Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Am lansat si eu comanda astazi la PBV1 pentru un 1.8TSI Comfortline cu urmatoarele optiuni:

maro (black oak brown metallic) 519,56

Culoarea tapiteriei: desert beige

Mocheta: desert beige

Plansa de bord: naturbraun

Optionale

PH2 Aer conditionat "Climatronic" reglare automata pe 2 zone, separat stanga / dreapta, ventilatie indirecta 421,60

PAH Airbag lateral pentru locurile din spate,inclusiv pretensionare centuri de siguranta spate si avertizare pentru nefixare centuri spate.357,12

WXF Faruri Bi-Xenon cu iluminare dinamica si lumini de drum permanente LED,instalatie spalarefaruri,lampi spate in tehnologie LED, placutainmatriculare spate luminata in tehnologie LED 1.257,36

8WH Faruri de ceata cu lumina de viraj inclusa 195,92

6XW Oglinzi exterioare rabatabile si reglabile electric,incalzite ,cu sistem automat antiorbire pe partea soferului 158,72

WYC Pachet Enjoy :RCD 510 sau RNS 510, Privacy glass si Park Pilot sau Park Assist. -343,48

4GX Parbriz incalzit 174,84

7X2 Park Pilot (avertizare acustica pentruobstacole fata/spate) 523,28

4KF Privacy Glass,pt.geamurile laterale spate si luneta(65% absorbtie a luminii) 316,20

PV2 Priza 230 V consola centrala spate,cu scrumiera spate,inclusiv priza 12 V portbagaj. 127,72

RHZ Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6 CD-uri,,8 incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia AUX IN. 378,20

PW1 Scaune fata incalzite inclusiv duze instalatie spalare parbriz incalzite 270,32

PM1 Volan multifunctional din piele in 3

spite - cu decor din aluminiu,comenzi pentru radio si

telefon.

Volkswagen Sound System 310EUR

Pret: 30.019EUR fara discount si REMAT

Astept acum termenul de livrare.

Nu ca ar avea mare importanta, dar care e consumul pe care il inregistrati cu motorul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de ales intre un passat 2.0tdi140cp si unul 1.8tsi160. Ce sa aleg? Preturile de oferta sunt la fel. Benzinarul are in plus camera rear assist. ce inseamna aceasta optiune? Difera de park pilot? Sau sunt inglobate ambele functii.

Voi ce ati lua? Benzina sau diesel. Proportia de condus este cam 60%oras si 40%afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

daca e diferenta de minim 2 litri la consum intre cele doua motorizari (si cred ca este chiar mai mult) parerea mea e sa mergi pe diesel ca se va simti in buzunar mai ales cum creste pretul combustibilor saptamanal, rear cam poti sa ti pui si dupa (am si eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica preturile sunt la fel? La fel de dotate sunt la acelasi pret diesel-ul si benzina? Ma cam indoiesc ca doar Rear Assist difera intre ele...

Rear assist e camera de marche-arriere. Ea poate fi de sine statatoare sau cu Park Pilot cum am eu.

Cati km faci in oras si cati in afara?(cifra, nu procentul).

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi pe varianta motorului 2.0 TDI 140 HP. Cu o mica resoftare o sa ai pe la 180 HP, asta asa de inceput.

Diferenta de consum real este destul de mare intre ele, mai ales in oras.

Cr-ul daca l alergi tot putin consuma, pe cand TSI ul la drum alergat consuma mai mult.

Daca diferenta de pret era mai mare, de cateva mii de euro la cel TDI , clar castiga TSI ul, asa...

O zi buna.

Am fost la drum lung si cu una si cu cealalta, consuma mult mai mult TSI ul.

La drum lung in regim de autostrada , diferenta de consum era si dubla.

La vreo 1.600 km facuti am ramas cu ceva bani in buzunar, bani gratis de masa, de sucuri, de tigari (asta pentru cine fumeaza) si de cazare pe ziua respectiva. CR ul a consumat cam 4,7, celalalt 7,6. CR ul nu a fost oprit niciodata pe tot traseul.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Diesel si benzina la acelasi pret???? Pai ce mai stai sa te gandesti? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

e clara treaba :Diesel :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am ales 1.8TSI in loc de TDI-ul care era cu 1800EUR mai scump, cu aceleasi dotari.

Din experientele anterioare cu motoarele VAG, ma astept ca TSI-ul sa consume intre 8-12 in oras, iar in afara intre 6.5-9.5(nu vorbim de cazurile in care gonesti ca nebunul, ci doar de mers cu 130-160km/h pe autostrada, acolo unde este legal, respectiv limita legala pe DN/ E).

Sunt convins ca diesel-ul nu o sa scoata cu mai mult de 2l/100km sub consumurile aste, adica o economie de 100RON la plin(mers doar oras) si circa 140RON la plin(mers afara).

Cu alte cuvinte, diferenta de 1800EUR ti-o amortizezi in 78 de plinuri in oras, respectiv 56 de plinuri afara.

Eu consum 1,5 plinuri pe luna in oras, deci as fi recuperat banii si as fi intrat pe profit in mai bine de 4 ani!

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape la acelasi pret. diesel 24144, benzina 23700. in plus la benzia are rear si tempomat. Tempomatul il pune pot si dupa si nu costa o avere, iar rear nu mor neaparat dupa el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e apropiat, doar daca alegi sa ignori optiunile care le diferentiaza. Oricum, alege diesel-ul daca urmaresti in principal consum mic pentru ca diferenta ai putea sa o recuperezi repede

Daca vrei o masina mai rapida si un motor mai rafinat, alegi benzina.

P.S.: Tempomat-ul te va costa peste 500EUR daca il montezi dupa.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o nedumerire. In oferta apare camera rear asist si separat park pilot sau park asist. Ce credeti ca vine pe masina? Nu se poate stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai bine pui oferta aici?! Poti pune fie una, fie cealalta, fie impreuna, adica Rear Assist + Park Pilot/ Assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Mai am o nedumerire. In oferta apare camera rear asist si separat park pilot sau park asist. Ce credeti ca vine pe masina? Nu se poate stii?

N-ar fi mai bine totusi sa intrebi dealerul? Nu de alta, dar cu el vei semna contractul, nu cu forumul asta...

Nu mai stiu exact care e park-assist si care e park-pilot....eu am toti senzorii fata-spate, plus parcarea automata (deci ambele optiuni). Cand mi-am comandat masina nu se punea camera in spate, ca as fi pus-o fara ezitari. Parcarea automata e buna numai sa impresionezi prietenii, eu parchez mult mai repede si in locuri mult mai mici decat are nevoie masina ca sa se parcheze singura. Totusi, costa vreo 200 in plus fata de setul complet de senzori fata-spate, asa ca....

In ceea ce priveste consumul (daca mai aveai dubii)

- B7 1.8TSI - 8.74 l/100km: http://www.spritmoni...TSI&powerunit=2

- B7 2.0TDI - 6.09 l/100km: http://www.spritmoni...TDI&powerunit=2

Un calcul simplu spune ca daca mergi 15000km / an vei economisi vreo 400 l combustibil cu dieselul. Acum litrul costa cam 1.6 EUR/l (in Germania), deci o economie de aproape 650 EUR anual fata de benzinar... :icon_thumleft:

PS. Consumurile sunt pentru Germania, unde se circula relativ mult pe autostrazi si drumuri nationale si mai putin prin localitati. Pentru ca vad ca esti din Bucuresti, mai adauga linistit 1 - 1.5 litri la suta...oricum diferenta va ramane la fel.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ParkPilot= senzori fata+spate (4 fata, 4 spate)

ParkAssist=senzori fata spate+4 senzori laterali (pentru masurarea spatiului pentru parcare) + functii parcare laterala si perpendiculara (ambele numai cu spatele)

Camera se poate lua fara nici un fel de senzori dar iti trebuie (cred) minim RNS 315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pt. camera de mers cu spatele trebuie minim RNS/RCD 510. Si mai e ceva: RCD510 exista in 2 variante, cu si fara intrare video ;) Si inca: pentru afisarea liniilor dinamice pe imaginea video de la camera mai trebuie inca un modul separat.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la dealer. Park pilot inseamna senzori parcare fata spate, iar park assist inseamna si asistenta la parcare. Camera vine separat, chiar poate sa vina fara senzori. Oricum la mine nu era inclus si senzori. Doar camera cu afisaj pe rcd510.

Computerul de bord premium cum vi se pare? Are si alte functiiin plus sau doar ca este color?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

N-are nimic in plus. Unele chestii sunt afisate mai intuitiv, de pilda consumul mediu curent si cel de la ultima resetare nu se mai diferentiaza prin "1" sau "2", ci scrie efectiv la care consum te uiti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul premium include si senzori de presiune pneuri in ventile (varianta cealalta de măsurare foloseşte senzorii abs). De asemenea presiunea este afişată grafic pe fiecare roată (cb plus îţi afişează un mesaj text că este o problema cu una din roti)... Eu doar de diferenţa asta ştiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcarea automata e buna numai sa impresionezi prietenii, eu parchez mult mai repede si in locuri mult mai mici decat are nevoie masina ca sa se parcheze singura.

Cred ca iti lipseste antrenamentul la parcarea automata. Eu mi-am montat cu mana mea un astfel de sistem si sunt foarte impresionat de felul cum merge. Recunosc ca daca dispun de timp suficient pot parca in locuri ceva mai stramte decat o face masina, insa in conditiile uniui trafic normal, imi este greu sa parchez mai repede si mai precis decat o face masina. Viteza cu care parchez este viteza cu care pot da cu spatele benoclandu-ma la indicatiile senzorilor si, e adevarat, la inceput mi se parea extrem de ciudat sa las comanda volanului in "mana" calculatorului.

Ca distanta, are nevoie cam de 80 cm + lungimea masinii (sau chiar ceva mai putin), ceea ce este impresionant. La nevoie, parcarea o poate face din mai multe manevre. Exemplu:

post-239-0-87997000-1331675745_thumb.jpg

post-239-0-65052500-1331675748_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Hmm...inseamna ca n-ai sistemul OEM :) Eu parchez zilnic pe (aproape) acelasi loc, la inceput tot apasam butonul ca sa imi gaseasca locul liber...nu-l vedea. Eu bag masina in locul ala dintr-o singura bucata, estimez ceva la cel putin 1.5m + lungimea masinii. Si mai e o chestie: in locul meu de parcare e un zid acolo unde in pozele tale e bordura, ca urmare masina se parcheaza destul de departe de peretele ala (cam 0.5-0.7m), mai aproape nu vrea. Daca as parca asa cum vrea ea, nu mai au loc sa treaca alte masini pe strada (e foarte ingusta).

Si am mai observat o chestie: nu prea stie sa parcheze lateral cu spatele in spatele ultimei masini (adica, daca in pozele tale n-ar fi masina verde). Ce se intampla in cazul asta? Cam in una din 3 parcari parcheaza fie stramb, fie cu rotile din dreapta pe bordura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este OEM, dar nu a venit din fabrica asa, am montat eu ulterior. Asa-zisul retrofitting.

Daca estimezi distanta la 1,5 m + lungimea masinii e cam ciudat, in nici un caz nu ar trebui sa aiba nevoie de distanta asta. Asa era necesar la prima verisiune de PLA, de pe B6 (de prin 2006), intre timp sistemul a mai evoluat. Daca reusesti sa bagi masina dintr-o singura data cred ca ai dreptate in privinta spatiului necesar, e cam cu 1,5 m mai mare decat masina. Asa era si cu prima versiune, tot numai dintr-o singura bucata mergea.

Incearca sa testezi si in alt loc, unde spatiul este mult mai mic si unde ai aveam nevoie de vreo 4-6 manevre fata-spate. Eu am incercat pana pe la vreo 4-5, daca imi amintesc bine. Sistemul este foarte eficient, incearca sa-l testezi mai mult.

Daca nu ai masina (obstacole) si in fata si in spate nu poate parca, pentru ca are nevoie de doua repere, fata si spate. daca masina verde n-ar fi existat n-ar fi gasit locul. Daca masinile din fata sunt parcare perfect fata de bordura, la o palma de bordura, in 9 din 10 incercari parcheaza la fel, la o palma de bordura. Am sa-ti arat un film facut acumaprox. o jumatate de an, cand l-am montat

Se comporta cam ciudat sistemul tau. Tu ar trebui sa ai sistemul PLA 2.0, care stie si parcarea perpendiculara si mi se pare ciudat ca la cea paralela sa se comporte mai slab decat anteriorul. Eu n-am mai pus senzori suplimentari in spate, asa ca am renuntat la PLA 2.0

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Da, stie si perpendicular, acolo insa ma irita si mai mult: n-a reusit niciodata sa o bage la distanta egala de masinile stg./dr. Eh, io vad altfel lucrurile cu asistentul asta de parcare: m-a costat vreo 200 in plus fata de senzorii pe care-i luam oricum. In Germania reparatia unei zgarieturi de 2 mm costa mai mult de atat. Sistemul il folosesc cateodata la SCOSUL masinii din locul de parcare, e mai comod :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Am comis-o. Am platit masina si intr-o saptamana astept sa vina. Este vorba de 1.8tsi160cp, cutie manuala, echipare comfortline plus: climatronic, park pilot, alarma, tempomat, rcd510, scaune si duze incalzite, privacy glass, faruri ceata, volan piele multifunctional. Abia astept sa-i dau in goarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Am comis-o. Am platit masina si intr-o saptamana astept sa vina. Este vorba de 1.8tsi160cp, cutie manuala, echipare comfortline plus: climatronic, park pilot, alarma, tempomat, rcd510, scaune si duze incalzite, privacy glass, faruri ceata, volan piele multifunctional. Abia astept sa-i dau in goarna.

ooo felicitari!!in sfarsit un om care a mers pe aceeasi motorizare ca a mea(sau invers daca vrei),cu care o sa pot sa schimb pareri despre consum si multe altele.

atat ca eu am HL,si mai am de asteptat vreo 3 luni pana vine masina.

Modificat de bily77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de pe stoc. Nu am rabdarea necesara sa astept 4 luni la comanda si nici nu pot sa ma deplasez altfel decat cu masina proprie. Bafta si asteptare usoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!