Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Din ce spune casper eu nu as mai cumpara aceasta masina si mai ales ca nu numai mie mi se pare scumpa.

La banii astia gasesti la noi(fara cheltuieli cu drum/cazare)  aceeasi masina si ai avantajul ca o poti verifica la un service unde vrei tu, o poti lua pe firma.

Apropo de achizitionat fara tva esti sigur ca poti din DE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu spun sa nu o cumpere .. daca ii place si crede ca altceva mai bun nu găsește liber sa meargă in Altforf la ea ! Eu doar  am dat o mana de ajutor :) daca tot am fost acolo pt ea si am vazut-o. Cei drept nu prea ma mai încânta cand mi-a adus-o harjonita :( vroiam sa plec mai repede .chiar daca imi lasa la pret sa o cumpar cum era nu acceptam. Oricum mai are si alte mașini care nu sunt pe site la ei băgate dar care nu m-au incantat. Asa ca m-am întors la Freiburg pt prima văzuta :) o găsiți in secțiunea masina mea . Am 7500 km in doua luni si sunt f mulțumit.. si așteptat-o 5 luni bune :D 

Modificat de casper_bdc
Am uitat ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Florici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Florici

Mă poate ajuta un coleg cu o serie VIN, verificare in baza de date, rămân recunoscător! Mulțumesc anticipat!

WVWZZZ3CZDE020950

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Fiind primul meu post, permiteti-mi sa va multumesc tuturor pentru informatiile impartasite pe acest forum.

Doresc sa achizitionez un VW Passat, B7 cu cutie automata in viitorul apropiat(sper). Prin urmare am inceput sa ma interesez atat de aspectele legate de achizitionarea unui SH cat si de eventualele probleme ale acestui model. Ca an de fabricatie sper sa fie 2012-2014. Acum, asa cum va asteptati, am si interbari:):

1. Ce reprezinta modulul din imaginea de mai jos? L-am vazut pe f multe masini in special de provenienta Germania?

2. Unde as putea sa gasesc versiunile disponibile(Trendline, Confortline, etc.) intre anii specificati mai sus impreuna cu lista optiunilor standard pentru fiecare?

 

Multumesc.

820051877_9_1080x720.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, identitate78 said:

Salutare,

Fiind primul meu post, permiteti-mi sa va multumesc tuturor pentru informatiile impartasite pe acest forum.

Doresc sa achizitionez un VW Passat, B7 cu cutie automata in viitorul apropiat(sper). Prin urmare am inceput sa ma interesez atat de aspectele legate de achizitionarea unui SH cat si de eventualele probleme ale acestui model. Ca an de fabricatie sper sa fie 2012-2014. Acum, asa cum va asteptati, am si interbari:):

1. Ce reprezinta modulul din imaginea de mai jos? L-am vazut pe f multe masini in special de provenienta Germania?

2. Unde as putea sa gasesc versiunile disponibile(Trendline, Confortline, etc.) intre anii specificati mai sus impreuna cu lista optiunilor standard pentru fiecare?

 

Multumesc.

820051877_9_1080x720.jpg

Salut, ce ai evidentiat tu cu rosu reprezinta adaptorul pentru Bluetooth al masinii. Din pacate si eu am asa ceva pe masina desi am RNS 315 pe ea cu bluetooth integrat...

In ceea ce priveste lista cu dotarile in functie de echipare cred ca nu e asa importanta deoarece fiecare utilizator isi poate adauga sau scoate optiuni indiferent de echipare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare merita achizitionat un Passat cumparat din Romania de nou? Sau mai bine sa ma duc personal in Germania?

 

Am gasit urmatoarele masini. As prefera-o pe cea 4motion, desi nu are cutie automata...

http://www.olx.ro/oferta/vw-passat-4motion-2-0-tdi-2012-inmatriculata-toate-rev-la-reprez-ID6RL2U.html

http://www.olx.ro/oferta/vand-passat-2-0-diesel-automat-led-fata-spate-dsgautomat-ID6TAZg.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca in acel "soclu" se introduce un alt modul?...Daca se da jos presupun ca raman semne in locul respectiv.:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, nclsamy310 said:

La prima pretul mi se pare mic raportat la dotari si km. Eu  as cere mai mult daca masina e corecta.

La cea gri, care e tot highline , ii lipseste dunga cromata de la grila dintre proiectoare.Cea subtire .De ce, nu stiu.

Si nu are navigatie, doar rcd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou...

Am citit pe acest topic ca sunt cativa care au cumparat masina de la tipul din Oradea(Anonymus). Preturile par destul de ok dar am o nelamurire. El da de obicei in descriere detalii despre ultimele 3(de regula) vizite in service. Totusi, la km masinilor ar trebui sa mai fie inca 2-4 intrari in service inaintea acestora. Cei ce ati cumparat si verificat istoricul, ati gasit informatii complete despre toate intrarile?

Chiar daca intrebarea este adresata celor ce au cumparat ma gandeac ca raspunsul lor poate fi de interes general.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, identitate78 said:

Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca in acel "soclu" se introduce un alt modul?...Daca se da jos presupun ca raman semne in locul respectiv.:unsure:

Da, se introduce ceva de genul asta: pa_com_bt_touch_l.jpg, nu e recomandat sa il dai jos, vei ramane cu o gaura mult mai inestetica decat e suportul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru lamurire @Bratu Marius. Sper ca la momentul achizitiei sa gasesc una fara. Mi se pare prea frumoasa plansa de bord ca sa "rasara" acel dispozitiv acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Florici

Alta metoda pentru a nu rămâne acele găuri nu exista? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Avand in vedere experienta mea 0 in WV, da-ti-mi va rog o parere despre urmatoarea masina:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7GhSu1.html#780a278eaa

Se poate inlocui unitatea centrala cu una cu navigatie color? Este o operatiune plug and play sau este nevoie de modificar/costuri ridicate?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Si pe mine ma interesa la un moment dat! Din cate stiu iti trebuie o antena de gps (gasesti fakra pe toate drumurile care e plug and play) si cred ca iti mai trebuie un coleg de forum cu vag care sa ti-o codifice in functie de dotarile masinii (bluetooth, senzori parcare etc.) si sa fie fabricata 2012-2015.

Sa ai in vedere ca se fura in draci!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou...

Din pacate sau din fericire(sper), nu mai pot amana achizitionarea masinii pana in primavara-vara viitoare. Sper ca in maxim 3 luni sa gasesc ceva corect pentru pretentiile si bugetul pe care le am disponibile. Caracteristicile pe care le urmaresc sunt urmatoarele(in ordinea importantei):

1. Motorizare: 2.0L, 140/170CP, CV: DSG;

2. An fabricatie: minim 2011-de preferat 2012-2013;

3. Nivel echipare: minim Comfortline;

4. Rulaj: intre 180 si 210.000Km dar neaparat cu istoric de service;

5. Caroserie: de preferat berlina;

6. Culoare: de preferat nu argintie sau alb/crem;

Buget: 11.000-13.000 Eur(in caz exceptional, pentru o masina care "poseda" mai mult decat pretentiile de mai sus(ex. Highline, 4x4, piele, etc) as mai putea adauga un 500Eur)

Acum rugamintile catre voi, multumindu-va anticipat pentru raspunsuri/corectari ar fi:

-cerintele mele credeti ca sunt realiste in raport cu bugetul?

-puteti argumenta/completa ce credeti ca este cazul pentru a ma ajuta sa iau decizia cat mai corecta?

Inca o data, multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, identitate78 said:

Salutare din nou...

Din pacate sau din fericire(sper), nu mai pot amana achizitionarea masinii pana in primavara-vara viitoare. Sper ca in maxim 3 luni sa gasesc ceva corect pentru pretentiile si bugetul pe care le am disponibile. Caracteristicile pe care le urmaresc sunt urmatoarele(in ordinea importantei):

1. Motorizare: 2.0L, 140/170CP, CV: DSG;

2. An fabricatie: minim 2011-de preferat 2012-2013;

3. Nivel echipare: minim Comfortline;

4. Rulaj: intre 180 si 210.000Km dar neaparat cu istoric de service;

5. Caroserie: de preferat berlina;

6. Culoare: de preferat nu argintie sau alb/crem;

Buget: 11.000-13.000 Eur(in caz exceptional, pentru o masina care "poseda" mai mult decat pretentiile de mai sus(ex. Highline, 4x4, piele, etc) as mai putea adauga un 500Eur)

Acum rugamintile catre voi, multumindu-va anticipat pentru raspunsuri/corectari ar fi:

-cerintele mele credeti ca sunt realiste in raport cu bugetul?

-puteti argumenta/completa ce credeti ca este cazul pentru a ma ajuta sa iau decizia cat mai corecta?

Inca o data, multumesc.

 

Daca nu vrei batai de cap arunca un ochi si aici sau la ce masini au:

http://www.aviamotors.ro/welt/detalii/1903

http://www.aviamotors.ro/welt/detalii/1885

http://www.aviamotors.ro/welt/detalii/1835

Eu de la ei am luat masina. Sunt aduse din Germania si dc le ceri vin-ul o sa gasesti si  evaluarea SGS a lor,. In afara de asta ai garantia KM si garantie 6 sau 12 luni in limita a 10000KM, garantie  care nu se ofera doar la motor si cutie! Eu nu am avut freon in instalatie si mi-au incarcat gratuit instalatia si mi-au facut tot gratuit o reverificare la 1 luna dupa incarcare (din ce ma uitasem pe acte compresorul intra in garantie).

Si din cate stiu iti negociaza cam 500e.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult @dragos_u. Intr-adevar, chiar daca sunt putin peste buget este o optiune clar de luat in seama.

La a ta ai verificat/gasit istoricul de service in reteaua vW?

De cand ai luat masina? Ai avut si alte probleme in garantie?

Inca o data, multumiri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva intre 5-10 ianuarie am luat-o anul acesta. Nu am stiut decat dupa ce s-a aprobat leasing-ul ca masina este adusa din Germania si ulterior cumpararii, din curiozitate am bagat vin-ul in google si am gasit raportul SGS. Dar colaborarea cu ei a fost super OK. Dupa ce am dat actele pt leasing am fost in showroom la receptie service sa stiu cat o sa ma coste urmatoarea revizie, moment in care cu cel care se ocupa revizii m-am uitat pe tot istoricul service pt a putea sti ce-mi schimba la revizia ce urma!

Istoricul service este complet, facut la timp si scris in cartea service. 

Nu am avut alte probleme cu masina! La revizie am avut un pic mai mult de dat deoarece se facuse de schimbat uleiul si filtrul la dsg, in rest...''Coafura rezista'' cum zicea un coleg de pe un alt forum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai facut leasing pe persoana juridica? Daca este pe persoana fizica poti sa imi dai cateva detalii despre procedura, durata, etc? Eventual pe privat?

Pentru eventuala negociere sunt atat de rigizi incat trebuie sa iau cu mine pe cineva "nascut pentru asta" sau...?

Multumesc.

L.E. cea din primul link care de altfel m-ar fi interesat este deja vanduta. Daca intereseaza pe cineva da, se poate face la ei si leasing pe persoana fizica cu toate ca este dezavantajos in cazul in care vrei sa platesti anticipat-nu iti recalculeaza dobanda la soldul ramas. Informatiile le-am primit telefonic chiar de la ei.

Modificat de identitate78
New info.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferente a fi intre scaunele sport si cele comfort? Cele sport sunt incomode?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banchetele sport se rod pe partea stânga ... Le poti îmbraca dar  daca sunt din piele, ce rost mai au husele?!? nu sunt incomode, stai mai bine in ele dar eu am avut si sport iar acum comfort asa ca pot face diferența. Singurul lucru este cel enumerat mai sus .. fiecare cu părerea :D 

Modificat de casper_bdc
Greseala ortografica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu sunt incomode? Am gasit ceva cu scaune sport si de asta intreb! In poza nu arata sa fie uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!