Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Pai e cheala ! Km nu sunt trecuti in anunt. Tu n o s o vinzi niciodata apoi ! Break fara optiuni moarte sigura :)

Pai e cheala ! Km nu sunt trecuti in anunt. Tu n o s o vinzi niciodata apoi ! Break fara optiuni moarte sigura :)

 

Nu e cheala, dar nici full nu e.

Are senzor ploaie/lumini, senzori parcare, tempomat, start-stop.

Nu are scaune incalzite, spalator far, xenon, navigatie ...etc

 

la un calcul simplu iasa 20k km/an ...in Italia, pare putin totusi, plus la km astia nici distributia nu a fost schimbata.

Ai cumpara o masina la care nici nu ii schimbi distributia si o vinzi ? Asta doar daca nu si-a luat B8, desi nu cred.

Km sunt cam dubiosi...parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumperi masina de la noi adusa din Germania sa spunem am 2012 si 100k km plus dotari, verifica pe mobile.de exact una ce se apropie de aceste caracteristici.

Daca in Germ.e mai scumpa cu 3k sau 4k euro inseamna ca ce e la noi e teapa. Simplu de verificat. Asta de la noi daca e cu mii de e mai ieftina inseamna ca are si minim 250k km dati inapoi.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat @Ionut_CC

Eu am cumparat o masina in urma cu o luna jumate.Am adus-o personal din Germania si am luat-o cu mai scump 2800€ fata de Romania.Este Oct.21012,160k,16000 €

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o teapa, sunt mai multe motive

1. masinile aduse la noi sunt cumparate fara tva, deci 19% mai ieftine (sau cat o fi tva-ul din Germania)

2. masinile aduse de cei care cu asta se ocupa sunt luate la licitatie sau sunt vanate cele cu preturi foarte bune iar restul masinilor raman pt. ceilalti care dupa aia spun ca pretul e mai mare decat ce aduc altii

3. masinile aduse au avut mici incidente, o aripa, o portiera, etc, lucruri minore, reparat usor dar care scad mult pretul pt. ca eu sau tu nu avem chef sa ne complicam cu o masina usor lovita

eu prefer sa las pe altii sa se ocupe de tva si de adus si sa o iau gata adusa si sa raman si cu cateva mii de euro

nu inteleg de ce unii dau cateva mii de euro in plus doar ca sa se laude ca s-au dus ei personal sa o aduca, pt. bere nu am auzit pe nimeni sa se duca sa o aduca personal din Olanda

e normal ca eu sau tu daca mergem sa luam o masina ne costa mai mult pt. ca nu asta e meseria de zi cu zi iar unul care cu asta se ocupa zi de zi e normal sa o aduca mai ieftin, se cheama diviziunea muncii

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci faci calcul la tva. Si vezi diferenta. Daca cu tva in germ.e 15k euro sa zicem ca tva e 2000e sau 3000e. O vinde in ro cu 12.000 neg? Pai castigul lui care e. Ca specimenul samsar nu se multumeste cu 300e sau 500e castig la masina. El vrea mii de euro. Si gibonul ia o banana nu un buchet intreg ca samsarul.

Oricum asa verifici cel mai simplu.

Dam tva jos si ai sa vezi daca iese calculul macar la o masina. 15k sau 16k in germania. 12 sau 13k euro neg in romanica la acelasi an km aprox. si dotari.

Eu mi.am luat masina de la unic propr.din Ro de la o firma de vanzari autorulate weltauto.

Din start sm zis ca refuz orice masina din afara cu n km dat inapoi. E ca si cum ai manca ceva contaminat dtiond ca e bun. Iti mai risti si familia intrand intr.o curba sau punand frana, stiind ca masina are km din borf, dar pe sub ea sbia se mai tin piesele sau directia.

Diviziunea muncii corect. Dar nu imparteala tepii si prosteala.

Daca unul iti vinde painea cu 20 lei tu cumperi? Logic ca nu.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu compara preturile pe care le vezi tu cu preturile la care le cumpara intermediarii, ei urmaresc preturile cele mai bune si tu nici nu apuci sa vezi anuntul ca e luat deja de cei care cu asta se ocupa

intermediarul castiga din faptul ca are masina pe care o vrea el gratis si in care nu investeste absolut nimic, se plimba cu ea gratis (pune numai carburantul) si asteapta cu ea la vanzare pana ii ies macar 500 euro

asa era si cel care mi-a vandut masina in 2000 si altul de la care am luat masina in 2015, aveau masinile la vanzare de cateva luni, mergea cu ele si asteptam fara sa se grabeasca pt. ca masinile erau foarte bune, nu am avut nici o problema cu nici una din ele

nici un intermediar nu risca sa se complice cu o masina cu probleme sau poate or fi si dinastia pt. ca mi se pare foarte suspect ca cineva sa vanda masina cu rezervorul gol cum vad unele anunturi, masinile pe care le-am luat eu le-am primit cu rezervorul aproape plin si intermediarul mi-a dat cheile sa o testez in orice service, unde vreau eu, jumatade din bani avans cu contract de vanzare cumparare si scris pe certificat ca a fost intrainat si retul i-am dat dupa ce am terminat de inmatriculat masina

asa fac intermediarii seriosi

 

masinile de la weltauto ori sunt epave ori vanzatorii sunt extrem de dubiosi

mie pe o Jetta 2007 1.9tdi, 125 mii km, dotari foarte bune (climatizare automata bizonala, computer bord plus, piele pe volan, schimbator si frana de mana, pachet iarna, etc etc), prim proprietar, fara accident imi ofereau 3500 euro ca sa ii faca  un polisth si sa ramana si ei cu ceva profit desi exact masina mea era la vanzare la 7000 euro

eu am vandut-o in 30 de minute dupa ce am pus anuntul pe olx cu 6000 euro, bani in avansa, masina dupa o saptamana

de ce as da masina la weltauto cu 3500? de ce ar da cineva orice masina la weltauto in aceste conditii? e clar ca ceva nu bate, o masina cu km inapoi in stare buna e mai de incredere decat una vanduta la jumatate de pret

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu incertitudinea lui Skywalker in a alege... Daca te rezumi strict la cele 2 masini, ce le-ai detaliat mai inainte, balanta merge clar spre insignia dupa parerea mea cu toate ca suntem pe un forum VW. Doar un sfat prietenesc, cat mai dotata masina! Initial poate daca nu ai avut anumite dotari zici ca nu iti folosesc... dupa ce le folosesti nu prea mai iti place fara :) Evoluam... Pretul oricum e bun la amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am dus cu un iphone 5 la vodafone pt buy-back + diferenta si achizitie iphone 6. Mi-au oferit 300 lei pt iphone 5 perfect functional! La fel se intampla in orice domeniu, nu vei primi niciodata la amanet pretul pietei pt ce vinzi!!

Cat despre tva-ul din Germania, doar PERSOANELE JURIDICE achizitioneaza din UE la pretul net al produselor si deci nu orice samsar! Daca totusi samsarul are firma si cumpara masini din UE, la vanzarea din Romania, firma proprietara este obligata sa plateasca tva care la noi in acest moment este mai mare cu 1% decat in Germania! Totodata, la vanzare este obligat sa ofere certificat fiscal pe firma, care trebuie sa fie pe 0 adica firma sa nu aiba datorii la begetul de stat! Asadar daca nu platesti tva nu poti sa vinzi si mai platesti si niste impozite daca importi pe firma, respectiv 3% (din incasari) la microintreprindere, 16%(din profit) la imm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos daca vinzi masina(pe care ai achizitionat-o netto,adica fara tva)pletesti doar tva-ul.N-are nicio treaba 16%.Numai ca la noi legea amortizarii e oarecum iterpretabila si sunt niste portite,dar asta e alt subiect care deviaza rau de la subiectul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos daca vinzi masina(pe care ai achizitionat-o netto,adica fara tva)pletesti doar tva-ul.N-are nicio treaba 16%.Numai ca la noi legea amortizarii e oarecum iterpretabila si sunt niste portite,dar asta e alt subiect care deviaza rau de la subiectul topicului.

de la finante te vor intreba daca vinzi cu cat ai luat de ce mai ai firma ? - firma trebuie sa realizeze profit....daca apare ca ai vandut cu cat ai luat X masini nu e bine

trebuie putin adaos (care daca e prea mic iara esti luat la intrebari). El se referea ca ai teoretic 16% pe profitul realizat (teoretic pentru ca nu se ia de la caz la caz ci total per firma deci tu poti vinde masina cu +100% si tot pe minus sa fii ca firma si atunci nu mai nimic impozit de 16%....dar in timp nici asta cu statul pe minus nu e bine ), iar 3% pe micro (de anul asta 3% doar daca esti solitar total) se aplica la venit (nu la profit) deci la intregul pret al masinii (evident fara tva daca esti platitor de tva) indiferent ce marja de profit ai sau nu la ea.

asa ca daca e sa o faci legal nu ai cum sa vinzi mai ieftin decat o iei in germania in niciunul din cazuri dupa cum bine zicea colegul anterior.....mai ales in cazul 2, de micro.

sa zicem ca firma mare cu impozit pe profit mai ai ceva sanse, dar sincer....nu stiu ce ,,samsar'' s-ar incadra acolo.....nici la micro nu cred ca se incadreaza multi ce-i drept ;)

 

orice alte teorii sunt povesti

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi realitazi ca vorbiti fantezii?

se infiinteaza zeci de firme pe saptamana in vestul tarii pe batrani de la tara care primesc 100 ron semneaza orice

pe fiecare firma se aduc zeci de masini, fara tva, masini care se vand a doua zi la persoane fizice la 1 leu bucata

dupa cateva zeci de masini firma intra in insolventa, ura si la gara

masinile apoi sunt vandute la intermediari in tara care la randul lor le vand la pret mai mic decat ce gasim noi in Germania

tva la 12 mii de euro inseamna aproximativ 2 mii de euro, mai pui 500 adusul si 500 profitul si iei masina adusa de intermediar cu 11 mii si te miri ca pretul in Germania e 12 mii

prefer sa iau masina cu 11 mii de euro si sa raman cu 2500 euro pt. eventuale reparatii decat sa dau 12 mii in Germania plus 1500 pe adus

si sa nu va ganditi ca masinile aduse personal din Germania nu au nevoie de reparatii

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A explicat perfect btudord!

Inca o lamurire. In momentul vanzarii autoturismului in Romania, atat persoana fizica cat si cea juridica este obligata sa treaca pe la DITL sa bage si scoata masina pt obtinerea stampilei pe fisa de inmatriculare care ii trebuie cumparatorului la randul lui la financiar si ulterior la politie! Pt aceasta operatiune vanzatorul care a luat masina din Germania trebuie sa depuna copie de pe factura!!

Microintreprindere dc ai rulaj <45000e/an, dc ai peste treci automat la imm.

De anul asta dc ai minim 2 angajati fiecare cu cate 8h/zi platesti doar 1% impozit pe rulaj(adica pe tot ce facturezi) daca ai un angajat cu 8h/zi platesti 2%, daca nu ai nimic ramai cu 3%!

Scuze de offtopic!

Tu chiar crezi ca un samsar de masini isi risca libertatea pt cateva sute de euro? Asta cu firmele facute pe numele boschetarilor se faceau cu cativa ani in urma!! Chiar tu ai zis ca ei cumpara masina si se plimba cateva luni cu ea si o vand cand o fi....Acum le vand a doua zi?! Aresteaza astia pe capete pt TVA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat sa explic cum e legal.

ce nu e legal nu ma intereseaza pentru ca el unul pentru achizitii de masinii in situatii mai putin decat 100% legal nu am cum sa fiu, sincer.

avand informatia corecta poti lua decizii in cunostinta de cauza si macar stii ce iti asumi.

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru il spun si eu! Nu zic ca la samsari nu gasesti masini bune! Indiferent de unde cumperi important e sa fii tu multumit, sa-ti placa masina si cel mai important e sa o verifici intr-o reprezentanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu mai merg in reprezentanta

pe langa ca au preturi de doua ori mai mari mai au si niste impresii de parca eu lucrez pentru ei, o operatiune de 30 de minute dureaza 3 ore la reprezentanta, o ora pana intra masina pe sand, 30 de minute lucrarea si apoi inca o ora jumatate pt. calculat factura, asta dupa ce programarea se face dupa cel putin o saptamana

nu ma plang de preturi, stiam din star ca sunt scumpi dar aveam pretentia sa fiu tratat macar ca un client normal nu ca un sclav care plateste o caruta de bani si ei sa se poarte de parca imi fac mie un serviciu si ar trebui sa le mai dau si o atentie

cine se duce in reprezentanta ori e sadomasochist ori e snob

 

legat de lege eu ii respect pe cei care sar peste ea decat pe cei care se impiedica

cine cumpara acum masina si plateste tva isi merita politicienii corupti pe care ii avem

“One has a moral responsibility to disobey unjust laws.”Martin Luther King Jr.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac reviziile numai la reprezentanta vw. Tot spunea cineva de diviziunea muncii. Banul tre sa circule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sunt unele persoane la care oricum nu le este a cumpara masina ... Oare tu (la modul general)  cand iti cumperi masina intrebi pe altcineva daca e ok sau nu ? Oare acel cineva care raspunde la intrebarea ta , raspunde si daca masina apoi are probleme , dupa ce el zice ca pare ok etc etc ? 

 

Cand iti cumperi masina , te duci si o verifici tu personal , apoi la un service daca ai ocazia , daca vrei , si aia e ... Daca nu va fi ok si apar probleme , macar te dai cu capul singur ca ai luat tu decizia , nu altul pentru tine !!!

Modificat de Vwgalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord,

 

DAR,bineinteles ca inainte sa cumpar o masina,cer sfatul unui mecanic,sau unei persoane,care probabil se pricepe mai bine ca mine.

Iar treaba asta ca la anumite persoane nu le este a cumpara masina,e oarecum relativa.

 

Cand ai de facut anumite drumuri prin tara,doar ca sa vezi o masina,parca totusi ai intreba anumiti colegi de pe forum,daca merita sa te duci sau nu,avand in vedere starea din POZE a masinii,dotari,pret,samd...

 

Sincer la dotarile pe care le are,pretul mi se pare destul de mic.Dar poate doar mie mi se pare.

 

Nu acesta este rostul acestui topic??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de lege eu ii respect pe cei care sar peste ea decat pe cei care se impiedica

cine cumpara acum masina si plateste tva isi merita politicienii corupti pe care ii avem

“One has a moral responsibility to disobey unjust laws.”Martin Luther King Jr.

 

sa inteleg ca tie ti se pare ok faptul ca samsarii deschid niste firme pe numele unor persoane, oricum vai de capul lor, bagandu-i intr-o mizerie si mai mare, ca sa-ti cumperi tu masina fara tva?

in cazul asta intr-adevar ne meritam politicienii corupti pe care-i avem. daca asta respecti, asta ai.

 

cred ca nenea Martin avea altceva in cap cand a facut afirmatia respectiva, dar ... de unde nu e... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer la dotarile pe care le are,pretul mi se pare destul de mic.Dar poate doar mie mi se pare.

 

Nu acesta este rostul acestui topic??

 

ca regula generala, orice pare prea bun sa fie adevarat, nu e adevarat :)

 

pune-te in locul vanzatorului si vezi daca ai vinde produsul respectiv, la pretul respectiv...

 

alta regula, personala de data asta: nu mai cumparati masini de la samsari si astfel sansele sa fiti pacaliti scad destul de mult :)

 

si da, asta e rolul topicului, dar ai citit si din urma cateva pagini macar? pentru ca aceleasi probleme se discuta mereu, cu aceleasi raspunsuri ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am citit tot topicul,nu sunt novice.

 

Ai dreptate,este prea frumos sa fie adevarat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca samsarul isi face el firma sa vada masini sa cheltuie cu facutul firmei sa plateasca taxe si drumuri la registrul comertului? Sa achite impozit pe profit la stat si la sanatate? Nici sa nu va treaca prin cap asa ceva. Eu, nu am vrut sa castige samsarul de pe urma mea nici un leu.

Si am luat si 2 masini vw. Si samsarul x e vecin cu mine, avand un magazin auto unde expune harburile. Sa schimbat la fata, ca dupa ce l.am consultat pe el, si mi.a gasit masina in Germania, am luat de la o firma auto 2 masini in final.

Intentionat m.am dus la el initial, ca sa.l fac sa intre mai repede in sarbatoarea schimbarea la fata.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

ce parere aveti de masina asta?Teapa sigura?

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GfZAf.html#ef1317e44b

exceptand discutiile legate de samsari masina e ok. are dotari bune.

trebuie verificat istoricul si mai ales masina.

apoi trebuie sa te gandesti la cheltuielile ulterioare daca ti le permiti: distributie (daca km sunt reali ar cam trebui distributia facuta) si altele (eu de exemplu nu am cautat cu xenon pt ca daca se strica ceva costa foarte mult - asa ca m-am multumit cu halogen)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

ce parere aveti de masina asta?Teapa sigura?

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GfZAf.html#ef1317e44b

daca face smenuri cu TVA , nu este, adica este daca dupa cateva luni te cauta ANAF acasa in speranta ca seria de sasiu de la tine din curte inregistrata la primarie ii va duce la adevaratul evazionist . Eu am facut un drum la ... (350km) pt o masina aproape ca aia de frumoasa, la pret mai mic, ambreajul prindea exagerat de sus (adica sus de tot) si nu functionau deloc ventilatoarele (se aburea, nu pureai sa circuli cu ea in decembrie), a venit ala cu laptopul in strada vezidoamne sa repare problema in speranta ca sterge cele 6-7 erori pe climatizare(probabil acumulate pe cele 3-4 strazi cat am condus eu).  Defapt am afalt ulterior ca in bord sunt 6 motorase x 900 lei bucata care se blocheaza si sunt sanse totusi sa fie deblocate.

Dupa mintea mea, singurele variante logice pt care preturile in romania sunt mai mici decat in germania:

1 - km

2 - TVA

3 - Licitatii (adica daca cumperi o flota si le aduci cu trailer este mai ieftin)

4 - tinichigerie mai ieftina

5 - Mos Craciun   :)

 
PS xenonul nu este adaptiv (cum este la mercedes), oglinzile nu se pliaza din telecomanda (numai daca faci un artificiu cu o piesa fabricata de poporul chinez).Nu are senzori in pneuri, are o smecherie pe abs, memorezi cand rotile sunt ok, iar daca scade presiunea intr-o roata absul sesizeaza. Rotile sunt exagerate , vor distruge suspensia, care telescoape costa 2-3 000 euro .Masina mea nu are navigatia mare cu camera de parcare/oboseala/antiorbire, carlig si ventilatie in scaune , in rest are tot   :)

voi realitazi ca vorbiti fantezii?

se infiinteaza zeci de firme pe saptamana in vestul tarii pe batrani de la tara care primesc 100 ron semneaza orice

pe fiecare firma se aduc zeci de masini, fara tva, masini care se vand a doua zi la persoane fizice la 1 leu bucata

dupa cateva zeci de masini firma intra in insolventa, ura si la gara

masinile apoi sunt vandute la intermediari in tara care la randul lor le vand la pret mai mic decat ce gasim noi in Germania

tva la 12 mii de euro inseamna aproximativ 2 mii de euro, mai pui 500 adusul si 500 profitul si iei masina adusa de intermediar cu 11 mii si te miri ca pretul in Germania e 12 mii

prefer sa iau masina cu 11 mii de euro si sa raman cu 2500 euro pt. eventuale reparatii decat sa dau 12 mii in Germania plus 1500 pe adus

si sa nu va ganditi ca masinile aduse personal din Germania nu au nevoie de reparatii

:icon_thumleft:

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!