Jump to content

Suporti rezervor


vento-xwh
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema: poate stie cineva daca se pot schimba suportii aceia lungi din metal care tin rezervorul de motorina la un Vento. La mine unul e rupt deja si au mai ramas 2 care is ruginite tare.... ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi cum is prinse, cel mai probabil cu suruburi de podea. Tre sa se gaseasca la piese auto. Sa ne zici cat costa, si ale mele sunt ruginite tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut si daca gasesc anunt aici. Intre timp daca mai stie cineva ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ii poti face tu din placbanda daca ai. Eventual le dai şi o vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun de luat in considerare si asta. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
adrianviperdodge2012

Scuzati ca deschid un nou topic,dar am o problema mare.Am avut suportii de la rezervor ruginiti,au cedat,i-am facut din platbanda,le-am dat forma dorita,iar cand i-am montat pe masina,am strans surubul de fixare prea tare (cu un pistol pnumatic),fara sa ma uit la ce viteza era setat,si ca urmare a strangerii fortate,surubul s-a rupt la razant(la nivel cu tabla)fiind insurubat total.CE ESTE DE FACUT?de pus sudura pe el si sa il scot in acest fel :NU in ruptul gatului nu pun surse de foc pe langa rezervor,nimic.Va rog dati-mi o sugestie?

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O gaura in surub si apoi cu un extractor de suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. M-ar interesa pt masina din semnatura cum ti-ai facut acele prinderi (un fel de platbande sau cum le-o zice) care prind rezervoru de caroserie ca am patit si eu acelasi lucru. Mi-a ruginit cea din dreapta si s-a rupt si risc sa raman cu rezervoru pe drum. La plantbanda m-am gandit si eu dar am vazut ca au un sistem de prindere cam complicat. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut si eu am aceasi problema si mar interesa cu placbanda nu se rupe ce siguranta ai cat tine si pe dealta parte se fac greu sau de unde ii pot cumpara va rog urgent ca si mie misa rupt cel din dreapta help sau niste poze :RO flag: drumuri bune si faca incidente

Modificat de cicorico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni sa-mi spuna daca sunt greu de facut si in cat timo ia facut

:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo baieti am intrebat la volksparts si sunt cam scumpi pe original cam 120ron bucata si tinand cont ca sunt 3 bucati faceti un calcul altfel nu gaseau deci ca urmare o sa ma chinui cu menghina cu placbanda galvanizata nu dinaceea normala sa nu fiu nevoit sa o mai schimb peste 2-3 ani :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Pot face eu suportii de rezervor la comanda PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FRATILOR E SIMPLUUUUUU nu aruncati cu banii pe niste table pe care le puteti face acasa cu o bormasina un spiral si niste pladbanda de la materiale de constructii e bine daca e galvanizata ca nu rugineste, deci succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am revenit cu suporti win care a trecut am fost la tara sii miam facut schimbul de filtre si ulei si rulmentul la cutie si miam facut si suporti la rezervor din placbanda de 4 cm latime galvanizata au iesit super chiar sunt multumit miau luat cam 3 ore sai fac dar a meritat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati metri de platbanda ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

undeva pe la 4-5 metri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum a aspus

adrianviper undeva la 5 metri dar sa fie latime de 4 cm

si galvanizata si numai rugineste cel putin 15 ani :icon_thumleft:

Modificat de cicorico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu i-am luat de la shrot am gasit 3 bucati inca intregi, le-am curatat de rugina si le-am dat un grund si aia a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ceau,

 

Stiti cumva ce se intampla daca se rup toti 3 suportii? Rezervorul nu e sustinut de nimic altceva?

Intreb fiindca si mie mi s-a rupt cel din dreapta, celelate 2 sunt foarte ruginite si am tot felul de scenarii...

 

Apropo, daca i-a schimbat cineva in Tm si imi poate recomanda o persoana care sa confectioneze acesti suporti, mi-ar fi de mare ajutor.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, insa nu am uneltele necesare.

Totusi, ce se intampla daca se rup toti suportii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cade rezervorul...pe o parte in caz ca nu se smulge si busonul de alimentare

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!