de aer, se blocheaza motorasele de la climatronic, in general se pot repara/debloca, nou costa cam 900 lei un motoras si are 6 bucati. Cand bagi in viteza trebuie sa fie perfect, inclusiv a I a. Daca ambreajul prinde "sus" , nu mai are mult (nu are reglaj)

Nu cred ca este corect sa spunem "sa iei " sau nu o anumita masina. Faptul ca tu ai avut probleme sau nu iti place nu inseamna ca eu sa patesc lafel.

aici trebuie sa spunem plusuri si minusuri iar fiecare sa cantareasca si sa ia singur decizia de achizitie sau refuz al unei masini.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7-le ala alb, este fabricatie 07.2011 cu prima inmatriculare in 2012 . Asa mi-a zis tipul de la reprezentanta (din cate imi aduc aminte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, mari-rds said:

Cel mai corect. Masinile nu se cumpara din spatele calculatorului, se vad la fata locului si se testeaza .

Dar, comentariile si sfaturile unor terte persoane ce nu au legatura, sfaturi obiective, sunt binevenite. Indiferent daca ele au caracter ironic, de critica sau mai stiu eu ce . Atata timp cat sunt constructive, e foarte bine si le astept cu mare drag.

PS - anul masinii este 2011, vei vedea pe talon si prima pagina a cartii de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, identitate78 a scris:

Aici este toata "smecheria", la modul in care a fost utilizata/servisata.

Totusi, cum a fost utilizata nu poti stii cu exactitate decat in cazul in care respectivul si-a batut vizibil joc de masina.

In alta ordine de idei, intr-adevar, daca exista istoric complet de service si plus de asta nu observi acolo ca s-a schimbat cutia la 100.000Km(este doar un exemplu) sansele sa iti iei teapa scad considerabil.

@UngureanuionPersonal nu as merge pana acolo incat sa iau masina fara verificari amanuntite inclusiv in service. Dar, nu pot decat sa ma bucur ca ai tras lozul castigator si nu s-a dovedit a avea hibe ascunse masina ta.

Nu e prima mea masina cumparata fara verificare crede-ma !!! Si nu m-am pacalit niciodata ! Dar e normal ca fiecare face cum crede de cuviinta ca sunt banii lui ! 

Sunt destule cazuri de le-au cautat si in "fund" si au fost ok , dupa care a inceput "dansul" de bagarea banilor in ele !!! 

în urmă cu 2 ore, iobau998 a scris:

Dotarile care le zici tu sunt standard pt passat la echiparea comfort line/highline.

Optionale are "nimic".

Nu trebuie sa te superi, dar asta este adevarul.

Mai bine sa cumpere masina buna nu optionalele , ca nu merge cu el , am in familie un personaj de genu' , care cumpara sa aiba " multe butoane" masinile :))  Si cred ca a pierdut vreo 25.000 adunat la masini !!! Ce sa zic , ideea romanului , multe optiuni , nu conteaza apoi ca la ea o sa cada motorul sau altele !

în urmă cu 1 oră, yuk a scris:

PS - anul masinii este 2011, vei vedea pe talon si prima pagina a cartii de service.

Asa fac bisnitarii de masini , trec anul urmator daca e 2011 la jumate sau luna 8-9 oricum in anunt e trecuta 2012 !!! Dar se vede repede ca trebuie sa aiba clima veche in 2011 , iar in carte va avea 2011 logic nu 2012 cum il minte bisnitarul ! Dar e posibil sa fie fabricatie 2011 si prima inscriere in 2012 , atunci e trecuta tot 2011 dar prima inmatriculare 2012 ! Deci platesti bani in plus ca zice el ca e 2012 dar ea e 2011 !

Ai grija colegule ce cumperi , cand cumperi ia-o cu toata inima , altfel nu cumpara daca ai si cel mai mic dubiu ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@UngureanuionAsa cum spuneam, ma bucur pentru tine si norocul tau. Pentru ca este clar vorba de o doza substantiala de noroc la mijloc in cazul tau.

Eu am spus ce NU as face eu la achizitia unei masini SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie si de noroc !!! Dar nu doar asta , eu le si probez sa le simt si stiu lucruri de baza nimic altceva , daca tot ce e de baza e ok am cumparat-o fara discutie , daca exista cea mai mica problema nu o cumpar , pe premiza ca lasa ca ii pun eu un injector dar reconditionez turbina daca are probleme ca e ieftin , nu , nu o cumpar simplu ! Si am cumparat masina la 30.000 din parc austria , doar in parc am dat o tura cu ea atat , si merge si in ziua de azi ! Dar nu asta e esential , trebuie sa mearga si la service daca crede ca nu e stapan pe el sa o cumpere fara test si gata ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa te duci pina la Satu-mare, mai bine te duci pina in autovit, intr-o zi de weekend si vezi mai bine ce si cum. Stiu ca o sa zica lumea ca sunt multi samsari(si este adevarat) dar este mai simplu. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai firma nu prea poti lua de pe Cotw. Daca nu s-o fi schimbat ceva de acum 2-3 ani cand am fost eu cu cineva acolo. Cat despre pret pana in 10000, nu cred, la anul si rulaul ei. Vreo 250 sunt doar actele si mai e si transportul nu stiu cat. Da si tu un telefon sa te lamuresti

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fi luata pe firma unui prieten. ~260 actele, ~360 transportul. Dar partea buna e ca sunt seriosi oamenii de acolo, de acolo si-a luat si prietenul cu firma un E class, si e f incantat. Totul e asa cum ziceau ei. Deci am cat de cat incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plug & play dpdv hardware. Trebuie facuta codarea in VCDS dupa instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are senzor de ploaie, are si de lumini ? In general vorbind :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, mari-rds said:

Daca are senzor de ploaie, are si de lumini ? In general vorbind :)

Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/12/2016 at 7:15 PM, mari-rds said:

Ok, ms frumos. Update-ul la rns 510 e plug & play ?

pt 315 gasesti card cu 400 lei

1 hour ago, mari-rds said:

Daca are senzor de ploaie, are si de lumini ? In general vorbind :)

dar nu neaparat va schimba faza lunga.

PS - intreaba daca este 100kw ccfa sau 103kw cffb

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, yuk said:

pt 315 gasesti card cu 400 lei

dar nu neaparat va schimba faza lunga.

PS - intreaba daca este 100kw ccfa sau 103kw cffb

Ce treaba are senzorul de ploaie si lumina cu high beam assist? Nici una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.11.2016 at 23:15, mari-rds a scris:

Cred ca o sa o iau din afara, la licitatie . E mai simplu . Sper sa o pot lua p'asta pana in 10.000€ :

https://www.carsontheweb.com/ro/car/info?auctionId=1815504#

Recomand cu cea mai mare caldura Carsontheweb , masina mea e luata de la ei , zero probleme de functionare si am vreo 60.000km facuti pana acum , motor 1.6 si nici cea mai mica problema ! Sa ai noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Ungureanuion said:

Recomand cu cea mai mare caldura Carsontheweb , masina mea e luata de la ei , zero probleme de functionare si am vreo 60.000km facuti pana acum , motor 1.6 si nici cea mai mica problema ! Sa ai noroc !

Cum te intelegi cu 1.6 ? Nu stiu ce sa aleg. 1.6 sau2.0. Masina respectiva o ratai azi, probleme tehnice din pacate :-( era cod motor cffa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti departe de mine , ca dadeam o proba cu ea :D  nu laud cu nimic motorul asta , pot zice doar ca merge foarte bine , nu faci raliuri cu ea , dar daca schimbi treapta mai jos intr-o depasire crede-ma ca fac si raliuri ! Daca esti familist si nu vrei masina de facut raliu cu ea , crede-ma ca merita din plin 1.6 Diesel , daca vrei 2.0 Diesel poti sa il iei ca ai alta senzatie daca iti place sa faci drumuri in viteza ,(in tara asta poti sa ai si 4000 diesel ca tot la fel mergi in traficul aglomerat , iar pe autostrazi se intinde la 170-180 si 1.6 deci nici o problema)  la drum lung e perfect 1.6 D o am manuala si pe autostrazi nu schimb din treapta 6 indiferent de panta care este si merg spre Belgia si sunt ceva drumuri de urcat si nu am avut problema niciodata legata de motorul mic ... Nicidecum ! Dar e alegerea fiecaruia ce vrea , eu am cumparat special motorul asta , sunt f multumit de masina si cred ca pana la 400.000 km va ramane la mine daca nu o vand cu banii care ii vreau eu , zero probleme de functionare de cand o am , ulei filtre si combustibil ! Spor la cumparaturi !

Ps : Cred ca mai multe 2.0 au probleme cu EGR , Filtru de particule etc decat cele de 1.6 , eu nu am avut pana acum probleme cu cel EGR de care se tot plange lumea ! 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu 2.0 tdi pd si e senzationala. Am sa caut sa vad diferenta intre ce am acum (vectra c 1.8 122cp) si passat 1.6 la cuplu . Acolo se face diferenta si cred ca passatu va iesii mai bun.

Am vazut aici, in Craiova, un passat 1.6 la vanzare. Am sa dau un tel sa vad ce si cum, poate fac si o tura cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mari daca vrei ne intalnim in Craiova sa facem o tura cu masina mea.. e 2.0 tdi CR. Senzatia este diferita de PD dar cel putin iti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!