Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

si la fantele de aerisire rotita de inchiderea aerului si deschidere va fi iluminat la la skoda superb sau audi a6, si climatronicul va fi probabil ca la passat alltrack

Modificat de atti206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja pe MY2012. Si iluminarea si climatronicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu joia trecuta am luat B7 desi nu eram convins ca fac mare afacere fata de B6 pe care inca il mai am, pana l-oi vinde... :) Ce sa zic de B7, nimic nou sub soare, iar functia aia de oprire a motorului la semafoare ma ucide (cand uit sa o dezactivez din butonul de langa DSG)... :grrrrrr: Orisicum sincer plansa de bord arata mai bine decat la B6 cu exceptia ceasului acela idiot, pierzand cele 2 locuri de depozitare care erau pe B6. Ca si motorizare e tot un CR, dar doar de 140CP care sincer se simte ca e mai slabutz decat cel de 170CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plansa de bord, arata mai bine ca la primul model de B6.... la facelift, e aceeasi, cu exceptia ceasului si a ramei de la radio, care are incorporat butonul de avarie.

In rest, eu mi-am pus si grilele de B7.... si zic ca arata asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

art automotive este numele societatii de pe autovit iar societatea se numeste w.w.a trade autoshop srl ,din militari in curte la METRO

Modificat de harydam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Cine are bixenon pe B7 si poate sa-mi spuna daca are si dynamic light assist daca da cum se actioneaza, in manual scrie ceva dar in realitate actionarea luminii de drum/de intalnire trebuie facuta manual. Sa inteleg ca nu vine standard in pachetul cu bixenon si prin urmare nici nu ar avea cum sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Cand mi-am comandat eu masina DLA era optiune separata de xenon....parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul meu este : WXF descrierea este : Faruri Bi-Xenon cu iluminare dinamica si lumini de drum permanente LED,instalatie spalare faruri,lampi spate in tehnologie LED, placuta inmatriculare spate luminata in tehnologie LED.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca faci referire la asistent faza lunga Light assist : "Mai ales noaptea, este important să aveţi vizibilitate clară şi pe distanţă mare. De aceea, sistemul de reglare a luminilor de fază lungă, „Light Assist“, aprinde automat luminle de fază lungă, atunci când rulaţi cu o viteză mai mare de 60 km/h şi când afară este întuneric deplin. În plus, sistemul detectează maşinile care vin din sens opus sau pe cele care se deplasează în faţă şi reduce automat lumina pentru a nu le incomoda. "

Daca da, e optiune separata - 135 EUR in configuratorul VW. Nici eu nu o am in pachetul Xenon mai sus mentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Vorbeste de DLA nu de LA ;) LA-ul e numai pe halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm, vorbesc de DLA. care după mintea mea creata ar trebui să fie taman "iluminare dinamică"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

LA face numai schimbarea dintre faza lunga si scurta atunci cand vine o masina din fata (detecteaza cu senzorul din oglinda centrala).

DLA misca spoturile sus-jos in cazul incarcarii suplimentare a masinii si ca sa nu orbeasca pecei ce vin din sens opus. Aplicabil numai la bi-xenoane, ca numai alea pot fi calibrate din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynamic Light Assist taie faza lunga din farul de pe partea soferului si lasa faza lunga pe farul de la pasager, atunci cand vine o masina din sens opus. Vizibilitate maxima pe marginea drumului si confort pentru cei ce vin din sens opus.

Nu are nicio legatura cu reglarea inaltimii farurilor in functie de incarcarea masinii, care e standard pe xenon. Si nici cu alternanta fazelor scurta/lunga.

Ma uimeste ca exista posesori de masini de 30000 euro care nu sunt in stare sa citeasca un manual al masinii. Ar descoperi multe lucruri interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Back on topic! Lasati atacurile la persoana pentru alte forumuri pen' ca aici nu sunt permise.

Luati postul asta ca pe un avertisment, nu numai pentru acest topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DLA-ul nu vine in pachetul de baza de bi xenon prin urmare nu are legatura cu ceea ce apare in pachet sub numele de "iluminare dinamica". "Iluminare dinamica" se refera cel mai probabil la faptul ca fasciculul de lumina este adaptat in functie de incarcare sau la faptul ca iluminarea are functie auto.

DLA-ul cum scrie si in manual si cum mentiona si un coleg de forum mai sus consta in opturarea fasciculului de lumina in functie de trafic pentru a nu orbi pe ceilalti participanti la trafic si pentru a avea o viibilitate cat mai buna. Ajustarea se intampla atat la apropierea participantilor din sens opus cat si la intalnirea masinilor pe acelasi sens de mers.

La momentul in care am achizitionat eu masina acesta optiune se putea achizitiona numai la pachet cu alte assist-uri (lane, side etc.). Asta se intampla in februarie 2012. Dealer-ul mi-a zis ca incepanad cu saptamana X (nu mai retin exact) se va putea achizitiona si separat (posibil sa fie deja cazul). Chiar daca nu apare pe configurator (cel putin pe cel din RO) dealer-ul il poate selecta in softw-ul lui. Eu oricum am decis sa renunt la el deoarece nu merge in combinatie cu parbriz incalzit pe care eu il consider mai practic in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar si limpede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In cateva zile aterizez si eu prin aria de B7 :emthup:

Unul TDI de 170caluti cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca dotari, ce ai ales ?

poate ii faci un topic mic, cand ai timp.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de "tzacanita" masina. am sa-mi fac timp sa ma laud cu ea :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu ceva info despre masina:

Motor 2.0TDI 170cai

DSG6 - motivul principal pentru care m-am decis la o "nemtoaica"

Peste echiparea HL are in plus:

Bi-X adaptive+ stopuri LED

Oglinzi rabatabile

Alarma antifurt

Privacy glass pe spate

Piele nappa - pachetul cu control activ - ventilatie in scaune+ masaj la sofer

Parbriz incalzit

Pregatire GSM Premium

Park Assist

RCD510+Aux

In mare cam atat.Recunosc ca mi-a luat ceva timp pana am percutat la ce model sa aleg.In prima faza am tot cochetat cu Golf6, am facut un test drive cu 1,6TDI/105 DSG7 si mi-a trecut cheful intr-un minut. Am zis sa nu fiu atat de categoric si am mai incercat modelul 2.0/140 DSG6 ( Shine). Alta senzatie dar nu indeajuns sa ma determine sa fac un "downgrade" de la clasa medie la compact. Fiind atat de asteptat G7, am zis sa nu ma grabesc si sa astept ziua Z :icon_thumright: .M-am lamurit si despre dansul, asa ca ca am decis sa raman la clasa medie.

Sper sa fi facut o alegere inspirata si sa nu-mi para rau ca am "tradat" japoneza care ma serveste impecabil de aproape 4 ani. :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna configuratie, desi iti spun clar ca o sa regreti Toyota...Eu n-o regret inca, am pastrat si Corolla ;)

Insa in ceea ce priveste fiabilitatea, calitatea service-ului, amabilitatea si profesionalismul mecanicilor etc. cele 2 marci nu se pot compara (si asta e in detrimentul VAG!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehehe, chiar am avut pe cineva cu banul pregatit pt Toyota si am amanat s-o dau tocmai pentru ca vreau sa le am una langa alta...sa ma simt si mai mizerabil pt tradare :icon_redface:

Am plecat la acest drum constient de ceea ce poate urma. Dar trebuia sa-mi fac damblaua cu DSG-ul :icon_cheesygrin: La Avensis, in 4 ani am deschis capota la motor doar sa-i pun apa la stergatoare!!!! :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

On topic, please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!