Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Sincer, nici eu nu vad vreun motiv, dar sti cum este cand ti se pune pata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/5/2016 at 2:20 AM, macphisto said:

 

Asta cu ce formula magica ai calculat?? Dacă face cei 28 de km în trafic la ora de vârf în București nu prea o să vadă el sub 7. De fapt B7 2.0 tdi la mers în trafic de oraș va avea peste 7 consumul in condiții normale de utilizare.

Omu' care intreaba zice ca face naveta 15 km :screwy:

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, intentionez sa achizitionez in viitorul f apropiat un B7. Bugetul este de pana in 10.000€ . Ce anume sa verific / unde sa ma uit etc.

Am gasit o masina, cu seria asta de sasiu: WVWZZZ3CZCP002842 , avand actualmente 253.000 km , verificata la reprezentanta vw craiova iar ultima intrare in service vw romania a fost pe 04.2015 la 173.000 km unde a fost schimbata distributia. Cere pe masina 9000€ , iar in reteaua vw nu apare nici o interventie dubioasa asupra masinii (decat ceva pe la suspensie si 1 bec xenon schimbat in garantie )

 

:cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilot, senzori lumini , ploaie, parcare cu afisaj pe rns 315, camera video marsarier, scaune fata incalzite, bixenon, 2.0 CFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar interventii "dubioase" cum ar fi revizii facute la timp apar? Sunt fff importante.

Personal, pretul imi pare cam mare dar este subiectva parerea deoarece lipsesc multe informatii din descrierea ta.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca mi s-au spus detaliile prin telefon, nu am fost personal la vw . Tipul mi-a zis ca totul pare ok.

Nu am stiut ce sa intreb, deci .. nici nu mi s-au oferit detalii pe care un cunoscator le considera f importante. Oricum masina va fi dusa in reprezentanta pt verificari amanuntite .

Cam ce probleme se intalnesc deseori la motoarele astea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa dai 9000 E pe o masina cu +250 mii km ? .....si care intr-un an jumate ( ultimul) a facut cca 80 mii km ?

mai strange bani si cauta una mai ok ca altfel tot prin service o sa stai cu ea.

sa nu ma intelegi gresit, nu sunt nici ironic si nici zeflemist.

 din experienta iti spun ca B7 nu este o masina usor de intretinut.

 la km aia, acum toate pot parea ok si in cel mai scurt timp, multe pot ceda.

motorul, este ultima ta problema ( in general ).... anexele cedeaza.

la km aia, musai trebuie sa faci o verificare la pompa de inalte , sa vezi in ce parametrii este ( si asta se face demontand-o si proband-o pe banc la BOSCH, si nici un vanzotor nu o sa accepte asta.....

verificare amortizoare ( cand/daca au fost schimbate )

verificare ambreiaj ....

verificare stare injectoare .....

discuri frana ....

stare DPF ( filtru particule ) ....

verificare EGR ..... 

stare turbina .... actuator ....

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, accept critica, caci este constructiva si iti multumesc.

La banii astia, cam ce pot lua ?

 

E prima masina diesel pe care o voi avea (am avut numai benzina) si chiar nu ma pricep la diesel-uri.

Asta si este motivul pentru care am postat aici, caci e un grup dedicat si voi beneficia de informatii obiective de la oameni ce nu au nici un interes sa ma minta .

 

Asta este masina in cauza:https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-b7-ID73onK.html

Mai ok un b6 2009+, cu mai putini km ? 

Modificat de mari-rds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, cascadoru said:

cum sa dai 9000 E pe o masina cu +250 mii km ? .....si care intr-un an jumate ( ultimul) a facut cca 80 mii km ?

mai strange bani si cauta una mai ok ca altfel tot prin service o sa stai cu ea.

sa nu ma intelegi gresit, nu sunt nici ironic si nici zeflemist.

 din experienta iti spun ca B7 nu este o masina usor de intretinut.

 la km aia, acum toate pot parea ok si in cel mai scurt timp, multe pot ceda.

motorul, este ultima ta problema ( in general ).... anexele cedeaza.

la km aia, musai trebuie sa faci o verificare la pompa de inalte , sa vezi in ce parametrii este ( si asta se face demontand-o si proband-o pe banc la BOSCH, si nici un vanzotor nu o sa accepte asta.....

verificare amortizoare ( cand/daca au fost schimbate )

verificare ambreiaj ....

verificare stare injectoare .....

discuri frana ....

stare DPF ( filtru particule ) ....

verificare EGR ..... 

stare turbina .... actuator ....

Nu stiu exact ce masina ai, dar tu asa ai facut: ai dat pompa de inalte jos si ai pus-o pe banc ca sa o verifici?

Chiar mi se pare o "verificare" din alta lume. 

Care vanzator o accepta o astfel de verificare la pompa de inalte?

hai sa fim putin realisti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am raspuns in privat ..... ce am facut sau nu eu, nu face obiectul dezbaterii acestui topic.

daca ai fi citit la semnatura mea, ai fi vazut ca recomandarile mele sunt  realiste si pertinente.

ma retrag din aceasta discutie.

zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, cascadoru a scris:

cum sa dai 9000 E pe o masina cu +250 mii km ? .....si care intr-un an jumate ( ultimul) a facut cca 80 mii km ?

mai strange bani si cauta una mai ok ca altfel tot prin service o sa stai cu ea.

sa nu ma intelegi gresit, nu sunt nici ironic si nici zeflemist.

 din experienta iti spun ca B7 nu este o masina usor de intretinut.

 la km aia, acum toate pot parea ok si in cel mai scurt timp, multe pot ceda.

motorul, este ultima ta problema ( in general ).... anexele cedeaza.

la km aia, musai trebuie sa faci o verificare la pompa de inalte , sa vezi in ce parametrii este ( si asta se face demontand-o si proband-o pe banc la BOSCH, si nici un vanzotor nu o sa accepte asta.....

verificare amortizoare ( cand/daca au fost schimbate )

verificare ambreiaj ....

verificare stare injectoare .....

discuri frana ....

stare DPF ( filtru particule ) ....

verificare EGR ..... 

stare turbina .... actuator ....

Eu cred ca sunt gica contra :)) glumind putin ! 

Acum sincer nu inteleg de ce Passat-ul " nu este o masina usor de intretinut" , am Passat , ba chiar motorul ala de 1.6 105 cp de care toti ma indrumau sa nu iau etc , am 60.000 km facuti cu ea de cand o am , sper pana la sfarsitul anului sa fac peste 250.000 la bord , nu am schimbat decat filtre si ulei , nu se aprind regenerari in bord , nu face figuri , cred ca urmeaza doar un cap de planetara pe dreapta ca imi cam bate la viraj in stanga dimineata o aud cel mai bine , insa in rest motorina , filtre , ulei atat cere masina asta , nu inteleg de unde atatea probleme la Passat , cred ca tine si de utilizare ! Spor la cumparaturi tuturor ! In genere nu ma uit la km unei masini cand o cumpar , nu am dus masina la service cand am cumparat-o si tot nu am probleme cu ea , insa cand cumperi o masina trebuie sa dai o tura cu ea si o "simti" sa zic asa , eu nu accept o masina neingrijita la exterior , tot ce am cumparat aveau km facuti destui insa aspectul NOU , cum e si cazul Passat-ului , si chiar de am sarit de 205.000 km , e tot ca nou :) Salutari si km multi fara probleme 

P:S Cascadoru cand isi cauta masina a spus ca e mai buna ieftina , acum normal ca din experienta lui cu Passat nu e ieftin de intretinut , pentru ca a luat-o ieftin si " buna" .. Am preferat sa dau 1500 euro in plus peste media pietei la a mea si nu m-am inselat 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, Ungureanuion said:

... cred ca tine si de utilizare !

Aici este toata "smecheria", la modul in care a fost utilizata/servisata.

Totusi, cum a fost utilizata nu poti stii cu exactitate decat in cazul in care respectivul si-a batut vizibil joc de masina.

In alta ordine de idei, intr-adevar, daca exista istoric complet de service si plus de asta nu observi acolo ca s-a schimbat cutia la 100.000Km(este doar un exemplu) sansele sa iti iei teapa scad considerabil.

@UngureanuionPersonal nu as merge pana acolo incat sa iau masina fara verificari amanuntite inclusiv in service. Dar, nu pot decat sa ma bucur ca ai tras lozul castigator si nu s-a dovedit a avea hibe ascunse masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, Ungureanuion said:

P:S Cascadoru cand isi cauta masina a spus ca e mai buna ieftina , acum normal ca din experienta lui cu Passat nu e ieftin de intretinut , pentru ca a luat-o ieftin si " buna" .. Am preferat sa dau 1500 euro in plus peste media pietei la a mea si nu m-am inselat 

off topic:

nu vreau sa intru in polemica cu tine dar, de unde stii tu cati bani am dat eu pe masina ?

verificarea despre care am vorbit, am facut-o preventiv, la recomandarea cuiva care este f bine ancorat in domeniu ( nu ca as fi avut probleme - nici nu am dealtfel ).

sa-mi arati si mie te rog unde am spus eu ca e mai bine sa fie masina ieftina cand, nici lui  mari-rds nu i-am recomandat asta.

te rog respectuos sa te abtii de la comentarii defaimatoare la adresa mea ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul raportat la anul de fabricatie si nr de km este ok . Sunt ceva km dar par reali . Daca vrei una mai scumpa dar la acelas nr de km daca nu mai multi gasesti pe autovit destui cu full, km absolut reali etc .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nu stiu ce sa fac. Masina respectiva e pe firma. Eu sunt din Craiova, iar masina aia e la aprox 550km de mine. Cred totusi ca o sa ma duc sa o vad, doar pt a-mi satisface curiozitatea. Oricum traseul va fi Timisoara-arad-oradea-satu mare si pe traseul asta sunt ferm convins ca mai gasesc masini la vanzare . 

Ma incanta mult dotarile la masina respectiva .

Eu momentan am un vectra c destul de dotata (navi,incalzire scaune, bluetooth, xenon - toate oem)

As vrea cam acelasi dotari in 10k€ dar poate sunt eu optimist rau

Modificat de mari-rds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, mari-rds said:

Acum nu stiu ce sa fac. Masina respectiva e pe firma. Eu sunt din Craiova, iar masina aia e la aprox 550km de mine. Cred totusi ca o sa ma duc sa o vad, doar pt a-mi satisface curiozitatea. Oricum traseul va fi Timisoara-arad-oradea-satu mare si pe traseul asta sunt ferm convins ca mai gasesc masini la vanzare . 

Ma incanta mult dotarile la masina respectiva .

Eu momentan am un vectra c destul de dotata (navi,incalzire scaune, bluetooth, xenon - toate oem)

As vrea cam acelasi dotari in 10k€ dar poate sunt eu optimist rau

Dotari? Ce dotari. E troaca.

cred ca a fost ceva genul comfort line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e troaca aia. Are xenon,incalzire in scaune, navi,senzori parcare lumini ploaie.  Am vazut si mai troaca (AC doar)

Iar la passat-u ala, e primul proprietar in ro ... acum ramane de vazut . Astept si alte indrumari/comentarii de la voi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotarile care le zici tu sunt standard pt passat la echiparea comfort line/highline.

Optionale are "nimic".

Nu trebuie sa te superi, dar asta este adevarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important sfat este sa nu te grabesti. Eventual ia cu tine si vreun amic care are habar de masini si care nu e implicat emotional in achizitie.

Ca exemplu personal, chiar daca am luat masina de la dealer, adusa din Germania si cu garantie oferita tot am luat cu mine un fost coleg de munca ce se ocupa in timpul liber cu vanzare de masini.

El a vazut chestii pe care eu nu le-as fi vazut. E adevarat, nimic grav dar mi-a mai dat astfel o marja de negociere.

Repet, nu te grabi. Nu e usor, si eu sunt un tip nerabdator mai ales daca imi pica cu tronc ceva dar sa nu uitam ca vb despre o suma deloc neglijabila de bani.

Mult succes, sa iei decizia corecta si sa gasesti masina TA!

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iobau vectra c a fost in fabricatie din 2004 , dotarile enumerate de colegu costau ceva la aceea vreme, spun asta pentru ca am una de noua in familie si la aceea vreme chiar erau dotari mai rare si costisitoare(2006).  Unele din cele enumerate nici pe la highline nu sunt standard...

Revenind, colegu mai bine mergi sa o  vezi si faci un mic drive test in prealabil pt a.ti da seama cum merge si daca e potrivit motorul pentru tine. Ulterior niste teste de cateva sute lei te pot scapa mai tarziu de cateva sute de euro...

Modificat de CosminBalan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, CosminBalan26 said:

Iobau vectra c a fost in fabricatie din 2004 , dotarile enumerate de colegu costau ceva la aceea vreme, spun asta pentru ca am una de noua in familie si la aceea vreme chiar erau dotari mai rare si costisitoare(2006).  Unele din cele enumerate nici pe la highline nu sunt standard...

Revenind, colegu mai bine mergi sa o  vezi si faci un mic drive test in prealabil pt a.ti da seama cum merge si daca e potrivit motorul pentru tine. Ulterior niste teste de cateva sute lei te pot scapa mai tarziu de cateva sute de euro...

Ce legatura are aici vectra C cu passat.

eu discut de passat. Citeste atent te rog.

multumesc.

20 minutes ago, identitate78 said:

Cel mai important sfat este sa nu te grabesti. Eventual ia cu tine si vreun amic care are habar de masini si care nu e implicat emotional in achizitie.

Ca exemplu personal, chiar daca am luat masina de la dealer, adusa din Germania si cu garantie oferita tot am luat cu mine un fost coleg de munca ce se ocupa in timpul liber cu vanzare de masini.

El a vazut chestii pe care eu nu le-as fi vazut. E adevarat, nimic grav dar mi-a mai dat astfel o marja de negociere.

Repet, nu te grabi. Nu e usor, si eu sunt un tip nerabdator mai ales daca imi pica cu tronc ceva dar sa nu uitam ca vb despre o suma deloc neglijabila de bani.

Mult succes sa iei decizia corecta si sa gasesti masina TA!

Corect, bun sfat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, mari-rds said:

Bun, accept critica, caci este constructiva si iti multumesc.

La banii astia, cam ce pot lua ?

 

E prima masina diesel pe care o voi avea (am avut numai benzina) si chiar nu ma pricep la diesel-uri.

Asta si este motivul pentru care am postat aici, caci e un grup dedicat si voi beneficia de informatii obiective de la oameni ce nu au nici un interes sa ma minta .

 

Asta este masina in cauza:https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-b7-ID73onK.html

Mai ok un b6 2009+, cu mai putini km ? 

nu lua b6!

intre 250 si 300 k se cam duc ambreajul, egr si filtrul. Filtrul chiar costa.

Numai 20 mii am mers cu el, insa trage ff bine, daca ai vreo retinere, nu iti place cum trage, masina are probleme. Verifica fiecare gura de aer, se blocheaza motorasele de la climatronic, in general se pot repara/debloca, nou costa cam 900 lei un motoras si are 6 bucati. Cand bagi in viteza trebuie sa fie perfect, inclusiv a I a. Daca ambreajul prinde "sus" , nu mai are mult (nu are reglaj)

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai corect. Masinile nu se cumpara din spatele calculatorului, se vad la fata locului si se testeaza .

Dar, comentariile si sfaturile unor terte persoane ce nu au legatura, sfaturi obiective, sunt binevenite. Indiferent daca ele au caracter ironic, de critica sau mai stiu eu ce . Atata timp cat sunt constructive, e foarte bine si le astept cu mare drag.

 

L.E. va venii cu mine cumnatul meu (care are b6 2.0), un prieten care este mai critic de fel, si probabil alti 2 prieteni care sa o verifice si sa comenteze asupra ei obiectiv .

Eu voi lua decizia, dar daca sunt euforic poate nu vad unele "bube" .

Modificat de mari-rds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!