Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

@leW - Asta poate e o invatatura de minte ! 

 

@Geoland87- Superba masina , in poze ! Sa o stapanesti sanatos !

Modificat de HmcGalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti accepta anaf-ul! Poti sa nu-l platesti dar cand te duci sa ceri fiscal nu-ti dau si deci cumparatorul nu are cum sa o inmatriculeze! Daca facturezi la 1 leu platesti oricum la valoarea de factura din Germania, deoarece inca nu este amortizat...TVA-UL!

In momentul in care cumperi ceva din Germania, pe pers. juridica se verifica in Registrul Operatorilor Intracomunitari daca esti acolo si tot acolo s-ar putea sa se si treaca valoarea facturata catre tine!

Altul era procedeul...cumparau pe firma masina la netto iar in tara faceau Kaufvertrag care este un fel de contract intre 2 persoane fizice, respectiv una din Germania si direct cumparatorul din Romania, iar noul cumparator se ducea doar el la finante sa declare masina pt ca spunea ca el a adus-o din Germania.

"fiscalul" este o hartie prin care primaria atesta faptul ca esti cu impozitul platit, pt masina dar si celelalte proprietati. ANAF este o alta institutie. Controalele pt tva se fac la intervale mai mari decat luna in curs pt care este valabil "fiscalul" si oricum nu au nici o legatur, ar trebui sa aiba, dar nu au.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscalul pt persoane fizice este ce spui tu si se obtine de la DITL. Fiscalul pt persoane juridice cuprinde toate datoriile societatii (inclusiv tva neplatit, cas, cass si toate darile cu cartile de munca, impozite samd) si se obtine de la anaf, cel putin in Bucuresti, cele 2 avand sedii diferite! Eu de exemplu la sectorul 1, pt pers fizice dc imi trebuie fiscal ma duc la DITL in Piata Amzei, dc vreau pt firma ma duc la anaf sect 1 pe Sos. Bucuresti-Ploiesti!

Totusi nu cred ca e relevanta discutia asta in alegerea unui B7!

Ceea ce sustin eu cat si alti colegi de forum, daca iti place o masina verifici mai intai VIN-ul la o reprezentanta si apoi dc totul este in regula, cu banii in buzunar te prezinti la un service de incredere verifici si cumperi...sau nu! Nu conteaza provenienta auto, poti sa-ti iei tepe si de la samsari si de la parcuri auto, sau la fel de bine poti lua masini bune de la cele doua entitati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pe maini bune :D

 

 

sa o folosesti sanatos!

te-ai interesat dupa ea,dupa ce am postat eu linkul pe forum?

 

@HMCGalati abtine-te de la sfaturi/ironii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. dupa lungi cautari nu am gasit un loc mai adecvat pt intrebarea/oferta mea deci o pun aici, poate o vede un admin si o muta inntr-un thread nou. 

 

Deci am inceput cautarile dupa un B7 4m variant si m-am abonat la un site prin care poti verifica dotarile si optiunile masinilor. Prin urmare as vrea sa ii ajut pe cei care cauta aceste informatii. Fara cost si fara griji :) 

 

 

Recomand sa scrieti VINul masini aici iar eu incerc sa revin cu un pdf pt VINul respectiv. Desigur cum imi permite si timpul. 

 

Cu speranta sa va fiu de folos, Alf. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu iti recomand sa postezi aici link-ul respectiv altfel transformam threadul intr-o multime de posturi inutile.

 

Multumesc,

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link-ul respectiv nu am cum sa o postez fiindca necesita user/parola. Pe audiclub am avun un thread separat pt asta insa aici nu gasesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa postezi aici link-ul respectiv altfel transformam threadul intr-o multime de posturi inutile.

Multumesc,

Razvan

Sa-i trimita pm. Colegu ne-a instiintat restul pe privat. Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ok, este vorba despre site-ul Partslink24 care ofera o baza de date completă şi actuală a pieselor de schimb originale livrabile de către producătorii si pentru care este nevoie de abonament lunar/annual contracost.

 

Ca urmare, cred ca poti ajuta colegii cu informatiile respective in privat (PM, e-mail, telefon, fax etc), dar orice solicitari pentru liste de dotari va fi sters si sanctionat.

 

Multumesc

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. dupa lungi cautari nu am gasit un loc mai adecvat pt intrebarea/oferta mea deci o pun aici, poate o vede un admin si o muta inntr-un thread nou. 

 

Deci am inceput cautarile dupa un B7 4m variant si m-am abonat la un site prin care poti verifica dotarile si optiunile masinilor. Prin urmare as vrea sa ii ajut pe cei care cauta aceste informatii. Fara cost si fara griji :)

 

 

Recomand sa scrieti VINul masini aici iar eu incerc sa revin cu un pdf pt VINul respectiv. Desigur cum imi permite si timpul. 

 

Cu speranta sa va fiu de folos, Alf. 

Uite aici exista deja un loc pt ce anume vrei tu sa ajuti:

http://vwforum.ro/topic/69773-vin-decoder-pr-numbers-oem-parts/page-199#entry2686987

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din cauza ca esti Primul Pas ca si user..

Daca citesti regulamentul o sa intelegi.

Am avut si eu aceasi problema, de asta useri care posteaza acolo isi lasa adresa de mail ...

Eu am acces la etka online si mai trimit pe mail la cei care posteaza cand am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din cauza ca esti Primul Pas ca si user..

Daca citesti regulamentul o sa intelegi.

Am avut si eu aceasi problema, de asta useri care posteaza acolo isi lasa adresa de mail ...

Eu am acces la etka online si mai trimit pe mail la cei care posteaza cand am timp.

sau nu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce ai facut bobita? La 12000 € (cat te duce cu tot cu drum ) ti o iei din romania cu km dati inapoi ( aprox 200k km) . Am vazut ca si cele din link urile tale au multi km si sunt chele. Mai bine 200k km si cu dotari. Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci aproape ca ii dau dreptate colegului inedit13.

cam slabe la capitolul dotari.

aia care nu are carte service vad ca e de la privat - eu (cel putin eu) nu am vazut niciodata un privat sa vanda o masina asa ieftin. firmele au tot felul de facilitati fiscale si isi scot banii dar un privat sa cumpere cu 35k si sa vanda cu 10 nu exista - deci eu zic ca ascunde ceva.

dintre toate aia alba mi se pare mie mai rasarita dar nu ma incanta interiorul de culoare deschisa.

eu zic sa iei in calcul si masinile deja aduse in tara - eu mi-am adus 3 masini din germania iar passatul l-am luat din tara - ieseam mai scump daca ma duceam eu -  nu intotdeauna e un avantaj sa te duci tu. aici ai si avantajul ca te poti duce la un service sa verifici amanuntit masina - in germania doar vezi si cumperi. eu pe samsarul de la care am luat masina l-am frecat vreo cateva zile sa tot vad masina, sa merg cu ea.

vreo 2-3 posturi mai sus este un coleg care te poate ajuta sa-ti decodifice VINuri

eu cel putin am vazut ceva anunturi interesante pe la noi. cu siguranta pot fi si manareli dar poate tu ai sa dai de exceptii. astea de la noi vor fi cu km dati inapoi - sunt multi care ca sa evite o negociere pe seama distributiei (de exemplu) dau 20k inapoi.

multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina in targ am tot vazut. Sunt satul de samsari, chiar imi e scarba as putea zice, minciuni peste minciuni, ca cine e el ca aduce masini de 154 de ani, ca bla, ca nu a fost lovita si avea niste un luft la far si alta culoare la aripa. Cum as putea sa cumpar de la un asemenea om? Cum ai putea sa cumperi o masina care din start ti se pare suspicioasa si prea ieftina pentru ce dotari are, oare chiar samsarii iau numai de la babe si doctori care mergeau cu masina cand si cand si acum 4 ani au dat pe masina aprox 30k ca acum sa o vanda cu mai putin de 10k? In ce lume traim? Daca vad ceva la masina, de exemplu un luft diferit si nu i se aduce o explicatie rationala, ci ma ia ca luftul la far e de atunci cand i-a schimbat becul, atunci nu mai am ce sa discut, oare trebuie sa ne lasam manipulati de niste mancatori de seminte care scriu "miau" ca pisica.

Nu vreau samsar, nu vreau sa stiu ca am fost prostit pe fata. Nu zic ca nu pot lua teapa si acolo, dar cel putin o iau de la sursa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima pare ce-a mai ok urmata de a 2-a. Restul nu le-as lua in considerare. Aia alba pare ca a fost lovita...

Prima are export preis 8300E. Deci si daca o iei pe persoana fizică o sa mai poti negocia ceva din brutto. La banii aia daca masina e ok eu zic ca e foarte bine mai ales ca e 10/2012, iese 2013 in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si la autohus.de! Pana in 10500 au cam 4-5, macar ai de unde alege! Eu as zice sa arunci un ochi si pe asta http://www.autohus.de/ro/cautare-autovehicule/rezultatele-cautarii/?number=3394&cHash=52f15099e99aa21736d094add5a8fa76. La ei macar ai garantia kilometrilor si iti pot trimite pe mail un raport de evaluare al autoturismului.

In functie de auto la care te decizi sa pleci sa-ti mai dai cautare pe mobile pe o raza de 50-100km sa-ti scoti pe zona macar 2-3 masini!

Pt autohus te pot ajuta cu indicatii de avion, tren, cazare, mancare, etc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe mobile.de unde sunt zeci de mii de masini doar 4 5 se incadreaza in bugetul tau , iti dai seama ca sunt niste lesinaturi de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau sa iau o masina in rate de la WeltAuto - mai exact Avia Motors Pantelimon.

Vi se pare OK masina asta la 14500 euro (cu tot cu TVA)?

http://www.aviamotors.ro/welt/detalii/1728

Multumesc frumos, este prima oara cand imi cumpar masina SH si am emotii sa nu fac o prostie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super masina ca si dotari.

ca si pret una ca asta samsarii probabil ca o dau cu 12k, dar nu ai garantie.

faptul ca e in rate o sa creasca pretul final - e vreo dobanda? Sau platesti 14500 in rate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei, era frumos sa fie fara dobanda :)

am dobanda fixa de 9% dar eu zic ca e OK avand in vedere ca nu am toti banii.

Ce e nasol este ca ma obliga sa fac Casco...sau poate ca nu e :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!