Jump to content

Safe locking - check owners manual


gsg
 Share

Postare recomandată

Safe locking - check owners manual - mesaj aparut de fiecare data pe Maxi Dot dupa oprirea motorului, stie cineva ce inseamna? Am mai observat o mica problema, cand opresc motorul se produce miscarea lamelelor de stergator cu cca. 10mm, cand in sus cand in jos. E o chestie cam enervanta mai ales ca se aude destul de tare zgomotul cand se produce miscarea respectiva. E normala acesta miscare a stergatoarelor la oprirea motorului? Mentionez ca masina este o skoda octavia II facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu stergatoarele esti OT fata de titlul topicului, dar raspunsul este, DA, e normala.

Cat despre ce apare pe maxidot nu stiu raspunsul, am mai vazut si la alte masini de generatie noua.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesajul apare dupa scoaterea cheii din contact, sau dupa intoarcerea in pozitia de OFF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru intrebarea offtopic.

Dupa mai multe cautari am gasit un raspuns, ceva de genul: pentru masinile construite 2011, cu maxidot (acesta ofera posibilitatea afisarii mesajului respectiv), inchiderea centralizata este echipata cu ,safe securing,, asta insemnand ca dupa incuierea autovehiculului, usile nu se vor mai deschide nici din interior, nici din exterior. Daca se apasa de 2 ori pe butonul de inchidere in timp de 2 sec, optiunea se va dezactiva si se vor putea deschide usile numai din interior. Abia astept sa incerc sa vedem daca chiar asa lucreaza aceasta optiune.

Modificat de gsg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descuierea din interior nu merge daca masina a fost inchisa din telecomanda. Nu-mi aduc aminte exact unde, dar parca am intalnit posibilitatea activarii/dezactivarii respectivei optiuni cu vag com-ul - safe locking.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se apasa de 2 ori pe butonul de inchidere in timp de 2 sec, optiunea se va dezactiva si se vor putea deschide usile numai din interior. Abia astept sa incerc sa vedem daca chiar asa lucreaza aceasta optiune.

Confirm ca asa lucreaza aceasta optiune chiar daca nu apare pe maxidot mesajul, la masinile mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o data activata prin apasarea de 2 ori in interval de 2 secunde ramane activata pentru totdeauna?

Sau pana la prima deschidere din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAna la prima descuiere din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare mesajul si la masinile fara maxidot, dar mai scurt. Este pentru atentionare cu privire la functia safelock. O2 a avut dintotdeauna functia cu dezactivarea safelock la apasarea de 2 ori pe butonul inchis al telecomenzii, scrie in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!